۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
معاون مالیات ارزش افزوده سازمان مالیاتی:‌

برنامه‌‌ای برای تعلیق مالیات ارزش افزوده تولید نداریم

در حالی که معاون وزیر صنعت از تعلیق دوساله مالیات بر ارزش افزوده تولید کنندگان خبر می‌دهد، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرده و معتقد است همه مباحث باید در چارچوب قانون باشد.

به گزارش عیارآنلاین، رضا رحمانی معاون وزیر صنعت امروز (دوشنبه) در نشست خبری به موضوع مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان پرداخته و گفته است، رئیس جمهور اعلام کرده که واحدهای تولیدی شفاف با افزایش مالیات سالانه مواجه شوند، پذیرفته شده نیست. بنابراین پایه مالیاتی در سال جاری افزایش خواهد یافت تا فرار مالیاتی شناسایی شده و فشار از روی تولیدکنندگان واقعی و شفاف برداشته شود.

معاون وزیر صنعت در ادامه اظهارات خود عنوان کرده که با سازمان امور مالیاتی رایزنی شده تا تسهیلاتی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده به تولیدکنندگان داده شود که دامنه آن از تعلیق دو ساله تا ارائه تسهیلات و تجدیدنظر روی ارقام مالیاتی خواهد بود.

این اظهارات حاوی نکات و پیام‌های جدیدی در رابطه با مالیات ارزش افزوده است که مرور و پرداختن به آن خالی از لطف نیست.

۱-  طبق قانون مالیات هر ساله بنا به نسبت تورم و یا افزایش درآمدی که حاصل می‌شود، واحدهای تولیدی مکلفند آن را اعلام کنند و مالیات ارزش افزوده نیز به نسبت تولید یا فروش کالا و خدمات مشمول ۹ درصد مالیات است. اینکه گفته شده افزایش مالیات سالانه این واحدها پذیرفته شده نیست، جای تعجب و سؤال دارد که چگونه این موضوع امکانپذیر خواهد بود.

۲- در بخش دیگری از اظهارات معاون وزیر خبر از گسترش پایه‌های مالیاتی داده شد. این کار هر چند در فضای کنونی اقتصادی به منظور افزایش و ارتقای درآمدهای مستمر و پایدار ضرورت انکارناپذیر است، اما باید توجه داشت که ایجاد هر گونه پایه مالیاتی جدید نیاز به ارائه لایحه از سوی دولت و متولیان (سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد) دارد تا پس از طی شدن فرایند بررسی و تصویب در مجلس عملیاتی شود. بنابراین تاکنون هیچ اقدامی مبنی بر ارائه لایحه یا بحثی پیرامون این موضوع وجود نداشته است.

۳- رحمانی به فرار مالیاتی اشاره کرده و آن را عاملی برای فشار روی تولیدکنندگان دانسته است. یکی از راه‌های پیشگیری و مبارزه با فرار مالیاتی، شفاف‌ شدن حلقه‌های فعالیت‌های اقتصادی و اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده از فرایند تولید تا مصرف است که می‌تواند عاملی برای کاهش فرار مالیاتی باشد. نکته دیگر اینکه داشتن یک سازمان مالیاتی قدرتمند از لحاظ نرم‌افزارهای هوشمند و اطلاعات دقیق موردنیاز برای وصول مالیات بسیار حائز اهمیت است و در این صورت می‌توان گفت از تولیدکنندگان و زحمت‌کشان این عرصه مالیات شفاف اخذ خواهد شد.

تعلیق مالیات ارزش افزوده کمکی به تولید نمی‌کند و باید کاهش نرخ این مالیات برای واحدهای تولیدی بحث و بررسی شود.

۴- بخش دیگر اظهارات معاون وزیر صنعت به رایزنی برای تعلیق دو ساله مالیات ارزش افزوده تولیدکنندگان حکایت دارد که صحت و سقم این موضوع را از مسئولان سازمان مالیاتی جویا شدیم. در این راستا محمد مسیحی معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه هیچ تغییری در روند مالیات ارزش افزوده نداریم، تأکید کرد: تاکنون رایزنی و بحثی در رابطه با تعلیق دو ساله مالیات ارزش افزوده تولیدکنندگان برگزار نشده است.

وی تأکید کرد: طرح چنین مباحثی نیاز به قوانین و مقررات دارد که در حال حاضر قانون فعلی اجازه چنین اقدامی را نمی‌دهد.

معاون سازمان مالیاتی با اشاره به حمایت از واحدهای تولیدی تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی تا جایی که قوانین و مقررات اجازه بدهد، تسهیلاتی برای مالیات تولیدکنندگان در نظر گرفته خواهد شد.

مسیحی یادآور شد: در سال ۹۷ بنا بر مصوبه قانون بودجه باید ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل مالیات بر ارزش افزوده وصول شود که ۵۰ هزار میلیارد تومان آن سهم مالیات و ۲۰ هزار میلیارد تومان آن در بخش عوارض خواهد بود.

پیشتر نیز محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی بر ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برای حمایت از تولیدکنندگان داخل تأکید کرده و گفته بود یکی از راهکارهای حمایت از تولید این است که مالیات ارزش افزوده فقط در آخرین زنجیره و از مصرف‌کننده نهایی دریافت شود.

شریعتمداری همچنین در این جلسه خواستار مسکوت ماندن لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شده بود.

این اظهارات البته با واکنش محمود شکری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس روبه‌رو شد و در پاسخ به این اظهارات در گفت‌وگو با فارس، گفته است، وزیر صنعت برای اینکه در جلسه از بخش خصوصی حمایت کرده باشد، چنین مباحثی را مطرح کرده و دریافت مالیات از حلقه آخر به معنای اجرای مالیات بر مصرف است و نه بر مالیات بر ارزش افزوده که بحث مجزایی از این نوع مالیات دارد.

شکری تأکید کرده است: یکی از مشکلات مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدکنندگان آن است که حلقه‌های بعد از تولید شفاف نیست و به همین دلیل روی تولید فشار وارد می‌کند.

مالیات بر ارزش افزوده ۸ سال است که در کشور به اجرا درآمده و از کالا و خدمات از مرحله تولید یا واردات تا توزیع و مصرف وصول می‌شود.

این نوع مالیات علاوه بر آنکه جای پای خود را در بودجه به عنوان یک درآمد پایدار باز کرده است، نقش بی‌بدیل در شفاف‌سازی و رهگیری و شناسایی مبادلات کالا و خدمات در حلقه‌های متعدد داشته و در نهایت منجر به شفافیت این بخش می‌شود و به مبارزه با فرار مالیاتی کمک می‌کند.

این عوامل باعث شده تا عده‌ای با طرح مشکلات و نارسایی‌های اجرای این قانون، ماهیت و اصل آن را زیر سوال ببرند و مشاهده می‌شود، طی روزهای اخیر برخی مسئولان دولتی نیز همسو با این افراد، خواهان توقف اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند.

منبع: دنیای بانک

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: