نایب رئیس اتحادیه باغداران در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

اتحادیه صادرکنندگان میوه با لغو قانون تمرکز مخالف است

نیاورانی پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌های که وزارت بازرگانی در کشور فعال بود، بازرگانان کشور با مراجعه به وزارت بازرگانی نمی‌توانستند آمار تولیدات و کمبودات محصولات کشاورزی ایران را بدست آورند تا به وسیله آن درخصوص صادرات و واردات تصمیم‌گیری کنند. ولی با حذف وزارت بازرگانی و به دنبال ان تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی این امکان فراهم شد تا بازرگانان کشور بتوانند اطلاعات دقیقی از وضعیت کشاورزی ایران را بدست آورند و متناسب با آن برای صادرات و واردات برنامه‌ریزی کنند.

صدرالدین نیاورانی، نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار به هیچ عنوان با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفویض اختیارات بازرگانی بخش کشاورزی به وزارتخانه‌ای دیگر موافق نیست.  درحال حاضر وزارت جهاد کشاورزی با اختیاراتی که به وسیله قانون تمرکز به آن داده شده توانسته است قدم‌های خوبی در راستای بازرگانی محصولات کشاورزی بردارد.

وی ادامه داد: اینکه بعد از ۶ سال دوباره شاهد جابه‌جایی شرح وظایف و اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی از وزارت جهاد به وزارتخانه‌ای دیگر باشیم می‌تواند تبعاتی سوء برای کشاورزی داشته باشد.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به خوبی از وظایف بازرگانی محصولات کشاورزی برآمده گفت: خوشبختانه با تعاملی که وزارت جهاد کشاورزی با بخش خصوصی در چند سال اجرای قانون تمرکز داشته است شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه بودیم. وزارت جهاد کشاورزی از تجربیات بخش خصوصی استفاده کرد و درحال حاضر تمام مشکلات بخش خصوصی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی از طریق وزارت جهاد کشاورزی حل می‌شود.

 

عضو اتحادیه بومی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه وزارت بازرگانی اطلاعات تخصصی پیرامون مسائل و مشکلات کشاورزی ندارد گفت: اگر همین حالا مصاحبه‌ای با هریک از مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیرامون ریزترین مسائل کشاورزی ایران در دورافتاده‌ترین نقطه از کشور داشته باشیم آن‌ها اطلاعات کافی خواهند داشت، این درحالی است که وزارت بازرگانی  چنین اطلاعات را ندارد و فقط اطلاعات صادرات و واردات را می‌داند.

 

وی ادامه داد: در سال‌های که وزارت بازرگانی در کشور فعال بود، بازرگانان کشور با مراجعه به وزارت بازرگانی نمی‌توانستند آمار تولیدات و کمبودات محصولات کشاورزی ایران را بدست آورند تا به وسیله آن درخصوص صادرات و واردات تصمیم‌گیری کنند. ولی با حذف وزارت بازرگانی و به دنبال ان تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی این امکان فراهم شد تا بازرگانان کشور بتوانند اطلاعات دقیقی از وضعیت کشاورزی ایران را بدست آورند و متناسب با آن برای صادرات و واردات برنامه‌ریزی کنند.

نیاورانی با اشاره به اثرات مثبت اجرای قانون تمرکز در کشور گفت: در سال‌های بعد از اجرای قانون تمرکز هیچ گونه افزایش ناگهانی در قیمت محصولات کشاورزی نداشتیم و این  خود نشان دهنده کارامدی سپردن اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار با بیان اینکه با اجرای قانون تمرکز از واردات بدون ضابطه محصولات کشاورزی جلوگیری شد گفت: در چند سال گذشته، وزارت جهاد کشاورزی با توجه اطلاعاتی دقیقی که از تولید دارد ما نع از واردات گسترده محصولات کشاورزی شده است. برای مثال، شب عید امسال  وزارت جهاد کشاورزی علی‌رغم فشارهای فراوان اجازه هیچ گونه وارداتی را نداد و هیچ گونه کمبودی در تامین میوه شب عید نداشتیم.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به موفقیت‌های بدست آمده به وسیله قانون تمرکز، نباید این تشکیلات را دوباره با تصمیمیات نادرست تحت شعاع قرار داد و اگر تغییراتی لازم است باید در راستای کارامدی این قانون باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: