افزایش احتمال بروز مشکلات قلبی کودکان در زایمان‌های مادران بالای ۳۵ سال

نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها نشان داده است، خطر بروز مشکلات قلبی در کودکان متولد شده از مادران بالای ۳۵ سال بیشتر است. این در حالی است که سهم بارداری‌های بالای ۳۵ سال در ایران نیز در ده سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، محققان دانشگاه آلبرتا دریافتند،‌ کودکانی که از مادران بالای ۳۵ سال متولد می‌شوند، سیستم قلبی و عروقی ضعیف‌تری دارند. به گفته کارشناسان، سنّ بالای بارداری خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش می‌دهد؛ پره اکلامپسی از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چند ارگانی ا‌ست که در ۳ تا ۵ درصد از حاملگی‌ها در کشورهای غربی رخ می‌دهد.

علاوه بر این، این بیماری یکی از علت‌های مهم مرگ و میر مادران باردار است که باعث عوارض جنینی و مادری می‌شود؛ این عارضه بعد از هفته بیستم بارداری رخ می‌دهد و تنها راه قطعی درمان آن پایان دادن به حاملگی و خارج کردن جنین و جفت است.

این تحقیق که توسط محققان دانشگاه آلبرتا کانادا انجام شده، نیازمند دسترسی بهتر به مراقبت‌های بهداشتی برای کودکان متولد شده در مادران مسن‌تر است.

دکتر ساندرا دیویج، به خبرنگاران گفته است: «این تحقیق مهم است زیرا درک ما از تاثیر زایمان در سن بالاتر از سلامت فرزندان در زندگی بعد از آن بهبود می‌یابد. ما در حال بررسی بیشتر مکانیسم‌هایی هستیم که ممکن است در اثر این اثرات نامطلوب بر فرزندان مادران مسن نقش داشته باشد».

مدیر تحقیقاتی پژوهش زنان و کودکان، گفته است: «نتایج به دست آمده از این تحقیق مهم است؛ زیرا همگان متوجه تأثیر سنّ بالای بارداری و تبعات منفی آن بر روی سلامت آینده نوزاد خواهند شد».

نمودار بررسی الگوی باروری حاصل از ثبت ولادت جاری در ایران نیز در بازه ده ساله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که میزان موالید مادران بالای ۳۵ سال در سال ۱۳۸۴ از ۹.۵ درصد  به  ۱۴.۶ درصد در سال ۱۳۹۴ رسیده است.

الگوی باروری حاصل از ثبت ولادت جاری در کشور در سال ۱۳۸۴

الگوی باروری حاصل از ثبت ولادت جاری در کشور در سال ۱۳۹۴

سن بارداری در ایران رو به افزایش است و با توجه به آسیب‌های بارداری در سنین بالای ۳۵ سال، باید به پایین آوردن سن باروری به‌ منظور جلوگیری از آسیب‌های پیش روی این نوزادان و مادران توجه ویژه داشت.

این آمار و ارقام زنگ خطری را به صدا درآورده اند که راهکار آن پایین آوردن سن باروری و هرچه آسان کردن مسیر ازدواج جوانان است و تا زمانی که دولت از ترویج ازدواج در سن پایین حمایت نکند در نهایت باید به فکر پرداخت هزینه‌های گزاف به‌ منظور مراقبت‌های پزشکی مختلف از این مادران و فرزندانشان کند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: