عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

گسترش پدیده تنهازیستی عاملی مؤثر در کاهش ازدواج است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گسترش پدیده تنها زیستی را عامل موثر کاهش ازدواج دانست و نسبت به افزایش تمایل جوانان به زندگی مجردی هشدار داد.

به گزارش عیارآنلاین، علی کرد، با هشدار نسبت به افزایش گرایش جوانان به تنها زیستی و زندگی مجردی، گفت: تنها زیستی می تواند خواسته یا ناخواسته و بنا به دلایلی مانند افزایش سن ازدواج، طلاق، فوت والدین، مشکلات اقتصادی، تحصیل و مهاجرت باشد؛ متاسفانه طی سال های اخیر زندگی مجردی افزایش یافته و بیم آن می رود که به فرهنگ تبدیل شده و بنیان خانواده ها را دچار چالش کند.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه با افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج، زندگی مجردی، خانواده های تک نفر و پدیده تنهازیستی در کلانشهرها به ویژه تهران افزایش یافته است، افزود: عواملی مانند گسست جامعه، پدیده شهرنشینی، افزایش سن ازدواج و بی رغبتی نسبت به آن، تغییر کارکرد خانواده و شکاف نسلی در گسترش خانواده های تک نفره موثر بوده و به دلیل آنکه در کلانشهرها فرصت بیشتری برای اشتغال و تحصیل وجود دارد بنابراین جوانان با مهاجرت به زندگی مجردی و تنهازیستی خو گرفته و تمایلی به ازدواج و زندگی متاهلی از خود نشان نمی دهند.

وی با تاکید بر اینکه پدیده تنهازیستی گسترش آسیب های اجتماعی در کشور را به همراه دارد و معضلی اجتماعی است، گفت: اغلب افرادی که تنهازیستی را انتخاب می کنند تحصیلکرده هستند و این امر زنگ خطری جدی جهت کاهش ازدواج و شیوع آسیب های اجتماعی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم ریشه یابی زندگی مجردی، ادامه داد: بیکاری و مشکلات اقتصادی می تواند یکی از عوامل موثر در روی آوردن جوانان به سمت زندگی مجردی باشد بنابراین نیاز است دولت در راستای رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری گامی جدی بردارد.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت آباد در مجلس دهم، با بیان اینکه دولت باید زمینه ازدواج آسان را برای جوانان فراهم کند، تصریح کرد: باید کانون هایی در فرمانداری ها و استانداری ها تحت عنوان ازدواج آسان تشکیل و به این منظور آیین نامه هایی تدوین شود؛ همچنین بهتر است آموزش های لازم به جوانان ارائه شود و مشوق های لازم برای ازدواج مانند وام های کم و بدون بهره در اختیار آنها قرار گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین وزارت کشور نیز باید آیین نامه ای را تحت عنوان ازدواج آسان تدوین کند تا رغبت جوانان به ازدواج افزایش یابد زیرا برخی از جوانان به هیچ وجه از پس تامین هزینه های زندگی مشترک بر نمی آیند بنابراین تمایلی به زندگی متاهلی و ازدواج از خود نشان نمی دهند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: