وزیر تعاون:

طی ۳ ماه آینده بی‌عدالتی‌ها در پرداخت فرانشیز و همپوشانی بیمه‌ها رفع می‌شود

ربیعی: تبعیض در هزینه‌های بیمه‌شده به مدت ۳۰ سال در حال اجرا است، ۱۰ درصد فرانشیز ما به لحاظ قانون در مراکز خود نباید بگیریم، اما در سایر مراکز گرفته می‌شود. تفاهم‌نامه پرداخت ۱۰ درصد فرانشیز از سوی تأمین اجتماعی را به وزارت بهداشت و درمان ارسال کردیم که براساس این تفاهم‌نامه، ۱۰ درصد فرانشیز تأمین اجتماعی متقبل شود البته قرار شد مصوبه مرحله‌به‌مرحله اجرایی شود و در گام اول از مستمری‌بگیران شروع شد. در طی ۳ ماه آینده رفع بی‌عدالتی‌ها در پرداخت فرانشیز و رفع همپوشانی بیمه‌ها را به سرانجام می‌رسانیم.

به گزارش عیارآنلاین، علی ربیعی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حسینعلی شهریاری، گفت: در سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بودجه سال ۹۵ رفع همپوشانی به صورت قانونی پیش بینی شد و محل قانونی برای اجرای آن ایجاد شد.

وی بیان کرد: آئین نامه های اجرایی آن پس از ۳ ماه به وزارتخانه ابلاغ گردید اما در پایان سال ۹۵ بنابر تصویب مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه با توجه به انتقال سازمان بیمه سلامت مسئولیت در این حوزه از وظایف این وزارتخانه حذف گردید.

وی با بیان اینکه با توجه به مسئولیت مشترک با سازمان های بیمه گر متعدد اقدامات قابل توجهی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه صورت گرفت، اظهار کرد: زیرساخت های مناسبی برای رفع همپوشانی پدید آمد.

ربیعی افزود: زیرساخت های لازم برای اجرای دستورالعمل رفع همپوشانی بیمه ای، حذف دفترچه های مازاد افراد براساس تفاهم نامه ها دنبال می شود و ابلاغ شده است؛ در چند استان به صورت پایلوت اجرا شد.

وی با بیان اینکه پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان بستر مناسبی برای رفع این مشکل ایجاد کرده است، اضافه کرد: در حال حاضر این پایگاه مورد استفاده بیمه سلامت قرار می گیرد.

کارکنان دولت ۸ درصد، سایر اقشار ۲ درصد، روستاییان ۶۲ درصد همپوشانی بیمه ای دارند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تاکید کرد: اگرچه میزان همپوشانی زیاد است اما اتلاف منابع در این زمینه در حوزه های خاصی مانند بیماران خاص اتفاق می افتد، افراد با سوءاستفاده گری این پدیده را ایجاد کرده اند؛ استفاده از پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان امکان سوءاستفاده از همپوشانی را حذف کرده است.

این وزیر کابینه دوازدهم گفت: براساس آمار کارکنان دولت ۸ درصد، سایر اقشار ۲ درصد، روستاییان ۶۲ درصد همپوشانی دارند، با توجه به اینکه روستاییان سطح اول خدمات درمانی را در روستاها دریافت می کنند و سطح دوم را از خدمات اجتماعی می گیرند آمار در این زمینه در روستاها بالا است.

مسئولیت  حذف دفترچه های مازاد برعهده وزارت بهداشت و درمان است

ربیعی با بیان اینکه مسئولیت حذف دفترچه های مازاد برعهده وزارت بهداشت و درمان است، گفت: در حال حاضر تعامل خوبی میان وزارت بهداشت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص رفع همپوشانی بیمه ای در جریان است.

وی با تاکید بر اینکه درخصوص تبعیض در هزینه های بیمه شده با نماینده محترم هماهنگ هستم، تصریح کرد: من نظری خلاف نمایندگان ندارم، متاسفانه این رویه به مدت ۳۰ سال در حال اجرا است، ۱۰ درصد فرانشیز ما به لحاظ قانون در مراکز خود نباید بگیریم، اما در سایر مراکز گرفته می شود.

ربیعی ادامه داد: این موضوع را در هیات امنای تامین اجتماعی تصویب کرده ایم و به هیات مدیره تامین اجتماعی اجازه داده ایم با انعقاد قرارداد با بیمارستان های دولتی و خصوصی، امکان پرداخت فرانشیز را به وجود بیاورند.

هزینه های سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان سیر صعودی گرفته است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هزینه های ما در سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان سیر صعودی به خود گرفته است، گفت: ما دلمان می خواهد که یک نوع عدالت را دنبال کنیم اما باید بگوییم که ۹ هزار طرح در ۵۰ سال اخیر ایجاد شده اما هزار طرح در ۴ سال گذشته عملیاتی شده است و بسیاری از مراکز جدید از سوی ما ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه در استراتژی جدید به سمت تحقق عدالت حرکت کرده ایم، افزود: در بسیاری از شهرهای حاشیه ای اقدامات بزرگی صورت گرفته که نمونه آن اقدامات انجام شده در سیستان و بلوچستان است.

ربیعی با بیان اینکه ساخت بیمارستان از محل سرمایه گذاری تهیه می شود، گفت: خوشبختانه هر هفته یک بیمارستان طراحی می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتقاد از نبود منابع مالی کافی گفت: با توجه به شکاف ایجاد شده میان درآمد و منابعی که درمان نیاز دارد، مشکلاتی را در راستای خدمات دهی به مردم داریم.

بی عدالتی هایی در پوشش بیمه ای استان سیستان و بلوچستان وجود دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تفاهم نامه پرداخت ۱۰ درصد فرانشیز از سوی تامین اجتماعی را براساس این مصوبه به وزارت بهداشت و درمان ارسال کردیم که براساس این تفاهم نامه، ۱۰ درصد فرانشیز تامین اجتماعی متقبل شود البته قرار شد مصوبه مرحله به مرحله اجرایی شود و در گام اول از مستمری بگیران شروع شد.

ربیعی تاکید کرد: اجرای طرح اجتماعی بزرگ طرح تحول سلامت کسری هایی را در بودجه به وجود آورد که دلیل آن عدم اجرای با دقت آن بود زیرا در حال حاضر بی عدالتی هایی در پوشش بیمه ای استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در طی ۳ ماه آینده رفع بی عدالتی ها در پرداخت فرانشیز و رفع همپوشانی بیمه ها را به سرانجام می رسانیم.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: