۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۱
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

کنواسیون TF یک معاهده استعماری است

ابوترابی در گفتگو با عیارآنلاین پیرامون پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: این لایحه مقدمه الحاق به FATF است. توصیه‌ی FATF است که به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ملحق شویم. این کنوانسیون یک معاهده‌ی استعماری است.

به گزارش عیارآنلاین، ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس در گفتگو با عیارآنلاین پیرامون بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: این کنوانسیون یک معاهده استعماری است و قبول آن به معنای خودکشی از ترس مرگ است. یعنی از ترس این­ که دچار تحریم بانکی نشویم، با دست خودمان تحریم‌های ظالمانه‌­ای که خارج از مرزها برای ما وضع کرده‌­اند را داخل اجرایی می‌کنیم.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: همچنین آن شروطی که در این کنوانسیون توسط کمیسیون امنیت ملی آورده شده خلاف کنوانسیون وین ۱۹۶۵ و ماده‌­ی ۱۹ این کنوانسیون است. بنابراین تمام شروط و حق تحفظ‌های ما باطل است.

وی همچنین در ادامه به مدعیان حق شرط گذاری در این معاهده اشاره کرد و گفت: آن­هایی که ادعا دارند ما شرط گذاشته‌ایم و این شرط‌ها مشکل جمهوری اسلامی را در تعریف تروریسم حل می‌­کند در اشتباه هستند، طبق بند سوم ماده‌­ی ۱۹ کنوانسیون وین ۱۹۶۹ که این کنوانسیون، مادر کنوانسیون‌­های جهان است، حق شرط‌هایی که بر این معاهده گذاشته‌ایم جنبه قانونی ندارد.

ابوترابی به راهکارهایی جهت بهبود وضعیت بانکی اشاره کرد و گفت: ما راهکارهای دیگری از جمله معاهدات دو جانبه و چند جانبه با ارز داخلی­ با دیگر کشورهای دنیا داریم که این راهکارها، راهکارهای خوبی است.

این نماینده همچنین اضافه کرد: استفاده از ظرفیت سوئیفت روسی راهکار دیگری است که می‌توان از آن استفاده کرد. علاوه بر آن استفاده از پول‌­های الکترونیکی (اکو) که مقدمات کار آن انجام شده است و ده کشور دنیا با جمعیت بیش از ۴۲۰ میلیون نفر در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند نیز می‌تواند راهکار جایگزین سیستم نظام بانکی حال کشور باشد. این­ها راهکارهایی است که ما می­­‌توانیم به راحتی اعمال کنیم.

وی پیرامون ارتباط این لایحه با FATF گفت: این لایحه مقدمه الحاق به FATF است. توصیه‌­ی FATF است که به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ملحق شویم. من مخالف پیوستن به کنوانسیون TF هستم و این را بسیار بدتر از برجام می­‌دانم. با اجرایی شدن FATF با دست خودمان یک اشتباه بسیار بزرگ و بدتر از برجام را مرتکب می‌­شویم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: