مجری طرح گندم:

تمامی نیازهای گندم کشور در سال جاری در داخل تولید می‌شود و نیازی به واردات وجود ندارد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح کشت گندم کشور گفت: تمامی نیازهای گندم کشور در سال جاری در داخل تولید می شود و نیازی به واردات این محصول راهبردی نیست.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار کرد: در سال زراعی جاری پنج میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم رفته که از این مقدار ، ۲ میلیون ۳۰ هکتار به صورت آبی و مابقی به صورت دیم کشت شده است.
وی افزود: بر اساس برآورد صورت گرفته و با وجود کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی میزان بارش نزولات جوی نسبت به سال قبل و دوره بلند مدت گذشته ، پیش بینی می شود که میزان تولید گندم نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته باشد که میزان گندم خریداری شده در سال زراعی جاری که تحویل سیلو و مراکز خرید دولتی شده نیز این افزایش تولید را ثابت می کند.
وی گفت: با آغاز عملیات برداشت گندم در مناطق مختلف کشور، تاکنون یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن محصول توسط دولت خریداری و تحویل سیلو و مراکز خرید دولتی شده است.
اسفندیاری پور بیان کرد: در حال حاضر عملیات برداشت گندم در خوزستان، ایلام، دشت عباس، جنوب فارس، هرمزگان، بوشهر، جیرفت، کهنوج، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده که خوزستان با ۹۴۰ هزار تن بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص داده و کشاورزان استان فارس نیز ۱۴۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز خود را به مراکز دولتی فروخته اند.
وی گفت: عملیات برداشت گندم تا شهریور ماه امسال از سطح مزارع کشور ادامه دارد.
مجری طرح کشت گندم کشور افزود: در سه سال گذشته، کشور از نظر تولید گندم به پایداری رسیده و امسال نیز نیازهای داخلی در تولید می شود ، یقینا برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ ، کشاورزان به پشتیبانی و حمایت برای دلگرمی در ادامه کار نیاز دارند.
وی تصریح کرد: مهمترین اصل در وزارت جهاد کشاورزی ، بهینه سازی تولید با تعدیل سطح زیر کشت است که به این منظور ۱۵ تا ۳۰ درصد از سطح مزارع درگردونه کشت کلزا قرار گرفته تا با تناوب قرار دادن این گیاه استراتژیک با گندم ، علاوه بر تأمین نیازهای داخل کشور به دانه های روغنی ، بهره وری در تولید گندم نیز افزایش یابد.
وی با اشاره به این که قیمت خرید تضمینی گندم در سال زارعی جاری تغییری نسبت به سال گذشته نداشته افزود: به منظور تأمین نقدینگی مورد نیاز کشاورزان برای امور جاری ۵۰ درصد از بهای گندم های خریداری شده در هنگام تحویل گندم به حساب آنان واریز می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: