۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۸
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس :

سازمان برنامه و بودجه فرصت دارد تا یک ماه آینده طرح جامع انرژی را آماده کند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از مهلت یک ماهه کمیسیون انرژی مجلس به سازمان برنامه و بودجه برای ارسال طرح جامع انرژی کشور خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، اسدالله قره خانی در تشریح نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز گزارش وزارتخانه های نفت و نیرو درباره اجرایی شدن موادی از قانون برنامه ششم توسعه و پیشرفت اجرایی این وزارتخانه ها مورد بررسی قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده ۴۵ برنامه ششم توسعه وزارتخانه های نفت و نیرو با همکاری سایر دستگاه های دیگر باید تا پایان سال اول برنامه «طرح جامع انرژی کشور» را در راستای سند ملی راهبرد انرژی کشور که مصوب شورای عالی انرژی بوده و به تصویب هیات وزیران برسانند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس بیان داشت: با توجه به اینکه این ماده برای تشکیل طرح در قانون برنامه پنجم توسعه نیز وجود داشته ، از آن زمان تاکنون اقداماتی در این باره صورت گرفته و در مدت یک سال اخیر جلساتی به این منظور با حضور وزارت نفت و نیرو و مدیریت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است.

**دو طرح جامع انرژی را نمی توان به دولت اعلام کرد
قره خانی ادامه داد: در برخی موارد برای اجرایی شدن طرح جامع تعارضاتی بین وزارت نیرو و نفت وجود داشته است، چراکه هر کدام جداگانه طرحی برای خود نوشته اند و به سازمان برنامه تحویل داده اند و بخش نفت را مرکز مطالعات بین المللی انرژی به عنوان پیمانکار که وابسته به وزارت نفت و بخش نیرو را پژوهشگاه نیرو تهیه کرده است.
نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با بررسی طرح های ارائه شده از سوی هر یک از وزارتخانه ها، دولت متوجه شده که تعارضاتی بین مواد طرح وجود دارد، یادآور شد: دو طرح جامع انرژی را نمی توان به دولت اعلام کرد، لذا این دو طرح باید با یکدیگر تلفیق شده و ماحصل آن به دولت اعلام شود، البته در قانون برنامه عنوان شده که سایر دستگاه ها همانند وزارتخانه های صنعت، جهاد کشاورزی و سازمان انرژی باید نظرات خود را درباره این طرح اعلام کنند.

**طرح جامع انرژی تاکنون در سازمان برنامه و بودجه آماده نشده است
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ظاهرا این طرح تاکنون در سازمان برنامه و بودجه آماده نشده است، افزود: سازمان برنامه و بودجه یک مرتبه اعلام کرد که این طرح آماده و به دولت ارسال شده است و بار دیگر اظهار کرد که ماحصل طرح استخراج نشده است.
قره خانی ادامه داد: کمیسیون انرژی به سازمان برنامه و بودجه فرصت داد که تا یک ماه دیگر طرحی که توسط این سازمان به عنوان طرح جامع انرژی با جمع بندی نظرات طرفین آماده شده و روی آن داوری صورت گرفته است را به کمیسیون انرژی ارسال کند.

**وزارت نفت به ۴ شرکت اصلی خود ابلاغ کرده که اولویت استخدام با بومی ها باشد
وی با بیان اینکه در نشست امروز میزان اجرای ماده ۴۷ برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: بر اساس این ماده نیروهایی که در پروژه های مختلف در هر منطقه جغرافیایی توسط وزارت نفت، نیرو و تمامی بنگاه ها، دستگاه ها و سازمان های عمومی غیر دولتی اقتصادی به کار گمارده می شوند باید از نیروهای دارای تجربه بوده و توانمند علمی همان مناطق باشند و با اولویت محل سکونت به محل اجرای طرح استخدام شوند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه وزارت نفت بنابر دستور وزیر بخشنامه هایی در این حوزه مذکور صادر کرده است، بیان داشت: وزارت نفت به ۴ شرکت اصلی ابلاغ کرده که ماده ۴۷ یعنی اولویت استخدام نیروهای توانمند بومی اعمال شود، البته شاید به درستی تمامی پیمانکاران در همه پروژه ها این ماده را اجرایی نکنند، اما روح این ماده در به کارگیری نیروی کار حاکم است.

**در بخش جمع آوری گازهای فلر همچنان عقب ماندگی هایی وجود دارد
به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موضوع دیگر مورد بررسی قرار گرفته جمع آوری، بهره برداری، مهار و کنترل گازهای همراه و فلر بود که در قسمت گازهای همراه اقدامات خوبی صورت گرفته است، اما در بخش گازهای فلر همچنان عقب ماندگی هایی وجود دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: