نماینده مردم زاهدان:

۴ میلیون و ۷۰۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای وجود دارد

نماینده زاهدان در مجلس با انتقاد از بررسی با تأخیر سوالات نمایندگان از وزرا در صحن علنی، گفت: ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای وجود دارد که هر یک میلیون نفر، ۵۲۸ میلیارد تومان هزینه‌سازی دارد و این هزینه‌ها به نفع حوزه سلامت نیست.

به گزارش عیارآنلاین، حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) پارلمان طی سخنانی به ارائه توضیحاتی درباره سوال خود از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: به استناد تبصره ۲۴ قانون بودجه سال ۹۵، در اواخر سال ۹۴ در مجلس پیشنهاد شد که وزارت کار ظرف سه ماه همپوشانی دفترچه‌های بیمه را تعیین تکلیف کند.

وی افزود: وزارت کار در آن مقطع تأکید کرد که طی مدت ۶ ماه این مسئله را پیگیری خواهد کرد اما متأسفانه تا انتهای سال ۹۵ که سوال مربوطه از وزیر به کمیسیون بهداشت ارجاع شد، هیچ پاسخی برای این سوال دریافت نشد.

شهریاری تصریح کرد: ساز و کار مجلس ایراد داشته و درست نیست سوالی در سال ۹۵ مطرح شده در سال ۹۷ در صحن مجلس مورد بررسی قرار گیرد؛ در سال ۹۷ بیمه خدمات درمانی موظف شد رفع همپوشانی دفترچه‌های بیمه را رفع کند اما پیگیری این موضوع هنوز به سرانجام قطعی نرسیده است به طوری که سازمان‌های بیمه‌گر به وظایف خود و همکاری با بیمه سلامت ایرانیان توجه نمی‌کنند؛ در حال حاضر حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای وجود دارد که به ازای هر یک میلیون نفر، ۵۲۸ میلیارد تومان هزینه‌سازی دارد، البته این هزینه‌ها به نفع حوزه سلامت نخواهد بود.

نماینده زاهدان در مجلس با بیان اینکه پس از تشکیل بیمه سلامت قرار شد فرانشیز دریافتی برای بیماران شهری ۶ درصد و در روستاها ۳ درصد باشد، گفت: قشر روستایی اکثراً اقشار آسیب‌پذیر هستند و انگیزه‌ای برای استفاده از بیمه تأمین اجتماعی ندارند، زیرا در حال حاضر برخی از مناطق کشور دارای بیمارستان‌های تأمین اجتماعی بوده و افراد می‌توانند خدمات قابل قبولی را دریافت کنند، اما در برخی مناطق محروم بیمارستان تأمین اجتماعی وجود نداشته و بیماران مجبور هستند فرانشیز ۱۰ درصد پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: سوال از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از دو سال در دستور کار صحن علنی قرار گرفته است، بنابراین ساز و کار طرح سوال باید اصلاح شود تا مسائل به هنگام مطرح و وزیر نیز مشکلات را رفع کند. متأسفانه علیرغم دادن کارت‌های زرد به برخی وزرا در رفع مشکلات نیز اتفاقی حاصل نشده است، حال آنکه قصد ما تذکر به وزیر و دادن کارت زرد به تنهایی نیست، نمایندگان و مرکز پژوهش‌های مجلس باید نحوه سوال از وزیر و کارت‌های زردی که داده شده را بررسی کنند چرا که این شیوه سوال و بررسی تأثیری نخواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که ساز و کار سوالات بررسی و رفع شود و سازمان بیمه ایرانیان همکاری کند و اطلاعات جامع را ارائه دهد و همچنین در رابطه با فرانشیز تبعیض بین مستضعفان و روستاییان و خوش‌نشینان شهری رفع شود، از رأی‌گیری و ارائه کارت زرد امتناع خواهم کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: