۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:

شرکت ملی گاز از حذف آبونمان با کسری هزار میلیارد تومانی مواجه شده است

عراقی: در مورد ابطال آبونمان و حذف بودجه یک هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز نیز به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل و تداوم نگهداشت شبکه گازرسانی کشور هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت نفت، در یک نشست خبری گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت ملی گاز ایران  تبدیل این شرکت به یک شرکت بزرگ که هم اکنون با گسترش شبکه گازرسانی به بخش خانگی، صنعتی و تولیدی، فعالیت‌های اقتصادی کشور منوط به پایداری گاز طبیعی در کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: از جمله وظایف مهم شرکت ملی گاز ایران تامین گاز پایدار است، زیرا اطمینان به مردم به لحاظ مصرف گاز خانگی، اطمینان به صنعتگران برای توسعه کشور، اطمینان به مشتریان خارج از کشور برای صادرات گاز ایران و اطمینان به دولت به لحاظ تامین منابع ارزی، منابع مالی، مالیات و هدفمندی یارانه‌ها از وظایف ماست.

وی یکی از مهم‌ترین برنامه های شرکت ملی گاز ایران را تکمیل توسعه شبکه گازرسانی به روستاها تا ۲ سال آینده اعلام کرد و گفت:شعار امسال شرکت ملی گاز این است که هر روز ۱۰ روستا را به شبکه گاز متصل کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گازرسانی به روستاهای باقیمانده سخت‌تر و مسیرهای گازرسانی طولانی‌تر است، بنابراین پس از ازرشیابی طرح‌ها و این که آیا گازرسانی به این مناطق برای کشور توجیه اقتصادی دارد به گازرسانی می‌پردازیم.

عراقی با بیان این که یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که در شرکت ملی گاز ایران باید انجام دهیم پایداری گاز در کل کشور است، تصریح کرد: براین اساس یکی از اهداف ما این است که همه زیرمجموعه‌های شرکت ملی گاز ایران به تولید گاز طبیعی با محوریت امنیت عرضه و حفظ محیط زیست از طریق تولید گاز پایدار، ایمن و پاک اقدام کنند.

وی با اشاره به برنامه شرکت ملی گاز ایران تحت عنوان «افزایش تاب‌آوری شبکه انتقال گاز کشور» ادامه داد: با توجه به گستردگی شبکه انتقال گاز، در حال حاضر پالایشگاه‌های گاز ایران با همه توان در حال فعالیت هستند، اجرای این برنامه باعث می‌شود تا پایداری انتقال گاز و گازرسانی همواره در سطح مطلوبی قرار داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران مدیریت مصرف انرژی و کاهش شدت انرژی را از دیگر برنامه‌های مهم شرکت ملی گاز ایران عنوان کرد و ادامه داد:‌ با توجه به اهمیت این موضوع، همه مردم، دولت و مجلس باید روی این مساله وقت بگذارند و از ابزار قیمت برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه بتوانیم در مصرف گاز صرفه‌جویی بیشتری کنیم به این معناست که می توانیم حجم بیشتری از گاز را صادر و ازر بیشتری وارد کشور کنیم.

معاون وزیر نفت همچنین برند شدن شرکت ملی گاز ایران در دنیا را از دیگر اهداف مهم این شرکت اعلام کرد و گفت با توجه به این که ایران نخستین کشور دارنده منابع گازی دنیاست، می‌تواند با استفاده از این مزیت اقتصادی خود، نقش مهمی در تجارت بین المللی گاز ایفا کند.

وی ادامه داد: طبیعی است پس از این که توانستیم امنیت انرژی را در کشور برقرار کنیم می‌توانیم با استفاده از این مزیت نسبی خود، در منطقه به نقش‌آفرینی بپردازیم. به‌نحوی که هم اکنون گاز طبیعی ایران به بغداد صادر می‌شود و به‌زودی هم صادرات گاز به بصره آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: برای نمونه در پاسخ به این ابهام که دلیل پیشنهاد ایران برای سوآپ گاز ترکمنستان به پاکستان چیست، باید بگویم که ما هرچقدر که بتوانیم بیشتر خودمان را در تجارت جهانی گاز درگیر کنیم از نظر توان سیاسی و اقتصادی به نفع کشور است. ضمن این که کاملا طبیعی است که ما باید گاز را ارزان تر بخریم و گران‌تر بفروشیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد:‌ عقل سلیم حکم می‌کند که با کشورهای همسایه همکاری داشته و در بازارهای مشترک گاز حضور داشته باشیم.

عراقی، در پاسخ به پرسشی مبنی بر حذف بودجه هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز و راهکارهای این شرکت برای جبران آن، توضیح داد: برای ما تابلوی محدودیت می‌گذارند، ما این تابلو را می‌بینیم، اما هرگز به آن توجه نمی‌کنیم، بنابراین در مورد ابطال آبونمان و حذف بودجه یک هزار میلیارد تومانی شرکت ملی گاز نیز به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل و تداوم نگهداشت شبکه گازرسانی کشور هستیم.

وی افزود: ما به دنبال ایجاد منابعی برای ادامه سرویس‌دهی مطلوب به مردم و مشترکان هستیم، بودجه تامین شده از طریق آبونمان تنها برای ارائه خدمات به مردم استفاده می‌شد، اما اکنون این رقم باید جبران شود و شرکت ملی گاز نیز هر طور شده به مردم سرویس مطلوب را ارائه خواهد داد.

عراقی درباره تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکل بودجه شرکت ملی گاز اظهار کرد: من شک ندارم که مجلس شورای اسلامی این موضوع را حل می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور گاز با تاکید بر این‌که تامین بودجه هزار میلیارد تومانی تنها برعهده مردم نیست، تصریح کرد: در قبوض گاز برای مردم تنها ۳ هزار تومان در ماه به عنوان هزینه آبونمان در نظر گرفته می‌شد، اما مردم نه تنها عهده‌دار تامین این بودجه هزار میلیارد تومانی نبودند و تنها ۲۵ درصد از این بودجه از طریق قبوض گاز مردمی تامین می‌شد، اما ۷۵ درصد از سهم بودجه آبونمان از طریق دریافت این مبلغ از صنایع و پتروشیمی‌ها بود که متاسفانه قطع شده است، بنابراین سهم صنایع نسبت به سهم مردم بسیار بیشتر بود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز، موضوع آبونمان را یک مبحث حقوقی عنوان کرد و گفت: دریافت یا ابطال آبونمان، یک استنباط حقوقی است و دیوان عدالت اداری تصمیم به قطع و ابطال آن گرفت.

همچنین عراقی اولویت بازار صادراتی گاز ایران را کشورهای همسایه عنوان و  تصریح کرد: برای صادرات گاز ایران هم حوزه گاز طبیعی و هم گاز ال ان جی و فرآورده‌های گازی مطرح است که باید جزو استراتژی‌های ما باشد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ماموریت صادرات گاز ال‌ان‌جی برعهده شرکت ملی نفت بوده و امیدواریم در آینده مسئولیت تبدیل گاز طبیعی به ال ان جی بر عهده شرکت ملی گاز گذاشته شود و ما در حوزه ال‌ان‌جی نیز فعال شویم و بتوانیم ارتباط مطلوبی با سرمایه‌گذاران به ویژه در منطقه چابهار داشته باشیم تا همه ال‌ان‌جی را از طریق خطوط لوله صادر کنیم، همچنین روزانه ۳ تا ۵ میلیون تن ال‌پی‌جی صادر می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز، قرارداد عمان را از جدیدترین قراردادهای حوزه گاز اعلام کرد که از سوی وزیر نفت پیگیری می‌شود.

وی درباره اطمینان شرکت ملی گاز از محقق شدن صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز در برنامه ششم توسعه توضیح داد: بر اساس برنامه ششم توسعه فرض را بر این گذاشته‌ایم که با تکیه بر عوامل موثر مانند تعاملات بین‌المللی به این هدف دست یابیم، تعاملات بین‌المللی از مهم ترین عواملی هستند که بر روند قراردادهای صادرات گاز تاثیر می گذارند، به عنوان مثال زمانی که در حال مذکره با کویت برای صادرات گاز از طریق بصره یا به صورت مستقیم بودیم جریان بالارفتن از دیوار سفارت پیش آمد و این اتفاق تمامی مذاکرات ما را تحت تاثیر قرار داد و از بین برد.

عراقی در پاسخ به  پرسشی مبنی بر حجم گاز صادراتی ایران توضیح داد:  هم اکنون روزانه به‌طور میانگین ۳۰ میلیون مترمکعب گاز به  ترکیه صادر می‌شود که گاهی کمتر و گاهی بیشتر است، صادرات گاز به بغداد نیز طبق قرارداد جریان دارد که در سال نخست روزانه ۷ میلیون مترمکعب، در سال دوم ۱۲ میلیون و پس از آن روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به بغداد صادر می‌شود، متوسط صادرات گاز به بغداد نیز روزانه  ۱۰ میلیون مترمکعب است.

وی با بیان این‌که زمینه صادرات گاز به بصره آماده است، گفت: پیش بینی می‌کنیم در نیمه نخست امسال صادرات گاز به بصره اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که میانگین صادرات گاز به ارمنستان یک میلیون مترمکعب در روز است که در ازای آن برق دریافت می‌کنیم، اظهار کرد: ارمنستانی‌ها در روزهای اخیر درخواست گاز بیشتری داشتند، بنابراین میزان صادرات گاز روزانه به ارمنستان را بیشتر کردیم.

وی در ادامه با اشاره به دو بخش صادرات گاز به آذربایجان ادامه داد: در بخش اول حدود یک میلیون مترمکعب گاز از آذربایجان به نخجوان  سوآپ می‌کنیم و در بخش دوم، یک شرکت ایرانی در ترکمنستان گاز را خریداری کرده و در آذربایجان به میزان ۶ میلیون مترمکعب در روز می‌فروشد.

وی یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت نفت درباره مدیریت گاز را صرفه‌جویی در سوزاندن گاز مشعل‌ها و مدیریت آن برای حفظ محیط زیست خواند و ادامه داد: مراکزی که سوخت گاز مشعل را مدیریت کنند می‌توانند این میزان گاز را به شرکت ملی گاز تحویل دهند و همان میزان را در محل مورد نیازشان تحویل بگیرند. تا زمانی که گاز دولتی است شرکت گاز نیز موظف به انتقال  و تحویل آن در مبادی مورد تایید دولت است.

وی میزان گازرسانی به بخش نیروگاهی در سال ۹۶ را حدود ۶۷ میلیارد مترمکعب اعلام و اظهار امیدواری کرد که این رقم امسال از مرز ۷۰ میلیارد مترمکعب عبور کند تا میزان وابستگی کمتر از ۱۰ درصد کنونی نیروگاه‌ها به سوخت مایع نیز کاهش یابد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: