۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۴
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با عیارآنلاین:

کشور با خروج آمریکا از برجام به بن بست نرسیده است/ باید اقتصاد مقاومتی را جدی‌تر دنبال کنیم

صفاری نطنزی با تاکید بر این که در دنیا بن بستی وجود ندارد گفت: «باید اقتصاد مقاومتی را جدی‌تر دنبال کنیم؛ از ظرفیت‌های داخلی خود بهتر استفاده کنیم و در شرایط فعلی وحدت و همدلی داشته باشیم و همه پشت سر رهبری صف بکشند تا یک صدا به خارج از کشور منتقل شود».

به گزارش عیارآنلاین، خروج آمریکا از برجام منجر به بروز واکنش‌هایی در سطح جامعه و مسئولین کشور در قوای مختلف شد. یکی از سوالاتی که پس از بی نتیجه ماندن برجام مطرح شد این بود که آیا خروج آمریکا از توافق و شکست برجام را می‌توان به معنی رسیدن کشور به بن بست تفسیر کرد؟ به همین خاطر عیارآنلاین در مصاحبه های متعدد با کارشناسان و مسئولین مختلف، نظرات آنان را در این باره جویا شده است.

در همین راستا صفاری نطنزی در پاسخ به این سوال که «با توجه به شکست برجام و بی‌ثمر بودن آن در گشایش‌های وعده داده شده، آیا می‌توان گفت که کشور به بن بست رسیده است»؟ گفت: «نه؛ چرا بن‌بست؟ اصلاً در دنیا بن‌بستی وجود ندارد. به نظر من هر دولتی باید محاسبه کند، راهکارهایی که دنبال می‌کند هم به لحاظ منطقی، هم به لحاظ نتیجه محوری چه شرایطی را می‌تواند داشته باشد. الآن به نظر من کاری که آمریکا کرده است یک کار واقعاً غیرقانونی و غیرمعقول در صحنه ­ی بین المللی است و حماقتی که آقای ترامپ مرتکب شده، برای ایران فرصتی ایجاد کرده است، به خاطر این که الآن شرایط برای ما خیلی مناسب‌تر از سال‌های گذشته است».

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در تشریح فرصت به دست آمده برای ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفت: «فرصت این است که در زمان آقای اوباما یک اجماع کلی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بودند و به خصوص در حوزه تحریم‌ها همگی همکاری می‌کردند ولی الآن اینطور نیست. الآن شما دو سه کشور می‌بنیید که از آقای ترامپ و اقدام او حمایت می‌کنند. مجموعه‌های دیگر، اعضای دیگر شورای امنیت، اروپایی‌ها، اینها موافق اقدام آمریکا نبودند و بیانیه صادر کردند، موضع‌گیری کردند که در برجام می‌مانند و به آن متعهد هستند».

وی با ذکر چند مورد از اقدامات لازم در شرایط کنونی گفت: «اگر ما اکنون دیپلماسی فعالی داشته باشیم و از این فرصت و فضا خوب استفاده کنیم، دیگر سختی‌های قبل را نخواهیم داشت. احتمالاً می‌شود جریان‌سازی‌های جدید کرد، ائتلاف جدیدی به وجود آورد، حتی می‌شود به خاطر همین کار آمریکا، این کشور را در دنیا منزوی کرد. به نظر من خیلی نباید نا­امید بود. دنیا به آخر نرسیده است. حالا آقای ترامپ خارج شد، شد».

صفاری نطنزی در تشریح چگونگی تعامل با اروپا پس از خروج آمریکا از برجام گفت: «حالا باید بنشینیم با آنها صحبت کنیم. الآن باید از اروپا که مدعی تعهد به برجام هستند پرسید متعهد به چه هستند؟ بالاخره برجامی که می‌خواهند حفظ شود بالاخره باید منافع ما را هم تأمین کند. ما این موارد را می‌خواهیم. می‌توانند تأمین کنند یا نه؟ این­ها در واقع در چارچوب گفتگو­های دیپلماتیک می‌شود نتیجه‌گیری کرد و خلاصه به توافق رسید و اگر که اقداماتی شد، ما هم می‌توانیم بمانیم».

نماینده مردم نطنز و قمصر با تاکید بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی برای حل مشکلات اقتصادی گفت: «اقتصاد مقاومتی به نظر من یک اصل است. ما حتماً بایستی در این حوزه تلاش خود را بکنیم که در حوزه اقتصادی ضربه نخوریم. ما حتماً باید اقتصاد مقاومتی را جدی‌تر دنبال کنیم؛ از ظرفیت‌های داخلی خود بهتر استفاده کنیم و در شرایط فعلی وحدت و همدلی داشته باشیم. حتماً بایستی همه پشت سر رهبری صف بکشند و یک صدا به خارج از کشور منتقل شود. این­ها اقداماتی است که در این شرایط بایستی انجام شود».

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: