۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹

ساختار سنتی وکالت، مانعی برای توسعه قضایی

یکی از مسائلی که منجر به اطاله دادرسی در دادگاه‎‏ها شده است، عدم رجوع مردم به وکیل است. عدم رجوع مردم به وکیل تا حدی ناشی از ساختار سنتی وکالت است که مانع اصلی توسعه خدمات حقوقی نیز است.

به گزارش عیارآنلاین، وجود اطاله دادرسی در رسیدگی به اختلافات و دعاوی در دادگاه‏ها یکی از معضلات نظام قضایی است. اطاله دادرسی در پرونده‏ها تا حد زیادی تابع حجم پرونده‌های ورودی به دادگاه‏ها است که در سال‏های اخیر با توجه به افزایش حجم پرونده‏های ورودی به دادگاه‏ها، اطاله دادرسی بیش از پیش نمود پیدا کرده است. اطاله دادرسی تا حدی نیز متأثر از عدم مراجعه مردم به وکیل است.

به گفته رئیس کانون وکلای دادگستری اردبیل در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، در حال حاضر تنها حدود ۲۰ درصد از مراجعه‌کنندگان به محاکم و مراکز قضایی درروند رسیدگی به پرونده خود به وکیل مراجعه می‌کنند و ۸۰ درصد صاحبان پرونده اصلاً به وکیل مراجعه نکرده و حتی مشورت نیز نمی‌گیرند». به منظور ارائه تحلیل صحیح از دلیل عدم مراجعه مردم به وکیل، ضرورت دارد وکالت را نیز در چارچوب اقتصادی مورد بررسی قرار داد.

بازار اقتصادی کشور دارای ساختار سنتی و منفعل در برابر تغییر تقاضا است و وکالت نیز از این قضیه مستثنا نیست. لذا وکلای کشور همانند تجار به همان روش‌های سنتی و قدیمی به کسب درآمد می‌پردازند، درنتیجه شاهد تحولی در خدمات حقوقی ارائه‌شده توسط وکلا نیستیم، در چنین حالتی هر فردی این‌گونه تصور می‌کند که به‌محض فارغ‌التحصیل شدن در رشته حقوق، با شرکت در آزمون وکالت، در عرصه وکالت ورود پیدا  می‌کند سپس دفتر وکالت خود را گشوده و به روش سنتی شروع به فعالیت و کسب کار می‌کند. به عبارتی  در محل کار خود نشسته و ورود موکل به دفترش را انتظار می‌کشد. بنابراین، عدم توانایی وکلا در جذب موکل و ارائه خدمات نوآورانه از جمله عوامل عدم رجوع به وکیل است.

در برخی از نقاط دنیا، از مؤسسات حقوقی به‌عنوان یک تجربه‌ی نوین در امور وکالت یاد می‌شود. این شرکت‌ها گاهی اوقات چنان بزرگ می‌شوند که مانند شرکت‌های هلدینگ سهامشان در بورس متغیر است از این ‌رو موسسه برای خود شخصیت حقوقی مستقل پیدا می‌کند لذا می‌تواند تبلیغات هم انجام بدهد بنابراین مؤسسات حقوقی نیز به‌عنوان یکی دیگر از روش‌های درآمدزایی به‌حساب می‌آیند.

علاوه بر این، از جمله مهم‌ترین روش‌ها برای دست‌یابی به موفق در رشته‌ی وکالت را می‌توان، تخصصی شدن وکالت دانست و این امر نیز می‌تواند یکی از دستاوردهای مهم برای بازار رقابتی باشد و در کنار آن با گذراندن دوره‌های تخصصی برای وکلا این پتانسیل را در آن‌ها به وجود ‌آورد که خدمات ویژه حقوقی به مردم ارائه دهند.

اگر خدمات حقوقی و قضایی ویژه‌ای را به مردم ارائه کرده باشیم وکلا نیز از سردرگمی و پذیرفتن پرونده‌هایی که صلاحیت رسیدگی به آن را ندارند خارج می‌شوند این نیز وظیفه کانون وکلا است که بر اساس اطلاعات و منابعی که در اختیار دارد وکلا را با عناوینی نظیر : وکلای بانکی، وکلای شهرداری، وکلای دولتی و…. تقسیم‌بندی کند. بنابراین یکی دیگر از ظرفیت‌هایی که می‌تواند به وکلا کمک ویژه‌ای کند، تخصصی شدن امر وکالت است.

در آخر نیز باید توجه داشت که اگر تسهیلات از سوی وکلا افزایش پیدا کند و خدمات اجتماعی بیشتری را در بربگیرد، موکلین نیز خود احساس می‌کنند که در صورت رجوع به وکیل حقوق آن‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود، درنتیجه رجوع به وکلا افزایش پیدا می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: