۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در نشست عیارآنلاین با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار»:

در مسئله تامین اجتماعی باید از تجربیات دیگر کشورها استفاده کنیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در نشست تخصصی عیارآنلاین با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار» ضمن تایید گلایه‌های کارفرمایان از سازمان تامین اجتماعی گفت: «باید از تجربیات کشورهای دیگر در حل مسئله صندوق‌های بازنشستگی استفاده کنیم».

به گزارش عیارآنلاین، امروزه سازمان تامین اجتماعی به یکی از چالش‌های اساسی فضای کسب و کار تبدیل شده است. در بررسی‌هایی که عیارآنلاین از طریق مصاحبه‌های متعدد با تعداد زیادی از فعالان کسب و کار داشت، سازمان تامین اجتماعی یکی از فراگیرترین و البته اثرگذارترین مسائل پیش روی رونق اقتصاد شناخته شد. از همین رو پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار» به بررسی همه جانبه این مسئله پرداخت. در این نشست که با حضور تقریبا تمامی طرف‌های درگیر در مسئله برگزار شد، نظرات و انتقادات مهمانان مطرح و مورد بحث قرار گرفت. از جمله مهمانان این نشست، زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بود که به طرح برخی مسائل درباره سازمان تامین اجتماعی و تشریح طرح‌ها و اقدامات مجلس برای حل این مشکلات پرداخت.

باید از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم

ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به دغدغه‌های کارفرمایان گفت: «مباحثی که در رابطه با مشکلات ناشی از تامین اجتماعی در بازار کار را خیلی داشته‌ایم. از جمله مباحث سه‌جانبه‌گرایی که سال­ها و شاید دهه‌ها است که همیشه مطرح بوده است. مسائل کارگری، کارفرمایی و دولت و تلاش ما هم این بوده که به عنوان کمیسیون متولی در مجلس، اینها را به حد­اقل برسانیم».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: «انصافاً جناب آقای دکتر ربیعی وزیر کار با ما تعامل خوبی داشتند. در این مدت دو سال و اندی که در مجلس هستیم، هر وقت بررسی می‌کنیم، همیشه این مشکلات بوده است. یعنی بحث مثلثی که نام بردم همیشه هست و بالاخره باید از تجربیات کشور­های دیگر استفاده کنیم. بالاخره آن­ها در مسائل بیمه‌ای خیلی جلوتر از ما هستند و برخی کشورهایی هم که صندوق‌هایشان مشکلات بیمه‌ای داشتند، توانستند این مسئله را حل کنند».

بحران صندوق‌ها مسئله‌ای اساسی است

وی با اشاره به مسئله بحران صندوق‌های بازنشستگی گفت: «ولی چیزی که مشخص است و ما در مجلس در­گیر آن هستیم و به انحای مختلف هم واقعاً جلسات متعددی را در این موضوع داریم می‌گذاریم، مسائل صندوق‌ها و بحران صندوق‌ها در کشور ما هست که واقعاً یک مشکل اساسی و خیلی حادی است که شاید قسمت اعظم صحبت‌های شما واقعیت‌هایی هست که باید انجام شود. اما طبق شرایطی که الآن صندوق‌ها در کشور ما دارند، خیلی از آن­ها را نمی‌توانیم به اهداف مورد نظر نزدیک کنیم».

ساعی در تشریح برخی دلایل بحران صندوق‌ها گفت: «چیزی که هست بالاخره یک صندوق تأمین اجتماعی، یک صندوق بیمه‌گذار با بیش از چهل میلیون بیمه‌گذار است. بزرگترین صندوق بیمه‌ای کشور هست که شرح وظایفی دارد و اهدافی برای آن تعریف شده است. اما یکی از مسائلی که ما در مجلس آن را بررسی می‌کنیم، مطالبات انباشته شده تامین اجتماعی از دولت است. متأسفانه در یکی از سال­ها به دلیل این­که این تعهدات این صندوق افزایش پیدا کرد، دولت نتوانست مبالغ را پرداخت کند».

عضو کمیسیون اجتماعی در رابطه با اقدام مجلس برای حل این مسئله گفت: «تلاش ما این بوده است که هر ساله در بودجه و هم در برنامه ششم، طبق الگویی که تصویب کردیم، دولت بدهی‌های خودش را به سازمان بپردازد که سازمان هم بتواند به تعهدات خود به درستی عمل کند. از طرفی هم در نشست‌هایی که با گروه‌های کارفرمایی داشتیم، همان بحث ماده ۴۱ و … را مطرح می‌کنند واقعاً می‌بینیم که یک بحث منطقی است».

به دنبال راه سوم هستیم

نماینده مردم تبریز گفت: «ما در این بین می‌خواهیم یک راه سومی را باز کنیم که صندوق هم بتواند کار خودش را ادامه دهد. از طرفی مسائل اشتغال‌زایی در کشور مطرح است و می‌خواهیم رغبت کارفرماها بیشتر باشد. به خصوص جلساتی که ما در بحث کارآفرین‌های نوین داریم، این قشر جوان هم بیشتر تمایل دارند که بیایند سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کنند».

وی افزود: «مسئله بیمه‌ها مسئله‌ای جدی است. ولی فکر می‌کنم این جلسه خیلی کمک کند به این که بتوانیم بیشتر به آن راه میانه نزدیک شویم که بشود هم مشکلات صندوق را کمتر کنیم و هم مشکلات صاحبان کسب و کار را که در حوزه کارآفرینی و اشتغال و در اقتصاد در سطح کلان تلاش می‌کنند».

ساعی با اشاره به گلایه‌های کارگران گفت: «جای گروه کارگری در این جلسه خالی بود. باید نماینده گروه کارگری هم تشریف می‌آوردند. البته ما جلسات متعددی برای همان بحث سه جانبه‌گرایی داشتیم و هست. نمی‌شود حق را فقط به یک نفر داد. بسیاری از صحبت‌هایی که از طرف کارفرما­ها مطرح می‌شوند، یک سری مشکلات اساسی است. بحث این که ترکیب هیئت‌های بدوی از بازنشسته‌های تأمین اجتماعی هستند و … . در گروه‌های کارگری هم می‌نشینیم که الی ماشا­الله بیشتر از این انتقاد­ها زیاد است».

عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره تصریح کرد: «ما به عنوان نمایندگان مجلس دو وظیفه داریم. یکی قانون­گذاری و دیگری نظارت بر حسن انجام قوانین است. جز این ما فراتر نمی‌توانیم برویم. یک سری صحبت‌های به حقی گروه کارگری دارد که باید در جای خودش شنیده شود، یک سری صحبت گروه کارفرمایی دارد. یک سری تغییراتی را هم مجلس مایل است انجام دهد که متأسفانه با توجه به شرایط دولت، ماده هفتاد و پنجی می‌شود. یعنی طرح‌هایی در دست انجام داریم که بخواهیم اعمال کنیم ولی متأسفانه چون بار مالی دارد موافقت نمی‌کند و وقتی هم موافقت می‌شود، شورای محترم نگهبان آن را رد می‌کند».

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: