عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

مراکز غیردولتی با کمبود پرستار روبرو هستند

مره صدق: در میان بخش‌های مختلف پیراپزشکی یکی از مشاغلی که به‌راحتی بازار کار داشته و نیروهای متقاضی آن به‌خوبی جذب می‌شوند پرستاری است. هم‌اکنون تقریباً تمام مراکز غیردولتی با کمبود پرستار روبرو هستند. به‌ویژه در چند سال اخیر که دریافتی پرستاران در بخش دولتی افزایش قابل‌توجهی داشته است بخش خصوصی برای جذب پرستار با مشکل مواجه شده است. در تمام بیمارستان‌ها برای جذب پرستارانی که از تجربه لازم در کار برخوردار هستند و تعهدات قانونی خود را انجام داده‌اند، رقابت وجود دارد؛ بنابراین هیچ مشکلی در رابطه با نبود کار برای پرستاران در کشور وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، سیامک مره صدق، در واکنش به انتشار خبری مبنی بر خروج سالانه هزار پرستار از کشور به دلیل نارضایتی از شرایط کاری، افزود: در میان بخش‌های مختلف پیراپزشکی یکی از مشاغلی که به راحتی بازار کار داشته و نیروهای متقاضی آن به خوبی جذب می‌شوند پرستاری است تاجاییکه در کل ایران حتی یک پرستار وجود ندارد که خدمات گامی و طرح خود را انجام داده باشد، اما نتواند کار پیدا کند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تقریبا تمام مراکز غیر دولتی با کمبود پرستار روبرو هستند به ویژه در چند سال اخیر که دریافتی پرستاران در بخش دولتی افزایش قابل توجهی داشته است بخش خصوصی برای جذب پرستار با مشکل مواجه شده است و یک رقابت شدیدی بین بخش خصوصی و دولتی برای جذب پرستاران ایجاد شده است.

مره صدق افزود: هم‌اکنون در تمام بیمارستان‌ها برای جذب پرستارانی که از تجربه لازم در کار برخوردار هستند و تعهدات قانونی خود را انجام داده‌اند، رقابت وجود دارد، بنابراین هیچ مشکلی در رابطه با نبود کار برای پرستاران در کشور وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: البته این را قبول دارم که در کل سیستم بهداشتی و درمانی میزان حقوق و پرداختی به بخش پیراپزشکی خیلی کم بوده و تفاوت درآمد بین پزشکان و پیراپزشکان بسیار زیاد است، منتهی بخش عمده این تفاوت‌ها بین پزشکان هم متفاوت است، و تنها وضعیت یک درصد محدودی از آنها که شاید روی هم ۵ درصد از پزشکان هم نشوند به دلیل درآمدهای خاص و بالایی که دارند، باعث تفکر وجود درآمدهای غیر طبیعی برای تمام پزشکان می‌شود.

مره صدق بیان کرد: اکثر پزشکان عمومی به ویژه پزشکانی که به تازگی فارغ التحصیل شده‌اند حتی متخصصان رشته‌هایی که عمومی‌تر هستند از جمله زنان و زایمان، جراحی عمومی، داخلی و اطفال برای پیدا کردن کار و کسب معیشت دچار مشکل هستند، چرا که در مراکز دولتی برای جذب متخصصان ظرفیت وجود ندارد، از سوی دیگر میزان هزینه‌های تاسیس یا اجاره مطب و استخدام پرسنل به اندازه‌ای بالا بوده که درآمد پزشک متخصص پاسخگوی اداره مطب نیست، بنابراین فعالیت آنها در بخش خصوصی به صورت مطب از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل در این بحران اقتصادی تنها پیراپزشکان با مشکل عدم اشتغال مواجه نیستند و بخش قابل توجهی از پزشکان نیز در این مورد درگیر هستند.

وی یادآورشد: متاسفانه در بخش درمان کشور به دلیل حاکمیتی که به عنوان پزشک سالاری وجود دارد به حقوق بقیه حرفه پزشکی و پیراپزشکیتوجه نشده است و حتی در مورد پزشکان هم اگر تعداد محدودی که در رشته‌های فوق تخصص جراحی فعالیت می‌کنند را کنار بگذاریم، سایر پزشکان از درآمد رضایتبخشی برخوردار نیستند.

مره صدق تصریح کرد: این امری قابل قبول است که کمبود درآمد در بخش پیراپزشکی به نحوه ارائه خدمات لطمه می‌زند و علاقه پرستاران را برای فعالیت در این حرفه کاهش می‌دهد و می‌تواند یکی از عواملی باشد که پرستاران برای یافتن شرایط کاری بهتر مهاجرت کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: البته پرستارانی هم که از ایران مهاجرت می‌کنند، شرایط کاری مساعدی در انتظار آنها نیست، کما اینکه در بخش‌های بیماری‌های عفونی و بخش‌هایی که پرستاران بومی آن کشورها به دلیل وجود خطراتی از جمله ابتلا به ایدز و بیماری‌های خطرناک تهاجمی اعم از روان‌پریشی یا بخش‌هایی که کار کردن در آنها در دراز مدت افسردگی ایجاد می‌کند از فعالیت در آنها اجتناب می‌ورزند، مشغول به کار می‌شوند، بنابراین در این کشورها نیز فرش قرمزی برای پرستاران ایرانی پهن نشده است.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: