عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید در گفتگویی با عیارآنلاین درباره قانون حداکثر استفاده از توان داخل

تعیین مصادیق کالای ایرانی به وزارت صنعت سپرده شد

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید داخلی با بیان اینکه تعریف کالای ایرانی مقداری سخت است، گفت: کمیته‌ای متشکل از کارشناسان ذی‌ربط چند حوزه، مصادیق کالاهای ایرانی، خارجی یا تولید مشترک را با در نظر گرفتن چند عامل تعیین کند.

به گزارش عیارآنلاین، طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مدتی پیش در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی برای چندمین بار مورد بازنگری قرار گرفت. از جمله ایرادات وارد بر این طرح، مشخص نبودن تعریف دقیقی از «کالای ایرانی» است. در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در گفتگو با عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید، سوالاتی را در این باره مطرح کرد.

پاپی زاده درباره شاخص های تعریف «کالای داخلی» گفت: ما روی این موضوع، بحث‌های خیلی زیادی داشتیم. چون واقعاً تعریف کالای ایرانی مقداری سخت است. بسیاری از کالاهای ما وارداتی هستند که این‌ها مشخص هستند. تعدادی از کالاهای ما هم صد در صد ایرانی هستند، مثل زعفران و پسته که بحثی روی این­ها نیست. اما یک سری کالاها هست که در داخل تولید می‌شود، اما یک درصدی از توانمندی، منابع، فکر و نیروی انسانی داخلی در آن استفاده شده است؛ ولی مشخص نیست که به چه نسبتی در واقع از توانمندی داخلی و به چه نسبتی از توانمندی خارجی استفاده شده است.

ما در این طرح گفتیم که کمیته‌ای متشکل از کارشناسان ذی‌ربط هر حوزه بیایند و روی کالاهایی که ما می‌خواهیم برچسب ایرانی بزنیم نظر بدهند. اگر از یک درصدی -حالا درصد اولیه که در کمیسیون بحث شد مثلاً همکاران می‌گفتند حد­اقل هشتاد درصد آن کالا باید از ظرفیت، منابع، امکانات، مواد اولیه و فکر نیروی کار ایرانی استفاده کرده باشد- بیشتر شد، آن کالا ایرانی محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید گفت: این پیشنهاد، پیشنهاد اولیه بود، بعد که جلوتر رفتیم، دیدیم اگر ما بخواهیم عدد را مشخص کنیم، ممکن است الآن قانونگذار نتواند همه کالاها را مشخص کند. ضمنا بعضی از کالاهای ما بعضا تا ۶۰ درصد تولید داخل هستند ولی واقعاً باید مورد حمایت قرار بگیرند که آرام آرام به هفتاد، هشتاد درصد برسند. یعنی نمی­توانیم بگوییم چون آن­ها کالای ایرانی نیستند حمایت نکنیم، اما مثلاً به فرض پنجاه یا شصت درصدی که ایرانی است آرام آرام به دلیل عدم حمایت ما از بین برود.

وی افزود: بنابراین پیشنهاد ما این شد که ما عدد را به عنوان درصد در قانون مشخص نکنیم. قانونگذار نیاید این را مشخص کند و محدود کند. ما این را برای دولت مشخص کنیم که دولت موظف است کالاهای ایرانی را با این ویژگی‌ها و کالاهای تولید مشترک را با سه چهار عامل را در نظر بگیرند. آن وقت آن کمیته بیاید مشخص کند که کدام کالاها ایرانی هستند.

پاپی زاده تصریح کرد: این موضوع نیاز به یک کار کارشناسی سنگین دارد. شما وقتی می‌گویید که سمند یک خودروی ایرانی است. این سمند مثلاً قسمتی از موتور آن از خارج وارد می‌شود. این چند درصد کل آن خودرو را تشکیل می‌دهد؟ آن قسمت، قسمت حساس خودرو است. مثلاً ما بدنه را می‌سازیم، ولی موتور آن و قسمتی از موتور که قسمت اصلی از بیرون از کشور می‌آید. چه سهمی از این خودرو تولید داخل است؟ این موضوع را باید با بحث کارشناسی دقیق از طریق سازمان‌های ذیربط مشخص کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: