نمانیده مجلس: چرا ریل تولید شده ذوب اهن را تحویل نمی گیرید؟

شرکت ذوب‌آهن توانسته است با تولید ریل به مراتب ارزان‌تر و باکیفیت‌تر از نمونه‌های خارجی ، وابستگی کشور را به واردات ریل بی‌نیاز کند ، عدم خرید محصول ذوب‌آهن که اتفاقا به سفارش شرکت ملی راه‌آهن بوده است باعث شده تا نماینده مردم میمه ، برخوار و شاهین‌شهر نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد .

به گزارش عیارآنلاین، نماینده مردم میمه ، برخوار و شاهین‌شهر به وزیر راه و شهرسازی طی یک نامه ، در خصوص عدم تضمین خرید ریل ملی ذوب‌آهن تذکر داد .

حسینعلی حاجی دلیگانی در سوال خود آورده است که چرا ریل تولید شده مطابق با استانداردهای جهانی توسط ذوب‌آهن و به سفارش ریل ملی جمهوری اسلامی را تحویل نمی‌گیرید و علت عدم تضمین خرید به ذوب‌آهن در راستای تولید ریل مورد نیاز راه‌آهن و حمایت از کالای ایرانی چیست ؟

هر چند که در سال ۷۳ تلاش‌هایی برای تولید ریل ملی شده بود ، اما به دلایل فنی و هم‌چنین بی‌توجهی مسؤولان ، نیمه‌کاره رها شده بود اما این طرح در اواخر دهه ۸۰ دوباره در دستور کار قرار گرفت تا پس از آغاز تولید ریل در اصفهان بنا به قراردادی که در مهر ماه سال ۹۵ بین وزارت راه و شهرسازی و ذوب‌آهن منعقد شد ، تولید ریل مورد نیاز راه‌آهن جمهوری اسلامی که تنها مصرف کننده ریل کشور است به ذوب‌آهن واگذار شد .

در این میان امراللهی‌ معاون مدیر پروژه دوخطه‌سازی و قطارهای حومه‌ای راه‌آهن با بیان اینکه ذوب‌آهن هنوز ریل مورد تأیید راه‌آهن را نساخته است ، این طور عنوان داشت که در قرارداد تولید ۴۰ هزار تن ریل ، کل رقم از محل بدهی ذوب‌آهن به راه‌آهن تهاتر شد ، اما ذوب‌آهن اهتمامی ندارد .

این در حالی است که چندی پیش معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن از تأیید ریل ساخت این شرکت توسط شرکت راه‌آهن گفته بود و از تحویل اولین محموله به شرکت راه‌آهن خبر داد ؛ اردشیر افضلی با غیرکارشناسی خواندن برخی اظهارنظرها ، گفته بود ریل تنها یک محصول کارگاه نورد ۶۵۰ است که شرایط تولید آن بسیار متفاوت است و رسیدن به کیفیت مورد نظر زمان بر است ؛ اما هم اکنون ریل ذوب‌آهن توسط راه‌آهن تایید شده و به زودی اولین محموله ارسال می شود .

با توجه به این که شرکت ذوب‌آهن توانسته است با تولید ریل به مراتب ارزان‌تر و باکیفیت‌تر از نمونه‌های خارجی ، وابستگی کشور را به واردات ریل بی‌نیاز کند ، عدم خرید محصول ذوب‌آهن که اتفاقا به سفارش شرکت ملی راه‌آهن بوده است باعث شده تا نماینده مردم میمه ، برخوار و شاهین‌شهر نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد .

 

 

 

منبع: ایران وی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: