عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

واردات برنج توسط ستاد تنظیم بازار مغایر با قانون تمرکز است

لاهوتی با بیان اینکه واردات برنج توسط ستاد تنظیم بازار مغایر با قانون تمرکز است گفت: طبق قانون تمرکز وظایف و اختیارت بخش کشاورزی (قانون انتزاع) بازرگانی محصولات کشاورزی باید به وسیله وزارت جهاد کشاورزی انجام شود در همین راستا، وزارت جهاد کشاورزی باید در برابر فشارهای ستاد تنظیم بازار در خصوص واردات برنج مقاومت کند.

مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون واردات برنج به کشور گفت: با وجود اینکه رهبری امسال تاکید ویژه‌ای بر حمایت از کالاهای ایرانی داشته‌اند، شاهد واردات بی رویه برنج به کشور بوده‌ایم.

وی ادامه داد: حداکثر نیاز ما به برنج ۵۰۰ هزار تن در سال است ولی متاسفانه شاهد واردات بیش از ۲ میلیون تن برنج به کشور بوده‌ایم.

نماینده مردم لنگرود با اشاره پیامدهای منفی واردات برنج گفت: نتیجه واردات بی رویه برنج تغییر کاربری بیش از ۳ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌‌های شمالی کشور است و اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده‌ای نزدیک بیش از ۵۰ درصد از شالیزارهای شمال از بین خواهند رفت.

وی ادامه داد: تامین قوت غالب کشور ازجمله استراتژهای کلان نظام است ولی متاسفانه منافع کسانی که از واردات تامین می‌شود مانع تحقق این استراتژی می‌شود.

لاهوتی در پاسخ به اینکه آیا امکان خودکفایی در برنج وجود دارد گفت: درحال حاضر ۲ میلیون ۴۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و مصرف ما هم ۲ میلیون ۹۰۰ هزار تن است. دقت کنید که درحال حاضر نیاز ما به واردات برنج درسال ۵۰۰ هزار تن است که می‌توانیم با جایگزینی ارقام جدید و الگوی کشت مناسب این میزان را به صفر برسانیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به اینکه واردات برنج به کشور توسط ستاد تنظیم بازار صورت می‌گیرد گفت: طبق قانون تمرکز وظایف و اختیارت بخش کشاورزی ( قانون انتزاع)، بازرگانی محصولات کشاورزی باید به وسیله وزارت جهاد کشاورزی انجام شود در همین راستا، وزارت جهاد کشاورزی باید در برابر فشارهای ستاد تنظیم بازار در خصوص واردات برنج مقاومت کند.

وی افزود: بنده با آقای وزیر صحبت کرده‌ام ایشان هم با واردات مخالف بودند ولی می‌گفتند که تحت فشار هستند. پیشنهاد ما این بود که آقای وزیر نامه‌ای بنویسند و بگویند به وسیله چه کسانی تحت فشار هستند تا در مجلس پیگیری شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: