۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۲
عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی در مصاحبه با عیارآنلاین

هیچ منعی برای اطلاع مردم از آرای نمایندگان نباید باشد

یوسف‌نژاد درخصوص شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر من هر کسی راجع به طرح‌­ها و لوایح رای می‌دهد هیچ منعی ندارد مردم از این‌­ها مطلع باشند و اشکالی ندارد.

علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگویی با خبرنگار عیارآنلاین پیرامون تشریح وضعیت شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: آن چیزی که برای قضاوت در عموم لازم باشد، معمولاً انجام می‌گیرد. یعنی تعداد افرادی که طرح­‌ها را امضا می‌­کنند، اسامی­‌شان هست. کسانی که اظهار­نظر می­‌کنند، چه موافق و چه مخالف، و کسانی که پیشنهاد می‌دهند، اصلاحی یا حذف یا تکمیل یا جایگزین، باز اسامی این­‌ها وجود دارد.

وی افزود: به هر حال بخشی از این کار در فرآیند تصویب قانون انجام می­‌گیرد. یعنی الان اگر یک طرحی در مجلس مطرح شود شصت امضاء داشته باشد اسامی و امضا­ها مشخص است. یا کسی که بخواهد به عنوان مخالف یا موافق صحبت کند اسامی آن‌­ها روی این صفحه هست که چه کسی موافق است و چه کسی مخالف است.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی در مورد وضغیت کنونی قوانین در موضوع شفافیت آرای نمایندگان گفت: در این مورد ­که آرای نمایندگان مشخص شود، در قوانین ما فعلاً رأی مخفی است. در اغلب موارد هم همین است.

وی ادامه داد: نظر من این است که هر کسی راجع به طرح‌­ها و لوایح رای می­‌دهد هیچ منعی ندارد که از این‌­ها مطلع باشند. اشکالی ندارد.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی درباره نظر اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی راجع به شفاف شدن آرای نمایندگان خاطر نشان کرد: آره، من فکر می­کنم که اگر در صحن علنی بیاید آره. به نظر من اگر موضوع شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون تدوین آیین­نامه داخلی هم مطرح شود، ما می­‌توانیم این را به عنوان یک نظر هم بدهیم. فقط باید فضای عمومی یک مقدار کارشناسی شود.

وی در پایان گفت: اگر منع قانونی مخصوصاً قانون اساسی نداشته باشد شفاف­سازی و این­که اجازه دهیم همه ببینند ایده­ خوبی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: