۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
معاون حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست در گفتگو با عیارآنلاین:

بررسی موافقت‌نامه پاریس از عهده سازمان محیط زیست خارج است

دکتر شافعی درباره آخرین وضعیت بررسی موافقت‌نامه پاریس در سازمان محیط زیست گفت: بررسی این موافقت‌نامه از عهده سازمان محیط زیست خارج شده است و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و الان هم در کمیسیون مربوطه در حال بررسی بیشتر است.

به گزارش عیارآنلاین، در بیست و یکمین اجلاس سالانه کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد(UNFCCC) سندی با عنوان «موافقت‌نامه پاریس» به تصویب رسید. برگزارکنندگان این اجلاس معتقدند تغییرات پیش‌آمده در آب‌وهوای جهان و گرمایش زمین به دلیل افزایش انتشار گاز دی‌اکسید کربن حاصل از مصرف منابع فسیلی مانند نفت، گاز و زغال‌سنگ است. در نتیجه هدف اصلی موافقت‌نامه پاریس محدود کردن مصرف نفت و گاز در جهان است.

موافقت­نامه پاریس پس از امضای اولیه آقای ظریف در سازمان ملل متحد، برای تصویب به مجلس شورای اسلامی سپرده شد که پس از تصویب در کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی با رای نمایندگان به تصویب رسید اما شورای نگهبان پس از بررسی موافقت­نامه با توجه به ایرادات وارده آن را نپذیرفت و برای بررسی بیشتر به کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی سپرد.

دکتر شافعی: بررسی موافقت‌نامه پاریس در اختیار مجلس است

کریم شافعی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با عیارآنلاین درباره آخرین وضعیت موافقت‌نامه پاریس بیان کرد: «این موافقت‌نامه پس از بررسی در کمیسیون کشاورزی به مجلس رفت اما انتقادات و اختلاف نگاه‌هایی که درباره موافقت‌نامه وجود داشت موجب شد تا آقای لاریجانی ریاست مجلس دستور بررسی بیشتر این موافقت­نامه را بدهند تا درباره آن تعقل بیشتری صورت گیرد تا تعهدنامه‌ای را امضا نکنیم که بعد درگیر مسائل آن شویم».

این در حالی است که دکتر کلانتری ریاست سازمان محیط زیست در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۶ درباره آخرین وضعیت این موافقت‌نامه گفته بود: «بعد از مذاکرات متعدد با مرکز جهانی تغییر اقلیم متوجه شدیم که امکان رفع اشکالات وارده به توافقنامه پاریس از سوی شورای نگهبان وجود دارد و می‌توانیم ضمن حل ایرادات این توافق­نامه را تصویب کنیم».

شافعی در ادامه افزود: «سازمان محیط زیست در دوره مدیریت گذشته این موافقت‌نامه را با توجه به مصالح کشور پذیرفته است. برخی منتقدان این توافق‌نامه معتقدند کاهش انتشار بر اساس توافق‌نامه پاریس با توجه به تعهداتی که ایران داده  ۵۲میلیارد دلار برای ایران هزینه دارد و باید این مبلغ به نحوی از طریق مجامع جهانی و منابع داخلی کشور تامین شود. از سوی دیگر موافقان می‌گویند توافق‌نامه پاریس هم باعث کاهش آلایندگی کشور می‌شود و خروجی آن به نفع کشور است بنابراین می‌توانیم با الحاق به توافق‌نامه پاریس در حوزه‌هایی نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای عمل کنیم که هزینه‌های قابل توجهی را برای ایران دربرنداشته باشد».
وی درباره آخرین وضعیت بررسی موافقت‌نامه پاریس در سازمان محیط زیست گفت: «با توجه به شناختی که از این موافقت‌نامه داشته به طور مداوم این موافقت‌نامه را بررسی کرده و برخی نگرانی‌هایی که وجود داشته است را تحلیل و بررسی کرده است».

شافعی در پایان خاطر نشان کرد: «در حال حاضر مجلس شورای اسلامی باید در حوزه سیاسی این موافقت‌نامه نظر نهایی خود را اعلام کند. این موافقت‌نامه هم اکنون در کمیسیون مربوطه در مجلس قرار دارد و آن ها باید نظر نهایی و نتایج بررسی های کارشناسی خود را اعلام کنند تا مجدد روند بررسی موافقت­نامه در مجلس پیگیری شود و هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه برعهده سازمان محیط زیست نیست».

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: