عضو کمیسیون عمران:

تسهیلات بدون سپرده با سود پایین منجر به رونق بازار مسکن می شود

عضو هیأت رییسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که قیمت مسکن رشد جهشی داشته است دولت باید شرایط پرداخت تسهیلات بدون سپرده با نرخ سود پایین را برای رونق بازار مسکن فراهم کند.

به گزارش عیارآنلاین، شادمهر کاظم زاده ، با اشاره به عوامل دخیل در افزایش قیمت مسکن طی چند ماه اخیر،گفت: در رابطه با اینکه چرا قیمت مسکن به یک باره طی چند ماه با افزایش قابل توجه مواجه شد، چند دلیل را می توان متصور شد؛ نخست اینکه طبیعتا مردم سرمایه خود را با تورم اعلامی از سوی دولت مقایسه می کنند در این شرایط وقتی بازارهای موازی با بخش مسکن یعنی بازارهای سکه و ارز طی مدت کوتاهی سودهای کلان نصیب سرمایه گذاران می کند بنابراین به تدریج استقبال از بازارهای موازی مسکن افزایش می یابد و سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیز کاهش پیدا می کند.

دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین وقتی مردم سرمایه های خود را با سرمایه گذاران بازارهای موازی از جمله سکه که طی دو ماه ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد، مقایسه می کنند با کاهش سرمایه گذاری در حوزه مسکن مواجه می شویم که این عدم تعادل اقتصادی در بازارهای مختلف می تواند به بازار مسکن تسری یابد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: البته این افزایش قیمت اخیر را نمی توان طبیعی دانست و به احتمال بسیار زیاد این افزایش قیمت، حبابی است.

کاظم زاده در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تسهیلات در بخش مسکن گفت: ماهیت بخش مسکن نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی از جمله کشاورزی این است که ریسک سرمایه گذاری در این صنعت بسیار پایین است و در غالب موارد، تمرکز دولت بر تسهیلات مسکن در نهایت می تواند منجر به افزایش قدرت خرید خانوار همراه با تضمین بازپرداخت و اشتغالزایی شود.

عضو هیأت رییسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، درباره راهکارهای افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی بازار مصرفی مسکن، گفت: در این شرایط دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند تا تسهیلات با نرخ سود پایین بدون شرط سپرده گذاری و بدون انتظار یک ساله به متقاضیان پرداخت شود.

وی با تاکید بر نقش بانک مسکن در تامین مالی این بخش، گفت: اگر دولت تسهیلات بدون سپرده با سودهای پایین به متقاضیان واجد شرایط پرداخت کند می تواند در رونق بازار مسکن موثر باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت برای تقویت توان تسهیلات دهی بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی و توسعه ای در صنعت مسکن و ساختمان، باید تسهیلات اداره‌ شده‌ در اختیار بانک مسکن قرار دهد تا در شرایط جهش قیمت مسکن بتواند یک رونق نسبی را به بازار برگرداند چرا که با افزایش اخیر قیمت مسکن، بسیاری از متقاضیان که در آستانه خرید بودند توان خرید خود را از دست دادند.

منبع: هیبنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: