۱۲ خرد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴
عضو کمیسیون اجتماعی در گفتگو با عیارآنلاین:

حذف ضرایب حق بیمه قرارداد در صورت امکان اجرا عالی است

ساعی در رابطه با الزام تامین اجتماعی به اخذ حق بیمه صرفا بر اساس لیست و ممنوع شدن اعمال ضرایب سلیقه‌ای به قراردادها گفت: «باید ببینیم که آیا تامین اجتماعی می‌تواند این کار را انجام دهد یا خیر؟ و این که آیا اجرای چنین طرحی مقدور است یا خیر؟ ولی اگر امکان اجرایی داشته باشد، بسیار عالی است».

به گزارش عیارآنلاین، پیش نویس طرح «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» مدتی پیش در کمیسیون ویژه حمایت از تولید مطرح و برای چندمین بار اصلاح شد. از جمله موضوعات مندرج در این قانون، اصلاح شیوه اخذ حق بیمه و محدود کردن آن به لیست ارسالی کارفرمایان است. نکته عجیب این که در تبصره دوم همین ماده، آیین‌نامه نحوه اخذ حق بیمه به خود سازمان تامین اجتماعی سپرده شده که به نوعی نقض غرض محسوب می‌شود. به بیان دیگر قانونی که قرار بود تامین اجتماعی را در دریافت حق بیمه قانونمند کند، با یک تبصره تمام اختیارات را به دست تامین اجتماعی سپرد که نتیجه چنین کاری از پیش مشخص است. به همین بهانه پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در گفتگویی با زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، نظرات وی را در این باره جویا شد.

ساعی در رابطه با الزام تامین اجتماعی به اخذ حق بیمه صرفا بر اساس لیست و ممنوع شدن اعمال ضرایب سلیقه‌ای به قراردادها گفت: «باید ببینیم که آیا تامین اجتماعی می‌تواند این کار را انجام دهد یا خیر؟ و این که آیا اجرای چنین طرحی مقدور است یا خیر؟ ولی اگر امکان اجرایی داشته باشد، بسیار عالی است».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره دغدغه تامین اجتماعی نسبت به تامین منابع برای هزینه‌های این سازمان گفت: «این طرح برای تامین اجتماعی به نوعی بار مالی دارد، بالاخره  ضرایب حق بیمه برای تأمین اجتماعی یک منبع درآمد است. تأمین اجتماعی هم یک سازمان بیمه‌گذار است که بخشی از درآمد­هایش را از همین محل تامین می‌شود».

وی افزود: «باید جلسه و نشست‌های کارشناسی برگزار کنیم تا ببینیم می‌شود یا نه؟ خیلی چیزها ایده‌آل ما است. یعنی واقعاً باید باشد اما مقدورات را هم باید در نظر بگیریم. به نظر من باید با تامین اجتماعی مذاکراتی کنیم بعداً ورود پیدا کنیم».

ساعی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات پیش آمده در فضای کسب و کار با روند فعلی تامین اجتماعی گفت: «ما باید به افزایش تولید و کارآفرینی در کشور  کمک کنیم. باید برای کارآفرین‌هایی که زحمت می‌کشند، سرمایه خود را آورده‌اند و به رونق تولید و اشتغال در کشور کمک می‌کنند، مشوق‌هایی را در نظر بگیریم و اگر می‌خواهیم کالای ایرانی با کیفیت مطلوب تولید شود و از سوی دیگر هم برای کارگر ایرانی اقدام مثبتی انجام دهیم و اشتغال را بالا ببریم، باید مشوق‌های خوبی داشته باشیم. بخشی از این­ها مشوق‌های قانونی است که باید به شکل تسهیل‌گری در قانون باشد. قانون باید به کارفرما کمک کند که دست آن­ها باز باشد».

نماینده مردم تبریز در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: «از طرف دیگر دولت هم در مسائل بیمه، منابعش محدود است. اگر بخواهیم تغییر و تحولاتی بدهیم، باید منابع جایگزین را تعریف کنیم. به خاطر همین این طرح کار کارشناسی می‌طلبد که ما باید منابع جایگزین را برای سازمان تأمین اجتماعی داشته باشیم که بزرگترین صندوق بیمه در کشور است. بعد از آن بخواهیم که حالا یک سری تغییرات مثبتی را برای حمایت از تولید داشته باشد».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: «الآن کمیسیون ویژه حمایت از تولید داخل در این موضوع خیلی خوب کار می‌کند. مطمئناً نتایج خوبی حاصل خواهد شد. ولی آن­چه که مشخص است در تمام دنیا که شرایط اقتصادی خیلی بدتر از ما داشتند، موضوع مشوق‌ها را فراموش نکردند. حمایت‌هایی که دولت می‌تواند داشته باشد بدون این تصدی‌گری‌اش زیاد شود. یعنی بخش خصوصی باید فعال شود و تصدی‌گری دولت کم شود. دولت باید ناظر باشد. در همین راستا که دولت نظارت می‌کند، باید سیاست‌های مشوقی را هم در ابتدای راه داشته باشیم».

وی درباره موضوع بحران صندوق‌های تامین اجتماعی هم گفت: «صندوقی که با هدف تامین هزینه‌های دوران بازنشستگی تاسیس شده است، برای این که بتواند به بهترین نحو این خدمات را ارائه دهد، باید روی پروژه‌هایی با سودآوری بالا و طولانی مدت سرمایه‌گذاری کند، در حالی که یکی از علل بحران صندوق‌ها، همین بحث سرمایه‌گذاری‌های ناموفق بوده است».

لازم است یادآوری شود که پیش نویس طرح«حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» طی روزهای آینده و در صورت تایید هیئت رئیسه در صحن علنی مورد بحث و رای نمایندگان قرار خواهد گرفت.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: