دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی:

سیاست‌ها و قوانین اشتغال زنان نیازمند تجدیدنظر جدی است

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با تاکید بر ضرورت حفظ کرامت زنان در جامعه و خانواده گفت: سیاست ها، قوانین و مقررات اشتغال زنان نیازمند تجدید نظر جدی است.

به گزارش عیارآنلاین، شهیندخت مولاوردی عصر شنبه در آئین تجلیل از زنان کارگر، جوانان، امید و مشارکت اجتماعی در سالن ۱۷ شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با توجه به واقعیت های موجود بویژه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب امید است با نقد سیاست های گذشته و نگاه به آینده بتوانیم درس های لازم را آموخته و در قوانین و مقررات بازبینی داشته باشیم که موقعیت و جایگاه های زنان را حفظ و امنیت شغلی آنان را تضمین کند و تقارن بین زندگی و اشتغال زنان در نظر گرفته شود.
وی با بیان این که بازبینی همه جانبه از هر بعدی باید در زمینه اشتغال زنان مد نظر باشد، در مورد ضرورت اشتغال زنان اظهار داشت: آمارهای رسمی از رشد روزافزون زنان سرپرست کارگر و زنان خودسرپرست حکایت دارد و از طرف دیگر با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه و مسائل و مشکلات برای اداره امور خانواده به نظر می رسد که به همکاری و مشارکت زنان و مردان در تامین معیشت خانواده نیاز است.
وی ادامه داد: از آنجایی که یک درآمد تکافوی زندگی مشترک را نمی کند، این یکی از ضرورت های اشتغال زنان است که جامعه باید این واقعیت ها را در نظر بگیرد.
مولاوردی با تاکید بر ضرورت افزایش مشارمت زنان اظهار داشت: زنان، به عنوان نیروی بزرگ و کار ، نیمی از سرمایه انسانی تاثیرگذار در جامعه ، خانواده، دانشگاه و علم هستند که در آینده نه چندان دور سهم خود از بازار کار را به دست خواهند آورد.
وی همچنین با اشاره به منشور حقوق شهروندی گفت: در چارچوب این منشور، حق اقتصاد شفاف و رقابتی و تامین اجتماعی جزو حقوق به رسمیت شناخته شده است.
مولاوردی گفت: ذیل این حقوق مواردی وجود دارد که در صورت پیگیری این موارد می توان امیدوار بود که سیاست های دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه پایدار، اشتغال فراگیر و ضد فقر که جزو برنامه های رئیس جمهور است زمینه تحقق پیدا کند و همه بتوانند با عزم جدی و همگانی از نتایج و مواهب این سیاست گذاری ها که به صورت جدی در دستور کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است بهره مند شوند و آثار و عواقب بهره مندی آن برای پیشرفت جامعه خود را نشان خواهد داد .
وی در عین حال به شعار امسال اشاره کرد و افزود: این آئین در سالی برگزار می شود که شعار امسال رابطه و نسبت مستقیمی با حوزه کار و گارگری دارد و به نظر می رسد تحقق این شعار و حمایت و پشتیبانی از کالای ایرانی به نوعی پشتیبانی از کارگر ایرانی و اشتغال و سرمایه گذاری و توسعه و پیشرفت کشور است که این تقارن را باید به فال نیک گرفت.
وی همچنین با تبریک روز جوان گفت: امید است از این سرمایه سرشاری که در کشور وجود دارد به عنوان فرصت برای پیشبرد برنامه های توسعه بهره مند شد.
مولاوردی گفت: امتیازهایی که طبق قانون کار برای کمک به زنان کارگر در نظر گرفته می شود باعث می شود کارفرماها رغبت کمتری برای بکارگیری زنان نداشته باشند.
وی افزود: در چارچوب شعار سال به یک جامعه تولید محور نیاز داریم که بتواند در این جامعه کارگر کرامت خود را داشته باشد و کارکردن نه عار که ارزش باشد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: