۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۵
رئیس موسسه اصلاح بذر:

سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی بالاترین رکورد معرفی ارقام جدید به ثبت رسید

نجفیان: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۲۲۰ رقم زراعی و باغی توسط محققان این موسسه به کشاورزان معرفی شده است و فرآیند معرفی ارقام جدید در سال‌های گذشته شتاب بیشتری گرفته ؛ به طوری که میانگین تعداد معرفی رقم در دهه‌های گذشته از ۱.۶ دهم در سال به ۱۵ رقم در سال ۹۵ رسیده و بالاترین رکورد در سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی به ثبت رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش فنی تولید بذرهای اصلاح شده جدید زراعی به بخش خصوصی با حضور سورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، محمد علی نجفی استاندار البرز، اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، مجید موسوی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان البرز و جمعی از معاونان و مدیران استانی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت سال جاری در مزرعه تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح بذر در کرج برگزار شد.

گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در افتتاحیه مراسم واگذاری تعدادی از دستاوردهای تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در حضور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در مزرعه تحقیقات غلات این موسسه،به توضیح چگونگی تولید ارقام جدید زراعی در فرآیندهای به نژادی پرداخت.

وی با ذکر تاریخچه تحولات ساختاری موسسه اصلاح بذر از سال ۱۳۰۹ به بعد، بیان داشت از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۲۲۰ رقم زراعی و باغی توسط محققان این موسسه به کشاورزان معرفی شده است و فرآیند معرفی ارقام جدید در سال‌های گذشته شتاب بیشتری گرفته ؛ به طوری که میانگین تعداد معرفی رقم در دهه‌های گذشته از ۱.۶ دهم در سال به ۱۵ رقم در سال ۹۵ رسیده و بالاترین رکورد در سال گذشته با معرفی ۱۹ رقم جدید زراعی به ثبت رسیده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این مطلب که این سازمان تاکنون ۲۴۰ دانش فنی تحقیقات کشاورزی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است ، به تشریح برنامه‌های به نژادی وزارت جهاد کشاورزی ، بخش خصوصی و در همکاری با پروژه‌های بین المللی پرداخت.

اسکندر زند، معرفی سالانه ۱۶ رقم جدید زراعی را از دستاورد مهم پژوهشی این سازمان در ارتباط با جامعه کشاورزان برشمرد و افزود: هم اکنون برنامه های به نژادی غلات در موسسه‌های تحقیقاتی سازمان با در اختیار داشتن بهترین ذخایر ژنتیکی از مراکز تحقیقاتی ملی و بین‌المللی دنیا بر روی ۲۷۰۰ لاین و در قالب ۲۴۰ پروژه تحقیقاتی در حال اجرا است.

وی در زمینه افزایش تعامل با بخش خصوصی از ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه تحقیقات تولید ارقام اصلاح شده جدید زراعی، برای اولین بار در دولت یازدهم خبر داد و به ثمر رسیدن ۲۸ رقم جدید زراعی را از دستاوردهای مهم این سازمان در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی دانست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به انعقاد پروژه مهم بین‌المللی در زمینه ارتقای بهره وری نظام‌های زراعی گندم بنیان در همکاری با موسسه تحقیقات بین المللی سیمیت خاطر نشان ساخت: برای اجرای این پروژه ۱۸۵۰ لاین گندم زمستانه و بهاره در زمینه زراعت دیم و آبی از مجموع خزانه‌های ژنتیکی دنیا گردآوری شده است، تا با غنی سازی ژرم پلاسم تولید ارقام با عملکرد بالا همراه با به گزینی صفات زراعی شتاب بیشتری به خود گیرد.

وی با تاکید بر این مطلب که ایران در زمینه تحقیقات تولید بذر گندم جزو کشورهای پیشرفته دنیا محسوب می شود خاطر نشان ساخت:در پروسه تولید بذر به طور کامل خودکفا هستیم و امیدواریم با اجرای پروژه های به نژادی غلات در تامین امنیت غذایی بیش از پیش بدرخشیم.

دکتر زند در بخش دیگری از سخنان خود استان البرز را قطب علم و فناوری دانست و ضمن قدردانی از استاندار البرز ، در توجه به بخش کشاورزی، رشد علم و فناوری به ویژه در ارتباط با موسسه های تحقیقاتی تابعه سازمان که در این استان مستقر هستند را خواستار شد.

استاندار کرج با بیان این مطلب که کشاورزی برای استان البرز از حیث داشتن اراضی مستعد کشاورزی و وجود کشاورزان پیشرو یک فرصت تلقی می شود، از رویکرد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در توسعه کشاورزی دانش بنیان تشکر کرد.

محمد علی نجفی استقرار بیش از ۱۰ موسسه تحقیقات کشاورزی در استان را از دیگر فرصت های استان البرز نام برد ویادآور شد استانداری البرز از تحقیقاتی که در جهت بهینه سازی مصرف آب و استفاده از پساب های صنعتی در کشاورزی اجرا شود استقبال می کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پس از بازدید از مزرعه تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در مراسم واگذاری دستاوردهای تحقیقاتی سازمان به بخش خصوصی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

سورنا ستاری، رویکرد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را در تجاری سازی تحقیقات مرز علم تحسین برانگیز خواند و بیان داشت: واگذاری دانش فنی تحقیقات کشاورزی در بهره مند ساختن جامعه از نتایج تحقیقات کشاورزی، شیوه فوق العاده ای است و لازم می دانم در این زمینه از تلاش های دکتر زند در زمینه تدوین ضوابط و تسهیل امور تجاری سازی تحقیقات تشکر کنم.

ستاری با تاکید بر استمرار حمایت های معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی خاطر نشان ساخت: آمادگی داریم علاوه بر به پایان رساندن پروژه های قبلی، پروژه های جدیدی را در همکاری با این سازمان آغاز کنیم و اعتقاد داریم رسالت تحقیقات در بخش کشاورزی تزریق تکنولوژی به زندگی روزمره مردم است که امروز در این مراسم شاهد نمونه ای از تحقق این مهم هستیم.

در ادامه مراسم انتقال ۴ دانش فنی با عنوان قرارداد واگذاری انحصاری و موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر گندم دوروم رقم دهدشت از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، واگذاری موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر پنبه رقم حکمت از سوی موسسه تحقیقات پنبه کشور، واگذاری امتیاز تولید بذر گندم نان آبی رقم بهاران، واگذاری انحصاری و موقت دانش فنی تولید و تکثیر بذر گندم نان رقم ریژاو با حضور روسای موسسه های تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و نمایندگانی از بخش خصوصی به امضا رسید.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: