۱۸ خرد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۳
گزارش رصدی عیارآنلاین از اعتراضات به حق مردم

آب به آسیاب دشمن نریزیم!

اعتراضات صنفی و اعتراض به تصمیمات دولتی، مطلب تازه ای نیست ولی حرکت به سمت اقدامات هنجارشکن و پوشش خبری گسترده این اقدامات توسط رسانه‌های بیگانه عادی نبوده و جای تامل دارد. البته عدم پوشش مناسب در رسانه‎های داخلی نیز موضوعی است که باید توجه ویژه‎ای به آن کرد؛ در این بین مقتضی است که نهادهای مرتبط با این اعتراضات هر چه سریعتر به اعتراض به حق مردم توجه کرده تا دشمنان نتوانند با رخنه در صفوف مردم، مطالبات را به حاشیه برانند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از ابزارهای نظام سلطه در ایجاد ناآرامی و اغتشاش و همچنین بروز نارضایتی و اختلال در امور اقتصادی ایران، برنامه‎ریزی اعتراضات اقتصادی، صنفی و مردمی و انحراف اعتراضات به سمت رویارویی با حاکمیت است. با مروری بر اخبار و اتفاقات اردیبهشت و خرداد ۹۷ متوجه گسترش اعتراض های کارگری، بروز تجمعات اعتراضی در برخی شهرها و دستگیری تعدادی از معلمان در تجمع معلمان می شویم. در ادامه به تبیین کیفیت این اعتراض ها می­پردازیم.

اعتراضات کارگری

کارگران معترض کارخانه هپکو اراک در ادامه اعتراضات صنفی خود، صبح روز ۲۳ اردیبهشت ماه مقابل این شرکت، به دلیل محقق نشدن وعده‌های کارفرما در خصوص مطالبات مزدی و همچنین نامشخص بودن وضعیت کارخانه تجمع کردند. در پی این تجمع یکی از کارگران این شرکت از روی پل شهید بختیاری اقدام به خودکشی کرد که در نهایت به وسیله افرادی که در آن جا حضور داشتند نجات یافت. البته این اعتراضات ۳ روز به طول انجامید و برای دومین روز ریل راه‌آهن شمال-جنوب توسط آنان بسته شد. کارگران هپکو در سال‌های گذشته، پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌ بودند.

کارگران راه‌آهن اصفهان نیز به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق و حدود ۱۴ ماه نداشتن بیمه خدمات درمانی معترض بوده و اعتصاب کرده اند.

بیش از صد کارگر نی بر هفت تپه در استان خوزستان، نیز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خود در محوطه این کارخانه تجمع کردند. به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه علیرغم پایان فصل نی بری این کارگران چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. در همین حال بیش از چهار هزار نفر از کارگران نیشکر هفت تپه دو ماه دستمزد عقب مانده دارند. حقوق اسفندماه سال گذشته و فروردین این کارگران هنوز پرداخت نشده است.

کارگران روغن نباتی شیراز نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود، تجمع کردند. رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. چغندرکاران نقده در استان آذربایجان غربی هم در تجمع اعتراضی، سفره خالی پهن کردند.

کارگران شرکت تراورس دامغان نیز برای چندمین بار به خاطر عدم دریافت حقوق خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان (تراورس) اسفند ۹۶ نیز در اعتراض به عدم دریافت چند ماه حقوق و حق بیمه مقابل فرمانداری و دفترامام جمعه تجمع کرده بودند. کارگران تراورس زاگرس، گلستان، گرگان، لرستان، رباط کریم، اسلامشهر و زنجان نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق و واریز نشدن حق بیمه، در برابر دفتر این شرکت تجمع کرده بودند. همچنین گفته می‌شود کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن منطقه لرستان از اواسط اردیبهشت در اعتصاب هستند.

کارگران نورد و لوله صفا نیز در ساوه اعتصاب کردند. تجمع کارگران کارخانه فولاد قزوین و کارکنان نیروگاهی برای اعتراض به پرداخت نشدن حقوق هم از نمونه های دیگر است.

جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس نیز روز یکشنبه (۱۶ اردیبهشت ماه) در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع زدند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسات مالی

اعتراض سپرده‌گذاران موسسات مالی نیز ادامه داشته و سپرده‌گذاران بانک آینده در خیابان بخارست تهران تجمع کرده و این بانک را «دزد» خطاب می‌کنند. تجمع کارگزاران بیمه کشاورزان مقابل مجلس در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدها نیز در هفته های اخیر اتفاق افتاد. آنها می‌گویند احساس امنیت شغلی ندارند.

اعتراضات معلمان

معلمان شاغل و بازنشسته نیز به مناسبت هفته معلم در تهران و استان‌های مختلف در پی فراخوان «شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان کشور» تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع روز ۲۰ اردیبهشت در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه و در استان‌ها مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شده‌ است. معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را به کمبود بودجه‌های آموزشی و دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر نشان داده و از مسئولان می‌خواهند به مطالبات آنها رسیدگی کنند. ساری، کرمانشاه، قروه، دیوان‌دره، شیراز، ممسنی، کازرون، اصفهان، مریوان، تبریز و خرم‌آباد از جمله دیگر شهرهایی هستند که شاهد تجمع اعتراضی بودند. در این اجتماع اعتراضی که به خشونت نیز کشیده شد،‌ دست‌کم ۱۵ تن بازداشت شده‌اند.

اغتشاشات کازرون

برخي از مردم کازرون (از توابع استان شیراز) نیز در اعتراض به تغيير در تقسيمات كشوري اين شهرستان، چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت، برای چندمین بار و بعد از اعتراضات اوایل سال۹۷ باز هم با تجمع در میدان شهدای شهر کازرون مخالفت خود را با تقسیم این شهرستان ابراز کردند. اما با دخالت افراد غیر کازرونی باعث دستگیری تعدادی از تجمع کنندگان شد. همچنین افرادی با اجتماع در مقابل پلیس امنیت خواستار آزادی دستگیرشدگان شدند. در پی ممانعت نیروی انتظامی، اقدام به آتش زدن ورودی کلانتری و دو بانک ملت و مهر کردند. در جریان این اغتشاشات ۳ نفر کشته و بیش از ۱۰ نفر زخمی شدند.

اعتراض رانندگان و کامیون داران

اعتراض رانندگان کامیون و تریلر که به صورت اعتصاب درآمد، از اولین روزهای خرداد ۹۷ در شهرهایی از جمله در استان فارس، قزوین، همدان، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد، بندرعباس،کردستان، مرکزی و خوزستان شروع شد. اعتراض به سامانه سپهتن که به تازگی رانندگان کامیون را ملزم به ۸ ساعت رانندگی و ۱۵ ساعت توقف می کند، کمیسیون بالای شرکت های حمل و نقل و باربری، هزینه بالای تعمیرات و قیمت لوازم یدکی خودروها، افزایش حق بیمه رانندگان، میزان کم سهمیه سوخت و عدم افزایش کرایه حمل و نقل محورهای مهم این اعتراضات است. عدم فعالیت کامیون داران باعث کاهش فرآورده های نفتی در جایگاه های شهرهای مختلف از جمله اصفهان، شیراز، هرمزگان و بوشهر شد. همچنین حمل و نقل برخی محصولات کشاورزی دچار اختلال شد که این امر باعث گرانی آن ها در بازار مصرف و نابود شدن محصولات در مزارع شد.

نقش بیگانگان:

نکته جالب توجه دیگر آنکه این تجمعات و اعتراض ها به صورت گسترده در رسانه های غربی مانند بی بی سی و صدای آمریکا منعکس شده و این شبکه ها به مرجع اطلاع رسانی و پوشش خبری این اتفاقات تبدیل شده اند. همچنین وب سایت نشریه هیل در آمریکا، که بسیاری از خوانندگان آن اعضای کنگره این کشور از هر دو مجلس نمایندگان و سنا هستند، در گزارشی مشروح اوضاع ایران را در ارتباط با اعتراض‌‌های گسترده مردمی و اوضاع پس از خروج آمریکا از برجام، زیر ذره بین گذاشته است.
نشریه هیل در بخش‌هایی از گزارش، اوضاع در ایران را ناآرام توصیف می‌کند و می نویسد که«دشواری‌های اقتصادی این وضعیت را تشدید کرده است. در این بین، تجمع اعتراضی سراسری علیه گرانی و وضعیت بد اقتصادی که دی ماه سال گذشته از مشهد آغاز شد، اکنون با اعتصاب‌های کارگری و شعارهای سیاسی و ضد رژیم و ضدروحانیت ادامه دارد. کارگران، صدها تجمع اعتراضی، از تهران تا تبریز تا اصفهان و یزد و اهواز برگزار کرده‌اند. اعتراض‌های کارگران هم اقتصادی است و هم سیاسی که با شعارهایی علیه حقوق معوقه، اخراج‌های گسترده، تلاش رژیم برای به حاشیه راندن اقوام مختلف و علیه سانسور برگزار می شود». این نشریه شرایط کنونی را بهترین زمان ممکن برای افزایش و اعمال فشار بیشتر بر ایران برای آوردن تهران به میز مذاکرات جدید دانسته است.

«یولی ادلشتاین» رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) در دیدار با رئیس پارلمان فرانسه طی سفر به پاریس، آشوب‌طلبان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در ایران را افراد «معتدل و میانه‌رو» توصیف کرده و تاکید کرد اگر غرب، آشوب‌های متعدد طی سال‌های اخیر را بهتر مدیریت می‌کرد اکنون شاهد یک ایران دیگر بودند. همچنین مارکو روبیو، سناتور ارشد آمریکایی ضمن اعلام حمایت از ناآرامی‌ها در ایران، خواستار توجه بیشتر رسانه‌های بین‌المللی به ناآرامی‌های کازرون شد.

به خشونت و اغتشاش کشیدن، تجمعات و اعتراضات به حق مردم، راهبردی است که جریانات معاند در دی ماه ۹۶نیز آن را دنبال کردند. راهبردی که ریشه در حمایت های آشکار و پنهان مسئولان آمریکایی و صهیونیستی دارد. البته به نظر می رسد اعتراضات کارگری همیشه بوده است ولی نکته جالب توجه آنکه اعتراضات اخیر با مداخله های مشکوک وارد اقدامات رادیکال و هنجار شکنی می­شود. به عنوان مثال در اعتراض کارگران کارخانه هپکو اراک در ۲۳ اردیبهشت ماه۹۷  که با بستن راه آهن سراسری شمال – جنوب نیز همراه بود، یکی از کارگران این شرکت از روی پل مقابل شرکت، اقدام به خودکشی کرد. همچنین تجمع اعتراضی معلمان در ۲۰ اردیبهشت ماه منجر به دستگیری ۱۵ تن شد. همچنین در تجمعات اعتراضی که به بهانه تقسیم شهرستان کازرون و با فراخوان های غیرقانونی انجام گرفت، منجر به کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۱۰ نفر از اهالی کازرون شد و کلانتری شهرستان و دو شعبه از بانک ها به آتش کشیده شد.

بنابراین با توجه به اینکه اعتراضات صنفی و اعتراض به تصمیمات دولتی، مطلب تازه ای نیست، ولی حرکت به سمت اقدامات هنجارشکن در جریان این اعتراضات و پوشش خبری گسترده اعتراضات توسط رسانه های بیگانه مانند بی بی سی فارسی و VOA و عدم پوشش ماجرای اصلی در رسانه های بیگانه، عادی نبوده و جای تامل دارد. البته عدم پوشش مناسب در رسانه های داخلی نیز موضوعی است که باید توجه ویژه ای به آن کرد.

در این بین مقتضی است که سازمان ها و نهادهای مرتبط با اعتراضات کارگری، صنفی و مردمی هر چه سریعتر به اعتراض به حق مردم توجه کرده و تدبیر لازم جهت حل مشکلات شان را انجام دهند تا معاندین و پیاده نظام هایشان نتوانند در صفوف مردم رخنه کرده و مطالبه حق ایشان را به حاشیه برانند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: