۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
رایزن بازرگانی ایران در عراق:

عراق ورود پنج محصول کشاورزی به این کشور را موقتاً ممنوع اعلام کرد

بهزاد: وزرات زراعت عراق از ورود پنج قلم محصول کشاورزی شامل سیب‌زمینی، هندوانه، خربزه، فلفل و کدو به دلیل ممنوعیت فصلی از تاریخ هفت می ۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ماه) از کلیه مرزها و از تمامی کشورها به عراق موقتاً جلوگیری می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، سازمان توسعه تجارت از اعمال محدودیت‌های جدید عراق در زمینه واردات خبر داده و ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق در این خصوص گفته که وزرات زراعت عراق از ورود پنج قلم محصول کشاورزی شامل سیب‌زمینی، هندوانه، خربزه، فلفل و کدو به دلیل ممنوعیت فصلی از تاریخ هفت می ۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ماه) از کلیه مرزها و از تمامی کشورها به عراق موقتاً جلوگیری می‌کند.

البته طبق آنچه اعلام شده محموله‌هایی که مجوز ورود آنها پیش‌تر صادر شده است می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم جهت ترخیص کالای خود از مرز عراق اقدام کنند.

در توضیحات سازمان توسعه تجارت به این نکته اشاره نشده که این ممنوعیت واردات مختص ایران است یا شامل کشورهای دیگر هم می‌شود. اما در ماه‌های گذشته در موارد متعدد تجار برای صادر کردن کالاهای خود به عراق با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند و به عنوان مثال در زمینه صادرات سیمان، محصولات لبنی، انواع آبمیوه و … به بهانه حمایت دولت عراق از تولیدات داخلی این کشور موانع متعددی پیش پای صادرکنندگان ایرانی قرار گرفته است.

حتی اعمال محدودیت‌های مضاعف برای کار با این کشور نیز از قبل پیش‌بینی شده بود و بر این اساس رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت به ایسنا گفته بود که دولت عراق پیش‌ از این اعلام کرده که در سال جاری برای ۶۳ قلم کالا افزایش تعرفه یا ممنوعیت وارداتی لحاظ خواهد کرد.

ابراهیم رضازاده با بیان اینکه در کنار سود مناسب تجارت با عراق مشکلات خاص خود را هم دارد، گفت که پیش‌بینی هم نمی‌شود سهولت بیشتری در این بازار ایجاد و مشکلات یک شبه حل شود. از سوی دیگر ممکن است موانع جدیدی هم در این بازار ایجاد شود. ‌اما به هرحال این بازار جذابیت‌های خاص خود را دارد و تجار سعی دارند سهم خود را با چنگ و دندان در بازار عراق حفظ کنند.

این در حالی است که مسئولان اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از تسهیل شرایط صادرات به افغانستان و عراق خبر می‌دهند و می‌گویند پس از سیسات‌های جدید ارزی و راه‌اندازی سامانه تجاری، فرصت جدیدی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان ایجاد شده که طبیعتا باعث رونق بیشتری خواهد شد.

به گفته آل‌اسحاق، ظرف یک ماه آینده تمامی نارسایی‌های این شیوه‌های جدید حل و فصل می‌شود و برای صادرات چندان مشکلی ایجاد نخواهد شد مگر آنکه شرایط جدیدی به خاطر برجام پیش آید.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: