رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با عیارآنلاین:

طرح تحقیق و تفحص، کمک حال پروژه‌های نیمه‌تمام مسکن مهر

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: «پنجاه هزار میلیارد تومان خط اعتباری برای مسکن طراحی شده بود که بسیاری از این پول‌ها برگشته است. طبیعی است که بازگشت پولی که به مسکن مهر می­دهیم باید در چرخه­ تولید مسکن بیاید که من احساس می­کنم این پول هنوز به مسکن داده نشده است.

رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار مجلس پایگاه خبری- تحلیلی عیار آنلاین، در مورد برنامه وزارت راه برای برون ­رفت از وضعیت تورم مسکن گفت: وزیر مسکن در پی مکاتباتی با رئیس جمهور است تا سود تسهیلات مسکن را پایین بیاورد چون در حال حاضر سود بالاست. اگر کسی در صندوق مسکن یکم پول بگذارد، در بافت فرسوده شش درصد و بافت معمولی هشت درصد است. لکن شخص اگر پول را در صندوق بگذارد و بتواند بازپرداخت آن را هم انجام دهد، تازه چهل و پنج درصد خرید یک خانه است. یعنی صندوق هم نمی‌تواند به یک فردی که متوسط جامعه است خیلی کمک بدهد و این شاید به درد آن اقشار پر درآمد می‌خورد.

وی در ادامه افزود: اگر شخصی به بانک مراجعه کند، حد­اقل سودی که از او بابت وام مسکن می‌گیرند ۱۸ درصد است که این خیلی بالاست. واقعاً اگر دولت می‌خواهد در بحث مسکن  اقدامی انجام بدهد و مثلاً پول خارج کند، باید تسهیلات ارزان­ قیمت با بازپرداخت طولانی در اختیار مردم بگذارد، الآن بازپرداخت تسهیلات خیلی بالا است. مثلاً یک خبرنگار یا یک کارمند حدود دو میلیون تومان باید بازپرداخت وام خود را انجام دهد. طبیعی است که اصلاً با میزان درآمد اقشار مختلف تناسب ندارد و خیلی سخت است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جمعیت زیاد افرادی که وام مسکن دریافت کرده اما موفق به خرید نشده‌اند، گفت: سیاست تحریک تقاضا را که از سوی دولت و بانک‌ها صورت می‌گیرد را درست نمی­دانم زیرا باید متناسب با توان خرید باشد. این که ما یک وامی بدهیم و نهایتاً منجر به خرید نشود، مناسب نیست.

رضایی منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر را یکی از راه‌های برون رفت از وضعیت کنونی دانست و افزود: ما پنجاه هزار میلیارد تومان خط اعتباری طراحی کرده بودیم، در مسکن مهر بیاید که خیلی از این پول­ها برگشت خورده است. البته آماری که به ما دادند تقریباً یک سوم آن است ولی فکر می‌کنم باید بیشتر شود. طبیعی است که بازگشت پولی که به مسکن مهر می‌دهیم باید در چرخه­ تولید مسکن بیاید که من احساس می‌کنم این پول هنوز به مسکن داده نشده است.

سود آن وام چهار درصد است و بهتر است این پول در چرخه­ بانک مسکن بیاید و دوباره با همین بهره در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، درباره طرح تحقیق و تفحص مسکن مهر گفت: ما بنای کار سیاسی در این موضوع نداریم، خیلی­‌ها زنگ می‌زنند، مراجعه می‌کنند، ناراحت هستند، زیرا مسکن مهر را ما ساختیم اما راه ندارد، آب ندارد، گاز ندارد. من همین اخیراً به پرند رفتم دیدم خیلی از واحد­ها آماده­ بهره‌برداری است اما دچار نقایص هستند که اینجا طبیعتا باید کار اساسی صورت پذیرد.

وی در پایان اضافه کرد که طرح تحقیق و تفحص از مسکن مهر می‌تواند به اتمام پروژه‌های نیمه تمام کمک کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: