۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸

روسیه و چین هواپیمای پهن پیکر می‌سازند

همکاری مشترک کشورهای روسیه و چین برای توسعه هواپیمای پهن پیکر تجاری از سال ۲۰۱۲ آغاز گردیده است. این دو کشور قصد دارند مشترکاً هواپیماهای ۲۹۰ نفره C929 و ۳۹۰ نفره C939را به تولید انبوه برسانند. پیش بینی می شود این هواپیماها با قیمت حدودی ۱۰% کمتر از نمونه مشابه آن ها در ایرباس و بوئینگ بتواند ۱۰% بازار این حوزه را در دست بگیرد.

به گزارش عیار آنلاین و به نقل از خبرگزاری چاینا دیلی : با توسعه روزافزون صنایع هوایی در کشورهای غربی و ایجاد انحصار همه جانبه آن ها در این حوزه، کشور چین در سال ۲۰۰۸ اقدام به توسعه شرکت COMAC کرد. این شرکت دولتی چینی  با سرمایه ثبتی ۲.۷ میلیارد دلار به ثبت رسید. این شرکت پروژه طراحی و ساخت هواپیمای جت بدنه باریک C919  را با ظرفیت ۱۵۸ تا ۱۷۴ مسافر اغاز کرد و موفق شد در سال ۲۰۱۱ نمونه اولیه این محصول را رونمایی کند. سپس توانست با ارائه ۲ فروند این هوایپما در سال ۲۰۱۵ روند دریافت مجوز های پروازی را آغاز کند. اولین پرواز موفق این هواپیما در سال ۲۰۱۷ انجام شد و توانست در کانون توجهات قرار کیرد. دیگر رقابت با شرکت های مطرحی نظیر Airbus  و Boeing رویا نبود و چین توانسته بود پس از ۱۰ سال نسخه عملیاتی ای از هواپیمای تجاری خود ارائه کند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱ این هواپیما آماده تحویل به شرکت های هواپیمایی برای بهره برداری باشد.

در ادامه رویاپردازی ها، این مجموعه قصد دارد باز هم انحصار را درهم شکند و سبب تقویت استقلال خود در صنایع هوایی شود. از این رو در سال ۲۰۱۲ اقدام به همکاری مشترک با شرکت UAC  روسیه نمود تا بدین وسیله طراحی و ساخت هواپیمای پهن پیکر را با همکاری روسیه آغاز کند. طرح توجیهی طراحی و تولید هواپیماهای ۲۹۰ نفره C929 و ۳۹۰ نفره  C939 در سال ۲۰۱۴ پایان یافت.

مطابق پیش بینی های این مجموعه ها تا سال ۲۰۳۳، ۱۰۰۰ فروند از این هواپیما تنها در کشور چین مورد نیاز است. این در حالی است که نیاز ۸۰۰۰ فروندی هواپیماهای پهن پیکر در دنیا نیز وجود دارد. طراحی های اولیه در سال ۲۰۱۵ اغاز گردید. مطابق پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۱ اولین پرواز این هواپیما به نمایش گذاشته خواهد شد . تا سال ۲۰۲۴ مورد بهره برداری تجاری قرار خواهد گرفت.

همکاری مشترک کشورهای چین و روسیه در غالب سرمایه گذاری مشترک ۵۰-۵۰ در شرکت تجاری همکاری بین المللی هواپیماسازی چین و روسیه China-Russia Commercial Aircraft International Corporation Limited   شکل گرفت. محصولات این شرکت که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ بتواند ۱۰% از سهم بازار شرکت های بوئینگ و ایرباس را در بخش پهن پیکر تصاحب کند می بایست ۱۰-۱۵ % ارزان تر از محصولات مشابه به بازار عرضه گردد.

با وجود تلاش های فراوان برای رفع انحصار در حوزه صنایع هوایی این شرکت مشترک همچنان قصد دارد موتورهای این هواپیما را  از شرکت های Rolls-Royce و General Electric خریداری کند. اما این شرکت مشترک در اقدامی مشابه با درهم شکستن انحصار در طراحی و ساخت هواپیما، در سال ۲۰۱۷ به صورت مشترک فعالیت خود را  در بخش توسعه و طراحی موتورهای مورد نیاز خود آغاز کردند. این همکاری مشترک بین Aero Engine Corporation of China  و Rostec  در حال انجام می باشد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: