۳۱ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
دبیر «خانه صنعت تهران» در نشست عیارآنلاین با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار»

هیئت مدیره تامین اجتماعی باید کارگران و کارفرمایان باشند

در بررسی‌های عیارآنلاین از طریق مصاحبه‌های متعدد با تعداد زیادی از فعالان کسب و کار، سازمان تامین اجتماعی یکی از فراگیرترین و البته اثرگذارترین مسائل پیش روی رونق اقتصاد شناخته شد. از همین رو پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی تخصصی با حضور تقریبا تمام طرف‌های مرتبط، به بررسی همه جانبه این مسئله پرداخت.

به گزارش عیارآنلاین، امروزه سازمان تامین اجتماعی به یکی از چالش‌های اساسی فضای کسب و کار تبدیل شده است. در بررسی‌هایی که عیارآنلاین از طریق مصاحبه‌های متعدد با تعداد زیادی از فعالان کسب و کار داشت، سازمان تامین اجتماعی یکی از فراگیرترین و البته اثرگذارترین مسائل پیش روی رونق اقتصاد شناخته شد. از همین رو پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار» به بررسی همه جانبه این مسئله پرداخت. در این نشست که با حضور تقریبا تمامی طرف‌های درگیر در مسئله برگزار شد، نظرات و انتقادات مهمانان مطرح و مورد بحث قرار گرفت. از جمله مهمانان این نشست، علیرضا میربلوک دبیر «خانه صنعت و معدن استان تهران» و از صاحبان کسب و کار بود که به طرح برخی انتقادات و پیشنهادات درباره سازمان تامین اجتماعی و عملکرد آن پرداخت.

مالکان حقیقی تامین اجتماعی، مدیران آن نیستند

میربلوک با اشاره به نحوه مدیریت سازمان تامین اجتماعی گفت: «سازمان تأمین اجتماعی احتیاج به بازنگری­‌هایی دارد که این­ها از جنس دستورالعمل نیست، از جنس بازبینی قوانین است. مثلاً به عنوان مثال یکی از مهمترین سؤال­اتی که ما داریم این است که این سازمان دو تا محل درآمد دارد. یکی ۲۳ درصد از حقوقی است که ما می‌دهیم یکی ۷ درصد است. چرا سازمانی که مالکیت آن باید توسط دیگران باشد، مدیریت آن توسط دیگران تأمین شود؟ اصل ماهیت سازمان تأمین اجتماعی مرتبط با کارفرمایان و کارگران است. حالا اگر به هر دلیلی این نصیب دیگران شده است اتفاقی بوده که نتیجه آن به همه­ ما رسیده است و حالا باید تبعات آن را من و شما پس بدهیم؛ یعنی به عبارتی در شرایط کنونی و با مدیریت فعلی، ما دو تا خواهر و برادر در روی هم ایستاده‌­ایم».

لزوم سپردن مدیریت تامین اجتماعی به بخش خصوصی

دبیر «خانه صنعت و معدن استان تهران» گفت: «سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بخشنامه‌محور است. زمانی که هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی چیزی را بگویند، همان را تبدیل به بخش­نامه می­‌کنند؛ چیزی غیر از این نیست. هیأت مدیره این سازمان باید مالکان آن که پولش را داده­‌اند باشند. پس این درخواست اول ماست که از نمایندگان محترم مجلس این را خواهش می­‌کنیم یک قسمتی از بدهی­‌های دولت را بگویند به سازمان بدهند بعد هم بگویند آقایان بخش خصوصی! بیایید پنج سال آزمایشی شما این سازمان را بچرخانید. بعد ببینیم این سازمان ضرر می‌دهد یا نه؟».

دلیل اخذ حق بیمه از کارفرمایان چیست؟

وی با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی گفت: «مگر سازمان تأمین اجتماعی شریک کارفرما است که به ازای تک تک پیمان‌های کارفرما از او ۱۶.۶۷ درصد از قراردادش را مطالبه می‌کند؟ اگر من با ۱۰ نفر پرسنل ۲۰ میلیارد تومان در بیاورم یا ۲ میلیارد تومان در بیاورم، چرا من باید مازاد آن بر حقوق و بر بیمه پرسنل خود را به سازمان تأمین اجتماعی بدهم؟».

تضاد حق بیمه قرارداد با اصول بهره‌وری

میربلوک با اشاره به موضوع حق بیمه قراردادها گفت: «حق بیمه قرارداد با اصول بهره‌وری در تضاد است. سیستم‌هایی که طراحی شده است و از نسل قبل به من و شما رسیده است، من و شماها را در مقابل یکدیگر قرار داده است. ما با ده نفر پرسنل، داریم یک پول بیمه‌ای بابت حقوق اینها می‌­دهیم که دلمان خواسته برویم بیست میلیون تومان، بیست میلیارد تومان درآمد­زایی کنیم. قرار نیست بیاییم ۱۶.۶۷ درصد مابقی آن را به سازمان دیگری بدهیم».

مجلس مالک حقیقی تامین اجتماعی را مشخص کند

دبیر «خانه صنعت و معدن استان تهران» با درخواست از مجلس گفت: «ما انتظاری که داریم و انتظار بیجایی هم نیست این است که مجلس باید تکلیف را مشخص کند. این سازمان متعلق به کیست؟».

حق بیمه قراردادها به حق بیمه فاکتورها تبدیل شده

وی با اشاره به مشکل پیش آمده برای خود گفت: «من یک مؤسسه خدماتی مهندسی دارم. ما اگر تا دیروز روی قراردادها حق بیمه می‌دادیم، دو سال است روی فاکتورها هم باید بدهیم! سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بخشنامه‌محور است و به تعداد سلایق از دل آن آیین نامه در می‌آورند. در حالی که مسئله را که این‌طور حل نمی‌کنند. مسئله هر صنفی را با سیاست‌گذاری حل می‌کنند. ما از مجلس انتظار داریم مواد ۳۸، ۴۱، ۴۳ و ۴۴ را حذف کند. با این اقدام این مسائل خود به خود حل می‌شود».

تامین اجتماعی را به صاحبان آن بدهید تا مطالبات وصول آن شود

میربلوک باشاره به مطالبات سنگین تامین اجتماعی از دولت پرسید: «این سازمان با همه بدهکاری‌های آن متعلق به کیست؟ به دست صاحبش بدهید، صاحبش می‌رود برای خودش وکیل می‌گیرد، آن وکیل می­رود مطالبات خود را از دولت می‌گیرد و اصلاً هم چیز پیچیده‌ای نیست».

در سایر کشورها، مدیریت تامین اجتماعی با مالکان است

دبیر «خانه صنعت و معدن استان تهران» با تاکید بر لزوم سپردن سازمان تامین اجتماعی به کارگران و کارفرمایان گفت: «یک سازمان بر اساس اصول هزینه فایده مدیریت می‌شود. ما در بخش خصوصی این را یاد گرفتیم. ما می‌گوییم با سپردن سازمان تامین اجتماعی به کارگران و کارفرمایان، آنها هیأت مدیره را تعیین می‌کنند از بین هیأت مدیره یک نفر مدیر عامل می‌شود. این حرفی را که من می‌گویم، شما هم بررسی کنید. در سراسر دنیا اینگونه است».

تامین اجتماعی نباید وکیل مدافع یک طرف باشد

وی با انتقاد از رویکرد تقابلی سازمان تامین اجتماعی با کارفرمایان گفت: «سؤال من این است: مگر ما یک وزارت کار نداریم؟ مگر سازمان تأمین اجتماعی در شرایط یکسان نماینده دو طرف نیست؟ چه کسی به سازمان تأمین اجتماعی گفته است شما وکیل مدافع کارگری؟ شرایط باید به گونه‌ای باشد که هم کارگر و هم کارفرما برای برای احقاق حق خود، نماینده‌اش را بیاورد؛ بنشینند صحبت کنند. در سراسر جهان قبل از این که این مشاغل نوپای اینترنتی بیاید، بیمه‌ها دومین سازمان‌های ثروتمند جهان بودند. خالق ثروت بودند و این در سازمان تامین اجتماعی ایران هم همینطور هست».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: