۶ خرد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۳
عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با عیارآنلاین:

اصرار دولت بر جلب نظر FATF با تصویب TF

جمالی پیرامون تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: دولت اعلام کرده است که سه هفته مهلت داریم وضعیت خود را از حالت معلق در FATF خارج کنیم. در غیر این صورت و عدم اجرای برنامه‌های خواسته شده آن‌ها، دوباره ما را وارد بلک لیست می‌کنند. به عبارتی اصرار دولت به دلیل در پیش بودن جلسه‌ شورای حکام FATF است.

به گزارش عیارآنلاین، مجمد جواد جمالی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون جلسه‌ کمیسیون امنیت ملی با خبرنگار این پایگاه خبری-تحلیلی به گفتگو پرداخت که مشروح آن در زیر آمده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی در این رابطه گفت: در کمیسیون امنیت ملی، نمایندگان ارگان‌هایی نظیر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سپاه پاسداران حضور داشتند و نقطه ­نظرات خودشان را بیان کردند. عمده نظرات پیرامون مسائل حقوقی­ مطرح شد و به دنبال آن یازده نماینده، دیدگاه­‌های خودشان را در رابطه با موافقت یا مخالفت این موضوع بیان داشتند.

وی در ادامه مطرح کرد: اکثر اختلاف بر سر مسائلی مانند چگونگی حق تحفظ­ بر معاهده و اختلاف تعریف و تفسیر تروریزم از دیدگاه بین‌المللی و داخلی بود. موافقین این کنوانسیون بر این نظرند که در صورت تصویب این معاهده معاهدات بانکی به سهولت انجام می‌پذیرد و در صورت متغایرت با قانون اساسی و منافع ملی می‌­توان از تحفظ خود استفاده کنیم یا حتی از آن خارج شویم.

جمالی در ادامه به صحبت‌های مخالفین پرداخت و گفت: از طرفی مخالفین معتقد بودند که خارج شدن از معاهده هزینه‌­های بیشتر را به کشور وارد می‌کند و در مورد حق تحفظ این‌گونه مطرح کردند که ممکن است ده­‌ها کشور بیایند و علیه تحفظ ما اعلام شکایت کنند.

این نماینده در پاسخ به این سوال که آیا پذیرش کنوانسیون TF  به معنی مقدمه‌ای بر پذیرش FATF است. گفت: این جمله‌­ی بسیار مهم است اگر کسی می­خواهد FATF را بپذیرد، الزاماً باید این چهار لایحه را هم بپذیرد. ولی اگر کسی این چهار لایحه را پذیرفت، می‌تواند به FATF هم ملحق نشود ولی برای الحاق به FATF این چهار تا شرط لازم است.

وی با اشاره به امکان خودتحریمی در سیستم بانکی در صورت پذیرش FATF که مقدمه آن هم الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است گفت: مقامات بانک مرکزی در جلسه کمیسیون چنین اعتقادی نداشتند اما موضوع بسیار حساس، در عین حال زوایای مختلف دارد و متأسفانه کشورهایی مثل آمریکا و دشمنان ما از معاهدات بین المللی علیه ما استفاده می‌کنند لذا باید هوشیاری خوبی به خرج دهیم.

جمالی با اشاره به علت بررسی سریع لوایح مرتبط با FATF از طرف مجلس آن هم در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده و مذاکره با اروپا در دستور کار است گفت: باید این شرایط را مد نظر داشت، با این وجود من نمی­گویم که بررسی این لوایح را عقب بیاندازیم یا نه، اما با توجه به این­که این لایحه از صحن به کمیسیون ارجاع داده شد به معنا تاخیر در بررسی این موضوع است.

وی در آخر اذعان داشت: دولت اعلام کرده است که سه هفته مهلت داریم وضعیت خود را از حالت معلق در FATF خارج کنیم. در غیر این صورت و عدم اجرای برنامه‌های خواسته شده آن‌ها، دوباره ما را وارد بلک لیست می‌کنند. به عبارتی اصرار دولت به دلیل در پیش بودن جلسه‌ شورای حکام FATF است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: