مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران:

وزارت نفت به تعهد گازرسانی روزانه ۱۰ روستا پایبند است

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: مطابق وعده به رییس‌جمهوری، تا پایان امسال هر روز به ۱۰ روستا گازرسانی می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، «سعید مومنی» افزود: اکنون گازرسانی به پنج هزار و ۲۲۰ روستا در حال اتمام است و ۵۴ شهر نیز بزودی از نعمت گاز بهره‌مند می شود.
مومنی اضافه کرد: تا پایان امسال سه هزار و ۶۰۰ روستا به جمع روستاهای گازرسانی شده می‌پیوندد.

** تامین بودجه گازرسانی از محل دریافت وام و بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه
به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، بودجه گازرسانی شهری و روستایی کشور بر اساس قانون مصوب سازمان مدیریت برنامه و بودجه و نیز مجلس شورای اسلامی تامین می‌شود.
مومنی افزود: بخش عمده بودجه گازرسانی، باید از طریق وام تامین شود. در این زمینه با بانک‌ها مذاکره هایی شد تا بر اساس قانون بودجه امسال ۵۰ هزار میلیارد ریال از بودجه را از محل وام‌های بانکی تامین کنیم.
وی اضافه کرد: استفاده از بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ از دیگر راه‌های تامین بودجه گازرسانی بویژه در مناطق جنوب و جنوب‌شرق کشور است.
به گزارش ایرنا، این بند از قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و ادامه بحث های مربوط به آن در سال ۱۳۹۴، به وزارت نفت اجازه می دهد از طریق شرکت های دولتی تابع، برای دستیابی به اهدافی مانند اجرای طرح های نفت و گاز و افزایش ظرفیت تولید با اولویت مخازن مشترک، ارتقای ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی، اجرای طرح های بهینه سازی و کاهش گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی قراردادهایی تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار امضا کند.

** پیامدهای قطع دریافت آبونمان
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران یادآوری کرد: قطع بودجه حاصل از دریافت آبونمان لطمه شدیدی به خدمت‌رسانی به مشترکان و نگهداشت شبکه گازرسانی کشور می‌زند که تاکنون جایگزینی برای این بودجه پیش‌بینی نشده است.
وی ادامه داد: در صورتی که این وضع ادامه یابد با مشکلات فراوانی روبرو می شویم.
بر اساس این گزارش، اکنون گاز به سوخت اصلی کشور تبدیل شده است؛ به طوری که بیش از ۷۰درصد سبد سوخت کشور به آن اختصاص دارد.
بیش از ۹۶ درصد جمعیت شهری و ۷۸ درصد جمعیت روستایی به شبکه گازرسانی متصلند و گازرسانی به شمار دیگری از روستاها و شهرها در دستور کار قرار دارد.
توسعه گازرسانی که در دولت یازدهم شتاب گرفته است، سبب می شود مصرف انواع فراورده های نفتی کاهش یافته و علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، فرصت صادرات این فراورده ها فراهم شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: