۶ خرد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۹
عضو کمیسون امنیت ملی در گفتگو با عیارآنلاین:

در صورت عدم حق شرط بر کنوانسیون TF، مجلس تصویب آن را نمی‌پذیرد

فلاحت پیشه با بیان اینکه­ همه لوایح و کنوانسیون‎ها مرتبط به شفافیت مالی از منظری، مقدمه‎­ای برای FATF است، گفت: طبیعتاً اگر بر معاهده کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نتوانیم شرط بگذاریم، رأی آوردن آن در مجلس با سختی صورت می­‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، لایحه الحاق به کنوانسیون تامین مالی تروریسم، نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی برای مقابله با محور مقاومت دارد. پیوستن به این کنوانسیون از مطالبات مهم گروه ویژه اقدام مالی FATF از ایران است که در برنامه اقدام به آن تصریح شده به طوری که در بند ۲۹ برنامه اقدام بر «امضا، تصویب و اجرای کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» به صراحت آورده شده است و همچنین در بیانیه پایانی نشست ماه فوریه (اسفند ۹۶) گروه ویژه اقدام مالی FATF نیز به صراحت این مطالبه از ایران مطرح شده بود.

در این راستا حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین پیرامون این لایحه نکاتی را مطرح کرد که در ادامه آمده است:

این نماینده در تشریح لایحه فوق و ارتباط آن با ‌FATF گفت: FATF موضوع شفافیت مالی را مطرح می‎­کند، همه­ لوایح و کنوانسیون‎هایی که مرتبط به شفافیت مالی هستند را در برمی‌گیرد که از این نظر مقدمه‎­ای برای FATF است ولی به معنای پذیرش FATF نیست.

وی پیرامون برنامه اقدام FATF و درخواست آن از ایران برای پیوستن به کنوانسیون TF گفت: باید به این موضوع اشاره شود که بررسی مسائل مالی جزو مسائل مربوط به FATF است اما این مسئله جداگانه‌ای است، به عبارتی پذیرش کنوانسیون TF پذیرش FATF  توسط ایران نیست.

فلاحت پیشه در ادامه به‌حق شرط‌گذاری در معاهدات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: آن بخش از کنوانسیون‌های بین‌المللی که در مقدمه­ خود از لفظ تحفظ­ ناپذیر استفاده‌شده است آن­ها تحفظ ­ناپذیر هستند ولی آن مواردی که تحفظ­ ناپذیر در آن قید نشده است قابلیت تحفظ دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه بیان داشت: طبیعتاً اگر بر معاهده نتوانیم شرط بگذاریم، رأی آوردن آن در مجلس با سختی صورت می‌­گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: