۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۸

۱۰۸ هزار میلیارد تومان سود سپرده‌هایی که بانک‌های بورسی پرداختند

بررسی صورت‌های مالی ۲۰ بانک بورسی نشان می‌دهد این بانک‌ها با کسب ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل تسهیلات و سرمایه‌گذاری، بیش از ۱۰۸ هزار میلیارد سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند اما ۵ بانک بیش از درآمد خود سود پرداخته‌اند. نکته دیگر قابل تأمل در ارقام تجمیعی مجموع سود سپرده پرداختی به سپرده‌ گذاران و تفاوت آن با سود تسهیلات اعطایی است. این ۲۰ بانک در سال ۹۵ رقمی بالغ بر۱۰۸ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان سود سپرده پرداخت کرده‌اند که نسبت به سال ۹۴ به میزان ۱۹.۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، نگاهی به وضعیت بانک‌ها در سال ۹۵ هم از حیث تسهیم سود سپرده و هم از حیث درآمد حاصل از تسهیلات و سرمایه گذاری، نشان می دهد که اگر چه سال ۹۵ تحت تأثیر اعمال برخی مقررات سختگیرانه بانک مرکزی و الزام بانک‌ها به ارائه صورت‌های مالی خود مطابق استانداردهای گزارشگری بین‌المللی، سال سختی محسوب می شد و نماد برخی بانک‌های بورسی بسته شده و هنوز هم برخی از این نمادها بسته است، اما شکاف درآمد ناشی از سود تسهیلات اعطایی و سود پرداختی به سپرده‌گذاران از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ کاهش یافته است.
بررسی صورت‌های مالی ۲۰ بانک بورسی نشان می‌دهد این بانک‌ها با کسب ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل تسهیلات و سرمایه‌گذاری، بیش از ۱۰۸ هزار میلیارد سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند اما ۵ بانک بیش از درآمد خود سود پرداخته‌اند.
نکته دیگر قابل تأمل در ارقام تجمیعی مجموع سود سپرده پرداختی به سپرده‌ گذاران و تفاوت آن با سود تسهیلات اعطایی است. این ۲۰ بانک در سال ۹۵ رقمی بالغ بر۱۰۸ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان سود سپرده پرداخت کرده‌اند که نسبت به سال ۹۴ به میزان ۱۹.۲ درصد رشد نشان می‌دهد.
این کسری ۹ هزار و ۸۲۷ میلیارد تومانی با اختصاص بخشی از درآمد بانک‌ها از سود سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها جبران شده است، البته همان‌طور که ارقام زیر نشان می‌دهد شکاف درآمد ناشی از سود تسهیلات اعطایی و سود پرداختی به سپرده‌گذاران از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ کاهش یافته است.
ارقام زیر نشان می‌دهد نسبت درآمدهای مشاع بانک به سود علی‌الحساب سپرده‌ها، با وجود رشد قابل درآمد از محل سود تسهیلات، اندکی هم کاهش یافته و از ۱۰۹.۹ درصد به ۱۰۹.۷ درصد رسیده است.

منبع: روزنامه ایران

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: