عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

وزارت بهداشت برای حل مشکل حق فنی داروسازان، لایحه‌ای به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در حال حاضر بین داروساز و تکنسین دارویی تفاوتی وجود ندارد، اما پزشک داروساز باید میز مشاوره داشته و برای بیمار وقت صرف کند و دارویی که بیمار داده می‌شود، توصیه‌هایی نیز در مورد مصرف آن ارائه شود.

به  گزارش عیارآنلاین، حیدر علی عابدی در برنامه نبض شبکه خبر درباره حق فنی داروسازان گفت: هر سال مصوبه جدیدی برای پرداخت حق فنی داروخانه‌ها از هیئت دولت گرفته می‌شود. وقتی یک مشتری به سوپر مارکت مراجعه می‌کند، اجناس را انتخاب کرده و آن را می‌خرید و می‌رود، اما داروخانه این طور نیست و نیاز به کادر علمی دارد تا داروی صحیح به بیمار صحیح داده شود. وقتی یک بیمار چند نوع بیماری دارد و به چند پزشک مراجعه کرده، داروخانه می‌تواند متوجه شود که آیا داروها اختلال دارویی ایجاد می‌کند یا خیر.

وی ادامه داد: در حال حاضر بین داروساز و تکنسین دارویی تفاوتی وجود ندارد، اما پزشک داروساز باید میز مشاوره داشته و برای بیمار وقت صرف کند و دارویی که بیمار داده می‌شود، توصیه‌هایی نیز در مورد مصرف آن ارائه شود.

عابدی اظهار کرد: نمی‌توان گفت بیماران نیازی به مشاوره دارویی ندارند. اگر بیمار چند قلم دارو دارد، داروساز باید برای ارائه مشاوره وقت صرف کند. اولا در نظارت بر درمان وزارت بهداشت به حضور مسئول فنی و سبک مشاوره تاکید شده و باید بر آن نظارت شود. دوما سازمان غذا و دارو نیز بر این موضوع نظارت دارد. اگر دارو تاریخ مصرفش گذشته باشد یا جای نگهداری آن مناسب نباشد، بررسی می‌شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: وقتی بازرس از داروخانه بازرسی می‌کند، این اطمینان داده می‌شود که داروخانه‌ها به صورت مرتب بررسی و رصد می‌شوند.

وی با بیان این‌که باید بر تخلفات تمرکز بیشتری انجام شود، گفت: باید این تمرکز انجام شود که مسئول فنی حتما به بیماران در مورد داروها مشاوره‌هایی ارائه کند. در نتیجه حق فنی حق داروسازان است.

عابدی در ادامه درباره رای هیئت دیوان عدالت اداری نیز بیان کرد: این بحث در مجلس مطرح شده و ما خدمات دارویی را جزو خدمات درمانی می‌دانیم. تولیت سلامت با وزارت بهداشت و درمان است و خدمات دارویی نیز خارج از حوزه سلامت نیست. هر نوع تصمیم گیری در مورد ابعاد مختلف سلامت می‌تواند در راستای اختیارات وزارت بهداشت و هیئت دولت باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: اگر قرار باشد داروسازان به بیماران آموزش ندهند، حق فنی جایی برای پرداخت ندارد. این موضوع نیاز به اصلاحیه دارد و باید در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح شده و لایحه جدیدی وارد مجلس شود تا مشکل دیوان عدالت اداری نیز حل شود.

منبع: ایران پزشک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: