مدیرکل دفتر مدیریت خدمات بیمه سلامت:

سالانه ۶۰ میلیارد تومان برای آزمایش‌های تیروئید توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران همزمان با روز جهانی تیروئید به اقدامات این سازمان در خصوص خدمات تحت پوشش بیماران تیروئید پرداخت و گفت: سالانه حدود ۶۰ میلیارد تومان تنها برای آزمایش‌های تیروئید توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، هم‌اکنون میلیون‌ها نفر در سطح جهان از بیماری‌های غده تیروئید رنج می برند. آمارها نشان می دهند، ۶۰ درصد افرادی که دچار اختلال عملکرد غده تیروئید هستند، اطلاعی از بیماری خود ندارند و زنان، ۵ تا ۸ برابر مردان دچار بیماری های تیروئید می‌شوند.

مصرف ناکافی ید، سلنیوم، کمبود ویتامین D، آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو، افزودنی‌ها و نگهدارنده‌های موادغذایی، سیگار، از جمله علل اصلی بروز اختلال در عملکرد غده تیروئید محسوب می‌شوند.

اگرچه گسترش بیماری‌های تیروئید در کشور به خصوص در سال‌های گذشته به عنوان یکی از مشکلات درمانی محسوب می‌شد ولی با اقدامات صورت گرفته غربالگری از سوی وزارت بهداشت و پوشش خدمات مربوط به این بیماری توسط سازمان‌های بیمه‌گر باعث کاهش این بیماری شده است.

دکتر حنان حاج محمودی، مدیر کل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران به اقدامات این سازمان بر توجه به مقوله پیشگیری از تیروئید اشاره کرد و گفت: بیمه‌شدگان این سازمان می‌توانند تمامی آزمایش‌های پرکاربرد تیروئید از جمله آزمایش TSH، T4،T3 و FT4 را در مراکز طرف قرارداد انجام دهند.

وی ادامه داد: سال ۹۵، ۴۹ میلیاردو ۷۰۰ میلیون تومان برای آزمایش‌های تیروئید توسط این سازمان پرداخت شده است که این رقم در سال ۹۶ با ۱۵ درصد افزایش به حدود ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

دکتر حاج محمودی به خدمات بستری تحت پوشش بیماران تیروئید اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد هزینه خدمات بستری مرتبط با تیروئید توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه داروهای پرکاربرد بیماران تیروئید تحت پوشش این سازمان قرار دارد، بیان کرد: سالانه حدود ۹ میلیارد تومان تنها برای ۷ قلم از داروهای این گروه از بیماران هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین این سازمان برای سایر خدمات تشخیصی بیماری تیروئید از جمله سونوگرافی و اسکن سالانه مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.

براساس این گزارش، فدراسیون جهانی تیروئید با هدف افزایش سطح آگاهی مردم از بیماری‌های تیروئید، عوارض و راه‌های پیشگیری و درمان آن، روز ۲۵ می(چهارم خردادماه) را به عنوان روز جهانی تیروئید و از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ می به عنوان هفته اطلاع رسانی تیروئید نامگذاری کرده است، در ایران این هفته مصادف با ۴ تا۱۰ خرداد است.

منبع: آنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: