۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۸
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

اجرای طرح پزشک خانواده به مشارکت بخش خصوصی وابستگی دارد

عضو هیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای طرح پزشک خانواده را به عنوان پایه و اساس نظام سلامت در صورت مشارکت بخش خصوصی و تامین اعتبارات لازم امکان‌پذیر دانست.

به  گزارش عیارآنلاین، یعقوب شیویاری در واکنش به انتشار خبری از سوی وزیر بهداشت مبنی بر اجرای طرح پزشک خانواده در ۱۰ استان کشور گفت: طرح پزشک خانواده از اساسی‌ترین موضوعاتی است که باید اهتمام ویژه‌ای بر اجرای آن داشته باشیم، ضمن این‌که تحقق این مهم در برنامه ششم توسعه نیز مورد تاکید قرار گرفته است، اما هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن وجود ندارد.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طرح پزشک خانواده را تنها با شعار دادن و بخشنامه صادر کردن نمی‌توان عملیاتی کرد، بنابراین باید این موضوع را به کل جامعه القا کنیم که این طرح، پایه و اساس نظام سلامت کشور است که به تامین منابع هنگفتی نیاز دارد.

وی در ارائه راه‌کار برای تامین منابع لازم به منظور اجرای طرح پزشک خانواده تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه باید در جهت تامین اعتبارات این بخش با وزارت بهداشت همکاری کند و این در حالی است که در شرایط کنونی بین آن‌ها همکاری کافی وجود ندارد و با وجود تلاش گسترده وزیر بهداشت تاکنون منابع لازم بدین بخش تخصیص نیافته است.

شیویاری تاکید کرد: البته اجرای طرح پزشک خانواده در سطح گسترده منوط به این است که تمام مسئولان به این باور برسند که این طرح پایه و اساس نظام سلامت است. از سوی دیگر اجرای این طرح به مشارکت بخش خصوصی وابستگی دارد و نمی‌توان انتظار داشت که اجرای این طرح تنها در محدوده مراکز دولتی صورت بگیرد، زیرا تعداد زیادی از پزشکان عمومی در بخش خصوصی فعالیت دارند، ضمن این‌که تنها نمی‌توان با همکاری پاره وقت برخی پزشکان عمومی با مراکز دولتی به اجرای موفق این طرح امیدوار بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت تامین منابع لازم برای اجرای طرح پزشک خانواده در سطح گسترده اظهار کرد: وقتی یک پزشک عمومی تصمیم بگیرد که برای مشارکت در اجرای طرح پزشک خانواده مطب خود را تعطیل کرده و در اختیار مراکز دولتی قرار بگیرد باید از نظر مالی تامین شود، بنابراین با اعتبارات موجود نمی‌توان انتظارات آن‌ها را برآورده ساخت، از سوی دیگر هنوز اراده جدی برای اجرای این طرح در دولت وجود ندارد و این در حالی است که تحقق این مهم در گروی همت ویژه مسئولان اجرایی است.

عضو هیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا اجرای طرح پزشک خانواده به صرفه‌جویی در منابع حوزه سلامت منتهی می‌شود. ضمن این‌که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود به این صورت که هر فردی تنها برای درمان یک سرماخوردگی ساده به متخصص مراجعه نکند، زیرا این امر باعث هدر رفت وقت و هزینه بسیاری می‌شود، از سوی دیگر برنامه‌ریزی گام به گام و مدیریت منابع موجود و نیروی انسانی می‌تواند اجرای موفقیت‌آمیز این طرح را تضمین کند.

منبع: ایران پزشک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: