۳۰ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۶
معاون وزیر نیرو :

تولید نیروگاه های حرارتی از ابتدای امسال تاکنون نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد رشد کرده است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: تولید نیروگاه های حرارتی از ابتدای امسال تاکنون نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد رشد کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، همایون حائری، در گردهمایی مدیران عامل شرکت های برق منطقه‌ای با اشاره به کاهش بارندگی‌ها گفت: سال گذشته در زمان پیک بار ۹۳۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی استفاده کردیم که با بارش‌های اخیر به حدود ۶ هزار مگاوات رسیده و این یعنی ۳۳۰۰ مگاوات در این بخش با کمبود تولید مواجهیم و باید آن را با مدیریت مصرف جبران کنیم.

وی با بیان اینکه بخش نیروگاهی تعهدات لازم در این بخش را انجام داده و از آبان ماه ۹۶ تاکنون حدود ۷.۳ میلیارد کیلووات ساعت ذخیره انرژی داشته است، افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در سال قبل مبنی بر کاهش بارندگی و تولید نیروگاه‌های برق آبی بود بخش تولید با هماهنگی بین نیروگاه‌های بادی و حرارتی بسیاری از این کمبودها را جبران کرد و انرژی مورد نیازی که باید از نیروگاه‌های برق آبی دریافت می‌کردیم از نیروگاه های حرارتی گرفتیم.

حائری میزان افزایش تولید در نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای سال جاری تاکنون را نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد اعلام کرد و گفت: در این واحدها تعمیرات لازم انجام شده و جهت فصل تابستان آمادگی کامل دارند.

حائری با اشاره به اجرای طرح ذخیره عملیاتی در سال گذشته و مدیریت مصرف حدود هزار مگاواتی از این طریق اظهار امیدواری کرد امسال نیز با شدت بیشتری اجرای این طرح ادامه یابد و تمامی مشترکان دیماندی در این طرح مشارکت داشته باشند و در بخش مدیریت چاه‌های کشاورزی و مصارف عمومی نیز از ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده شود.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت تولید نیروگاههای تولید پراکنده (DG) و مولدهای خودتامین از طریق دیسپاچینگ‌های توزیع، دیسپاچینگ شرکت مدیریت شبکه برق ایران و برق‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید پایش انجام شود تا از اثرگذاری نیروگاه‌های تولید پراکنده در پیک بار مطمئن شویم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی امسال را با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد فرصت مناسبی جهت تغییر در رویه‌ها و اصلاح بدمصرفی دانست و افزود: مصرف انرژی کشور با استانداردهای جهانی قابل انطباق نیست و باید از این فرصت برای ایجاد فضایی جهت کنترل بدمصرفی‌ها استفاده کرد.

حائری بهره‌گیری از پتانسیل‌های بودجه را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: در شرایط کنونی باید پیچیده فکر کنیم تا بتوانیم راهکارهای بهینه‌ای را اجرا کنیم. باید از نگاه اقتصادی و بر مبنای نیازهای خودمان به مسائل نگاه کنیم و صرف داشتن یک تکنولوژی بدون نیازسنجی و استفاده بهینه از آن مناسب نیست.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: باید بررسی شود که سرمایه‌گذاری های انجام شده در یک بخش چه نتیجه‌ای برای ما حاصل می‌کند و احساس ما از انجام این موضوع به چه شکلی است. این فرهنگ باید در مجموعه صنعت برق ایجاد شود که کل برنامه‌ریزی‌ها و طراحی باید براساس نیازهای داخلی انجام شود چه بسا اگر در کشور به نیازهای واقعی‌مان توجه می‌کردیم برای خیلی از این تجهیزاتی که بلااستفاده داریم سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شد.

وی همچنین افزود: طرح‌ها و راهکارها در همه زمینه‌ها و بخصوص مدیریت مصرف که بحث روز است باید از نظر اقتصادی و شرایط موجود تحلیل شود و مشخص شود با توجه به تنوعی که در طرح ها وجود دارد و سرمایه‌گذاری هایی که در بحث تولید پراکنده و مولدهای مقیاس کوچک و انرژی‌های نو انجام شده کدام طرح به صرفه‌تر است.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: