۳۱ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۸
عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم مقدمه FATF است/ الحاق به کنواسیون TF مقدمه خودتحریمی است

موسوی لارگانی با تکذیب خبر «موافقت رهبری با FATF» گفت: «در لفافه‌ی صحبت‌های آقایان عراقچی و ظریف این موضوع مطرح بود که ما اگر بخواهیم با اروپا به نتیجه برسیم، باید این لوایح را تصویب کنیم». این لایحه مقدمه ای بر قبول FATF است و FATF هم نوعی خودتحریمی برای ایران است.

به گزارش عیارآنلاین، لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم(TF)» که اخیرا از سوی دولت به مجلس ارائه شده، نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی در کشور برای مقابله با محور مقاومت دارد. پیوستن به این کنوانسیون از مطالبات مهم گروه ویژه اقدام مالی (FATF)  از ایران است که در برنامه اقدام به آن تصریح شده است. در بند ۲۹ برنامه اقدام، اقداماتی از قبیل امضا، تصویب و اجرای کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم از ایران خواسته است. همچنین در بیانیه پایانی نشست ماه فوریه (اسفند ۹۶) نیز به صراحت این مطالبه از ایران مطرح شده بود.

موسوی لارگانی درباره لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (TF)» گفت: «بنده مخالف این طرح هستم و به این لایحه رای منفی می‌دهم. دلیلش هم این است که این لایحه مقدمه ای بر قبول FATF است و FATF هم نوعی خودتحریمی برای ایران است. الان از طرف استکبار جهانی تحریم‌های ظالمانه‌ای بر علیه کشورمان اعمال می‌شود».

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: «این توافق‌نامه‌ها هم طوری است که مجلس در جزئیات آن نمی‌تواند ورود کند. به بیان دیگر این توافق‌نامه که اصطلاحا «تیپ» است (یعنی کشورها یا باید کل آن را بپذیرند یا کل آن را رد کنند و حق تحفّظ ندارند). برخی هم در داخل می‌گویند چند کشور این توافق نامه‌ها را تصویب کردند و ما هم ناچاریم بپذیریم».

وی با اشاره به تبعات پیوستن ایران به این کنوانسیون گفت: «به نظر من وارد شدن در این کنوانسیون مثل برجام است که این همه وعده داده شد ولی کشور هیچ نتیجه‌ای نگرفت».

لارگانی درباره شایعاتی از قبیل «موافقت رهبری با این لایحه» گفت: «اولا من موافق این نیستم که از حضرت آقا هزینه کنیم. ولی بحثی که مطرح شد این بود که گفتند ما این موارد رو به دفتر آقا ارسال کردیم، ایشان هم فرمودند که «این مسئله را مجلس و دولت حل کنند؛ ما نظری نداریم». این عین صحبتی است که آقای لاریجانی داشتند. گفتند «آقا فرمودند ما نظری نداریم. این مسئله را مجلس و دولت حل کنند».

نماینده فلاورجان درباره اخبار منتشر شده به نقل از شمخانی گفت: «آقای شمخانی خودش در جلسه حضور داشت و بعد از آقای مطهری هم سخنرانی کرد. آقای شمخانی هم مثل آقای لاریجانی گفتند این لوایح به دفتر آقا ارجاع شده و ایشان گفته اند مجلس و دولت تصمیم بگیرند و مشکل را حل کنند. اصلا بحثی که گفتند «مورد تایید آقا هست» نبوده است».

وی در پاسخ به این سوال که «آیا ارتباطی بین مذاکرات کنونی ایران با اروپا و پذیرش FATF از سوی ایران وجود دارد؟» گفت: «در صحبت های آقای عراقچی و ظریف در لفافه این موضوع مطرح بود که ما اگر بخواهیم با اروپا به نتیجه برسیم باید این لوایح را تصویب کنیم».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: