۲۶ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
نماینده تهران در گفتگو با عیارآنلاین:

ماندن در برجام در صورت عدم حفظ منافع منطقی نیست

محمود صادقی پیرامون مذاکره با اروپا برای ماندن در برجام گفت: به لحاظ اقتصادی آمریکا قدرت بلامنازع است و ممکن است، سیطره‌ی خودش را تحمیل کند و در ادامه اروپایی‌ها نتوانند از زیر فشار آمریکا بیرون بیایند. اروپایی‌ها به حدی باید منافع ملی ما را تأمین کنند. مثلا بتوان مبادلات بانکی با اروپایی‌ها برقرار کرد و بتوانند توافقات خودشان را طبق برجام عمل کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمود صادقی نماینده‌ مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین پیرامون راهکار کشور برای برون رفت از تحریم‌های آمریکا با توجه به تجربه‌ی دولت‌ها از فرار از تحریم‌ها در دولت نهم و دهم و توافق در دولت یازدهم و دوازدهم گفت:

با توجه به خروج آمریکا از برجام و قرار گرفتن جامعه بین‌المللی در یک شک، در بلاتکلیفی  قرار داریم. راهبردی که به نظر من باید انتخاب کنیم، اقتضایی عمل کردن است. در مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی نمی‌توان پا فشاری کنیم و بگوییم مرغ یک پا دارد.

این نماینده در ادامه گفت: بر اساس شرایط، هزینه و فایده و منافع ملی باید جلو برویم. یکی از دستاوردهای مثبت برجام به رغم خروج آمریکا، به هم زدن اجماع جهانی علیه ایران است. یعنی قبل از برجام یک اجماع یکپارچه‌­ای در دنیا علیه ما وجود داشت که به خورده است.

وی به واکنش اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: جالب است بلافاصله بعد از اظهار نظر ترامپ، اتحادیه­ اروپا واکنش نشان داد و سه قدرت اروپایی برای حفظ برجام بیانیه‌­ مشترک دادند. این نشان می‌­دهد حد­اقل در مقام اعلام مواضع اجماع وجود ندارد.

صادقی با اشاره به فشار آمریکا بر اروپا اظهار کرد: به لحاظ اقتصادی آمریکا قدرت بلامنازع است و ممکن است، سیطره‌­ خودش را تحمیل کند و در ادامه اروپایی‌­ها نتوانند از زیر فشار آمریکا بیرون بیایند.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما باید بر حسب شرایط عمل کنیم لذا اروپایی‌­ها به حدی باید منافع ملی ما را تأمین کنند که مثلا بتوان مبادلات بانکی با اروپایی‌­ها برقرار کرد و بتوانند توافقات خودشان را طبق برجام عمل کنند.

وی با اشاره به ماندن در برجام اذعان داشت: در نتیجه از لحاظ حقوقی و سیاسی به نظر بنده این روند منطقی‌تر است که ما برجام را ادامه دهیم و مفهوم آن هم این است که اگر هزینه فایده کردیم و به نفع ما نبود، طبیعی است که خروج ما منطقی‌تر است.

صادقی در پایان به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اساسا چه در برجام باشیم چه نباشیم، توجه به توان داخل به عنوان کشوری که همیشه در تنگنا بوده و می‌خواهد استعداد خودش را شکوفا کند، یک مسئله اساسی است. با این حال در متن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، درونزایی و برونگرایی یکی از ارکان آن است. به نظر بنده نسخه اصلی هم همین است؛ ولی اقتصاد مقاومتی هم باید شفاف‌سازی و ابهام‌زدایی کند تا هم‌نظری ایجاد شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: