سخنگوی وزارت بهداشت:

از هفته آینده رابطه مالی بین شرکت‌های تجهیزات پزشکی و بیمارستان‌های خصوصی نیز قطع می‌شود

حریرچی: قبل از اجرای طرح تحول سلامت تجهیزات پزشکی هیچ‌گونه قیمت‌گذاری نداشتند، پس از اجرایی شدن این طرح قیمت‌گذاری صورت گرفت و در سایت ثبت شد و بیمارستان‌ها خریدهای خود را از طریق سامانه‌ای که برای این موضوع تعیین شده، انجام می‌دهند. از هفته آینده در این خصوص بخشنامه‌ای برای بیمارستان‌های خصوصی خواهیم داشت تا آن‌ها هم از این طریق اقدام به خرید تجهیزات پزشکی کنند تا رابطه مالی بین شرکت و بیمارستان‌ها قطع شود. در این زمینه باید برخورد قاطع با تخلفات صورت گیرد به طور مثال پروانه کار شرکت‌های متخلف لغو شود.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری در خصوص برخی از مرودات مالی بین پزشکان و شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: دوگانه‌های متعددی در این زمینه وجود دارد. حفظ و اتحاد جامعه پزشکی به عنوان سرمایه اصلی نظام حوزه درمان به شمار می‌رود و ما نباید بگذاریم این اتحاد خدشه‌دار شود.

وی افزود: پیشگیری از تخلفات و برخورد با متخلفان در این زمینه باید صورت گیرد و بر اساس قانون هر گونه رابطه مالی شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی حتی به صورت جزئی رفتار غیرحرفه‌ای محسوب شده و موجب مجازات است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد:‌ همانطور که در اطلاعیه و قوانین سازمان نظام پزشکی آمده هر گونه رفتار سهم‌خواهانه ممنوع است.

حریرچی افزود: این موضوع یک قیچی دولبه است که قربانی آن بیماران هستند و عامل محرک این قیچی سودخواهی و قانع نبودن افراد چه ارائه کننده خدمات و چه شرکت‌های پرداخت کننده به شمار می‌روند.

وی در خصوص روش مقابله با این گونه تخلفات گفت: در این زمینه باید پیشگیری‌های لازم صورت گیرد و زمینه بروز چنین تخلفاتی را از بین ببریم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قبل از اجرای طرح تحول سلامت تجهیزات پزشکی هیچ گونه قیمت‌گذاری نداشتند،‌گفت: پس از اجرایی شدن این طرح قیمت‌گذاری صورت گرفت و در سایت ثبت شد و بیمارستان‌ها خریدهای خود را از طریق سامانه‌ای که برای این موضوع تعیین شده، انجام می‌دهند.

حریرچی افزود:‌از هفته آینده در این خصوص بخشنامه‌ای برای بیمارستان‌های خصوصی خواهیم داشت تا آنها هم از این طریق اقدام به خرید تجهیزات پزشکی کنند تا رابطه مالی بین شرکت‌ و بیمارستان‌ها قطع شود.

وی گفت: در این زمینه باید برخورد قاطع با تخلفات صورت گیرد به طور مثال پروانه کار شرکت‌های متخلف لغو شود.

* آخرین آمار مصرف دخانیات توسط نوجوانان در کشور

حریرچی ادامه داد: متوسط مصرف دخانیات در بین کشورهای جهان به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر می‌رسد که سالانه ۷ میلیون نفر بر اثر این موضوع جان خود را از دست می‌دهند، همچنین ۹۰۰ هزار نفر در جهان در معرض دود دخانیات قرار دارند.

وی افزود: نیمی از کودکان جهان در معرض مواجهه با دود دسته دوم دخانیات هستند و ۳.۴ دهم نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله اقدام به مصرف سیگار می‌کنند که ۴.۸ دهم این آمار پسران و ۲.۱ دهم دیگر دختران هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه رقم مصرف سایر مواد دخانی ۸.۲ دهم درصد گزارش شده است، گفت: ۲۴.۲ دهم نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل قرار دارد.

حریرچی تصریح کرد: ۳۸ درصد نوجوانان در معرض دود ناشی از دخانیات در مکان‌های مسقف هستند، همچنین ۷۶.۷ دهم درصد نوجوانان ما از عوارض مصرف دخانیات مطلع هستند.

وی راه مقابله با مصرف دخانیات را آگاه سازی مردم در زمینه ترک سیگار و همچنین افزایش مالیات مواد دخانی دانست.

* افزایش مالیات مواد دخانی مهمترین عامل کاهش مصرف

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ما باید با برنامه‌‌ریزی‌های دقیق از طریق افزایش مالیات مصرف مواد دخانی را کاهش دهیم به طوری که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مهمترین عامل پیشگیری از مصرف دخانیات در نوجوانان افزایش قیمت و بهترین راه افزایش قیمت بالا بردن مالیات است.

حریرچی خاطرنشان کرد:‌مالیات مواد دخانی در کشور ما نامناسب است به طوری که باید ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی به مالیات اختصاص داده شود که در سال ۹۶ این رقم در کشور ما ۵ درصد و در سال ۹۷ به ۲۰ درصد تعیین شده است.

وی افزود: هر ۱۰ درصد افزایش قیمت دخانیات می‌تواند ۵ درصد مصرف آن را پایین بیاورد.

* افزایش مصرف ریتالین توسط نوجوانان و جوانان در ایام امتحانات 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف قرص ریتالین در ایام انتخابات توسط نوجوانان و جوانان ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، گفت: ۵ درصد دانشجویان و همچنین ۴ و نیم درصد دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان به بهانه بیدار ماندن در ایام انتخابات از این قرص استفاده می‌کنند.

حریرچی در خصوص عوارض این قرص توضیح داد:‌اضطراب، تهوع، سرگیجه و حالات روان پریشی از عوارض این دارو به شمار می‌روند و همچنین باید توجه داشته باشیم که مصرف بیش از حد این قرص اعتیادآور خواهد بود.

* اقدامات پیشگیرانه وزارت بهداشت

وی در خصوص برنامه‌های پیشگیری کننده وزارت بهداشت برای کاهش مرگ و میر توضیح داد: بیماری‌های غیرواگیر بیشترین آمار مرگ و میر را در کشور ما به خود اختصاص داده است که ۸۲ درصد از مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها به وسیله بیماری‌هایی مثل دیابت، سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ بیست و ۵ درصد موارد مرگ و میر زودرس حذف شوند که خوشبختانه توانستیم در زمینه اقدامات پیشگیرانه نسخه یک منطقه و رتبه دوم در دنیا را به دست آوریم.

حریرچی در ادامه ۱۳ هدف این وزارتخانه را در این زمینه تشریح کرد و گفت: کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر، کاهش ۱۰ درصدی مصرف الکل، پیشگیری از کاهش ۲۰ درصدی فعالیت‌های بدنی، کاهش ۳۰ درصدی مصرف نمک، کاهش ۳۰ درصدی دخانیات در افراد بالای ۲۵ سال، کاهش ۲۵ درصدی فشار خون، ثابت نگه داشتن چاقی از جمله برنامه‌های ۱۳گانه وزارت بهداشت به شمار می‌روند.

وی افزود: بر اساس این برنامه ۷۰ درصد از افرادی که مبتلا به فشار خون هستند شناسایی می‌شوند و همچنین ۸۰ درصد از افرادی که مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر بوده به دارو دسترسی خواهند داشت و به صفر رساندن میزان اسید اشباع شده در روغن خوراکی از جمله اهداف ۱۳ گانه به شمار می‌روند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: کاهش ۲۰ درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش ۱۰ درصدی مصرف مواد مخدر و افزایش ۲۰ درصدی دسترسی مردم به درمان بیماری‌های روانی نیز از جمله اهداف ۱۳گانه‌ای است که وزارت بهداشت آن را دنبال می‌کند.

*اکثریت مردم نیاز به مصرف مکمل ندارند

حریرچی با اشاره به فروش مکمل‌های ورزشی و غذایی در باشگاه‌ها و سایر اماکن توضیح داد، باید توجه داشته باشیم که اکثر قریب به اتفاق مردم نیاز به مصرف مکمل ندارند و تنها برخی گروه‌های خاص مانند نوزادان و مادران باردار نیازمند مصرف مکمل هستند که نیاز آنها از طریق شبکه بهداشتی و درمانی تامین می‌شود.

وی افزود: تعداد قابل توجهی از مکمل‌ها به وسیله قاچاق وارد کشور می‌شود و واقعیت آن است که وزارت بهداشت و هیچ دستگاه نظارتی نمی‌تواند نظارت چمدانی بر این واردات داشته باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: در زمینه مصرف مکمل‌ها نیز باید آگاهی‌های لازم به مردم داده شود، همچنین در جایی که اختیارات قانونی داریم نظارت‌های کافی را انجام خواهیم داد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: