۲۵ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷

ترامپ دستور کاهش خرید نفت از ایران را صادر کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در نامه ای به سه وزیر خود دستور داد تلاش ها برای کاهش خرید نفت و فراورده های نفتی از ایران را آغاز کنند.

به گزارش عیارآنلاین، این دستور خطاب به مایک پمپئو وزیر امور خارجه، «استیو منوچین» وزیر خزانه داری و «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا صادر شده است.
در این نامه آمده است: مطابق اختیاراتی که براساس قانون اساسی و قوانین ایالات متحده به من داده شده است، پس از بررسی دقیق گزارش های اداره اطلاعات انرژی به کنگره، از جمله گزارش ارائه شده در آوریل ۲۰۱۸ و سایر فاکتورهای مرتبط، از جمله وضعیت اقتصاد جهانی، افزایش تولید نفت برخی کشورهای خاص، سطح جهانی ظرفیت اضافی تولید نفت و در دسترس بودن ذخایر راهبردی، من مطابق بند ۱۲۴۵(د)(۴)(ب) و (ج) قانون اختیارات دفاع ملی سال مالی ۲۰۱۲، قانون عمومی ۸۱-۱۱۲ و مطابق تصمیمات قبلی اعلام می کنم که نفت و محصولات نفتی کشورها غیر از ایران به قدر کافی عرضه می شود و این امکان را می دهد تا حجم خرید نفت و تولیدات نفتی از ایران توسط یا از طریق موسسه های مالی خارجی به طرز چشمگیری کاهش یابد.
ترامپ افزود: این وضعیت را از نزدیک دنبال می کنم. وزیر خارجه مجاز است و [همچنین] به وی دستور داده می شود که این اعلان را در دفتر ثبت فدرال منتشر کند.
به گزارش ایرنا، این تصمیم یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام صادر شده است.
سه شنبه هفته گذشته، ترامپ علی رغم هشدارهای جهانی اعلام کرد که از برجام خارج می شود.
این در حالی است که سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از صادرات ۸۰۰ میلیون بشکه نفت از پایانه خارک در سال ۹۶ خبر داد و گفت: ایران هیچ نفت روی آب و بدون مشتری ندارد.
میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران به طور میانگین به روزانه ۲.۶ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی رسیده است که حدود ۴۰ درصد آن به مقصد کشورهای اروپایی و ۶۰ درصد آسیا صادر می شود.
مسوولان صنعت نفت ایران بارها اعلام کرده اند که درصورت همراهی کشورهای دیگر با تحریم های آمریکا، میزان کاهش صادرات نفت ایران قابل توجه نبوده و قابل جایگزینی با صادرات به سایر کشورهاست.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: