۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۹
وزیر جهاد کشاورزی:

اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت‌های بخش کشاورزی ضروری است

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ماهیت آسیب پذیر بخش کشاورزی بر ضرورت استمرار حمایت های دولت از این بخش تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس محمود حجتی در دیدار با مجمع نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی که عصر امروز با حضور مدیران ارشد این وزارت برگزار شد،با اشاره به ماهیت آسیب پذیر بخش کشاورزی، بر ضرورت استمرار حمایت های دولت از این بخش تاکید کرد و گفت:سال گذشته ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد و برای جبران خسارت این بخش، ۱۳۵۰ میلیارد تومان از طریق بیمه کشاورزی پرداخت شد.

وی با بیان این که یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت بخش کشاورزی توسط بیمه کشاورزی در قانون بودجه سال جاری، پیش بینی شده است،اظهار داشت:بر اساس برآوردها، سرمازدگی فروردین و اردیبهشت ماه امسال نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی،اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت های بخش کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود:جبران خسارت وارده به بخش کشاورزی از طریق بیمه کشاورزی (برای محصولات بیمه شده)،استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان به بانک ها و همچنین استفاده از اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه در حال پیگیری است.

حجتی با اشاره به این که وضعیت خشکسالی استان های کرمان،سیستان و بلوچستان،هرمزگان و فارس در مقایسه با سایر استان ها حادتر است،خاطرنشان کرد:اقتصاد استان کرمان بر مبنای کشاورزی است و امسال کاهش بارندگی و همچنین گرمازدگی، سرمازدگی و آفات گیاهی برای باغات پسته،گردو و سایر محصولات باغی و زراعی این استان شرایط ویژه ای را ایجاد کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با توجه به شرایط کم آبی کشور،توسعه سامانه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای را از اولویت های این وزارت اعلام و تصریح کرد:تسهیلات اجرای طرح های سیستم های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای بدون محدودیت پرداخت می شود.

حجتی در ادامه با اشاره به این که حضور و مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی «حمایتی» است،بر ضرورت تشکیل زنجیره های تولید توسط تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت:ایجاد و مدیریت زنجیره های تولید در بخش کشاورزی،تجربه موفق جهانی است و با توجه به مزایای آن از جمله کاهش هزینه های تمام شده،حذف واسطه ها و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید خود، ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پایان از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری و همچنین ۱۰۰ میلیون دلار از منابع این صندوق برای مقابله با ریزگردهای خوزستان در بودجه سال ۹۷ خبر داد.

در این نشست،نمایندگان استان کرمان به طور جداگانه،موضوعات خشکسالی و خسارت بی سابقه باغات پسته و سایر محصولات زراعی و باغی را از مشکلات عمده این استان عنوان کردند و با توجه به تاثیرات این خسارت بر تولید،اشتغال و ارزآوری این استان، تدبیر دولت برای جبران خسارت و استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان را خواستار شدند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: