۱۷ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۵
معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت:

طرح ۳۰۰ هزار بشکه‌ای واحد فرآورش میدان آزادگان جنوبی شروع شده است

منوچهری: تکمیل طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، ضمن این که طرح ۳۰۰ هزار بشکه‌ای واحد فرآورش این میدان نیز در شروع شده است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا منوچهری، معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران، پیش از ظهر امروز (دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه دومین روز از بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت در نشست خبری با خبرنگاران با تشریح فعالیت‌های انجام شده در بخش توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به برنامه‌های گسترده شرکت ملی نفت ایران برای توسعه، پیش‌بینی می‌کنیم امسال سال پر رونقی را در صنعت نفت ایران پیش رو داشته باشیم، البته این رونق تدریجی خواهد بود.

منوچهری با بیان این که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان شهریورماه و یا مهرماه امسال تعداد قراردادهای امضا شده را به ۱۰ برسانیم که به معنای قرارداد توسعه ۱۵ میدان است، ادامه داد: البته برخی از قراردادها شامل توسعه ۲ تا سه میدان است.
وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان مهرماه، هفت قرارداد نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار امضا شود.

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: همچنین هم‌اکنون مذاکره قراردادی ۱۰ میدان نیز در دست انجام است که امیدواریم تا پایان امسال این قراردادها را به نتیجه برسانیم؛ ضمن این باید تاکید کنم مذاکره قراردادی این میدان‌ها با پیش‌بینی شرایط چالشی کنونی در حال انجام است.

اجرای ۳۵ پروژه در قالب بسته ۶ میلیارد دلاری

منوچهری با اشاره به طرح‌های دیگر در دست بررسی شرکت ملی نفت از جمله بسته ۶ میلیارد دلاری طرح نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت میدان‌های نفتی در مناطق نفتخیز جنوب، شرکت فلات قاره و شرکت نفت مناطق مرکزی، ادامه داد: برای اجرای این بسته ۳۵ پروژه تعریف شده است که اهداف کمی آنها شامل حفظ تولید و افزایش تولید می‌شود.

وی ادامه داد: البته این امکان وجود دارد که در حین اجرای این بسته تاسیسات سطحی نیز اجرا شود.

منوچهری با بیان این که منابع مالی اجرای این بسته تامین شده است، تصریح کرد: با توجه به این که مناقصه‌های این طرح هم‌اکنون آغاز شده است امیدواریم تا پایان شهریورماه، قرارداد عمده این طرح‌ها امضا باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به این که شرکت‌های داخلی این طرح را اجرا خواهند کرد؛ پیش‌بینی می‌کنیم شاهد رونق کسب و کار و فعالیت در صنعت نفت شویم.

فعال شدن ۱۰۰ دکل معادل کل دکل‌های آماده درصنعت نفت 

منوچهری گفت: کار گسترده‌ای در این بخش در حال انجام است، به نحوی که تعداد دکل‌هایی که به صورت همزمان در این طرح به کار گرفته خواهند شد به ۱۰۰ دکل خواهد رسید که فعالیت این تعداد دکل تقریبا معادل کل دکل‌های آماده در صنعت نفت است.

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با اشاره به نام‌گذاری امسال  به عنوان حمایت از کالای ایرانی به دستورعمل وزیر نفت در این بخش اشاره کرد و افزود: همسو با سیاست حمایت از پیمانکاران ایرانی و ساخت کالای داخل، بسیاری از اقلام مورد نیاز پروژه‌های نفتی که شرکت‌های داخلی توان ساخت آنها را دارند در داخل ساخته خواهند شد. برخی از این اقلام شامل ساخت لوله‌های جداری و کریس مستری، اجزای مورد نیاز ساخت سکوها و سیستم‌های فرآورشی می‎شود.

وی ادامه داد: در این زمینه فهرست کالاهای مورد نیاز و وندورها مشخص شده است، به نحوی که شرکت‌های طرف قرارداد موظف به استفاده از این فهرست و سفارش کار به وندورها هستند و این امر هم جزیی از اسناد پیمان خواهد بود.

رونق کسب‌وکار در حوزه سازندگان نفتی در سال ۹۷

منوچهری با بیان این که پیش‌بینی می کنیم شاهد رونق زیادی در بخش پیمانکاران ایرانی باشیم، افزود: بخشی از کالاهایی که شرکت‌های طرف قرارداد موظف به سفارش خرید کالای ایرانی هستند مربوط به ۱۰ قلم کالای ساخت داخل می‌شود اما بخشی هم شامل این ۱۰ قلم نمی‌شود.

وی گفت: کالاهای مورد نیاز صنعت نفت ایران تا جایی که سازندگان داخلی توان ساخت آن را دارند از داخل تامین می‌شود اما امکان دارد کالاهایی که نیاز به فناوری بالایی داشته باشند و سازندگان داخلی پاسخگوی آن نباشند، از خارج تامین شود.

به گفته منوچهری اجرای این سیاست نیز ده‌ها هزار شغل در صنعت نفت ایران ایجاد خواهد کرد و چنانچه رخوتی در میان شرکت‌های ایرانی و سازندگان وجود داشته باشد، آن را رفع خواهد کرد و محیط دینامیک و پویایی در صنعت نفت ایران به‌وجود خواهد آمد.

وی افزود: البته طی یک سال آینده کار به اوج خود خواهد رسید. براساس برآوردهای انجام شده، این طرح‌ها دوساله در نظر گرفته شده‌اند، یعنی از زمانی که قرارداد بسته می‌شود دوسال طول می‌کشد تا اجرایی شود.

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با اشاره به همکاری شرکت ملی نفت ایران و سه شرکت مناطق نفتخیزجنوب، فلات قاره و نفت مناطق مرکزی برای اجرای این بسته، تصریح کرد: روی مدل قراردادی این بسته کار دقیقی صورت گرفته و فرآیند مناقصه به خوبی انجام شده، اضمن این که تامین مالی آن هم صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم پیمانکار ذی‌صلاح را انتخاب کنیم.

افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید میعانات گازی

منوچهری همچنین با اشاره به تکمیل پروژه‌های فعال در پارس جنوبی شامل طرح‌های هیدروکربوری و غیرهیدروکربوری، ادامه داد: فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ و فاز ۱۴ که معادل پنج فاز پارس جنوبی می‌شود، امسال وارد مدار شده و تولیدی خواهند شد.

وی ادامه داد: البته فاز نخست بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز با ظرفیت تولید ۵۰۰ میلیون فوت مکعب چند روز پیش وارد مدار تولید شد و طی چهار ماه آینده نیز بخش دوم این فاز وارد مدار می‌شود؛ به این ترتیب تا اوایل مهرماه تولید گاز از فاز ۱۴ پارس جنوبی به یک میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تا اوایل مهرماه بخشی از فاز ۱۳، بخشی از فازهای ۲۲ تا ۲۴ و تا پایان امسال هم بخش باقی مانده این طرح‌ها وارد مدار تولید خواهد شد.

وی افزود: با اجرای این فازها نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید میعانات گازی اضافه می‎شود.

منوچهری با اشاره به طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ادامه داد: طرح توسعه این فاز هم ازسوی شرکت توتال و سایر شرکا در حال اجراست.

امضای قرارداد با او ان جی سی هند تا ۵ ماه دیگر 

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران درباره مذاکرات طرح توسعه فرزاد بی نیز اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم قرارداد این میدان هم طی پنج ماه آینده با شرکت  ONGCهند امضا شود.

وی از دیگر طرح‌های مهمی که هم اکنون در پارس ‌جنوبی در حال اجراست به انتقال خط لوله اتان از سایت ۲ پارس جنوبی به سایت یک آن اشاره کرد و با بیان این که انتظار داریم این طرح تا سه ماه آینده تکمیل شود، افزود: این پروژه از جمله پروژه‌های استراتژیک در منطقه پارس جنوبی محسوب می‌شود، زیرا با تکمیل آن کمبود خوراک اتان در سایت ۲ عسلویه از بین می‌رود.

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: به این ترتیب حدود ۱۰ پروژه در پارس جنوبی اجرا خواهد شد.

تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی در دستورکار نفت

وی با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای در میدان‌های غرب کارون نیز خاطرنشان کرد: تکمیل طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، ضمن این که طرح ۳۰۰ هزار بشکه‌ای واحد فرآورش این میدان نیز در شروع شده است.

وی گفت: همچنین در شرکت متن پروژه‌های مرتبط با قطب جاسک، شامل احداث خط لوله هزار کیلومتری انتقال گوره به جاسک نیز در دست اجراست که شامل قراردادهای متعددی بوده و هم اکنون نیز تعدادی از قراردادها با کارخانه‌های لوله سازی منعقد شده و یک قرارداد دیگر نیز در آستانه انعقاد است.

منوچهری گفت: مناقصه‌های اجرایی این خط لوله در چهار نقطه در حال نهایی شدن است.

وی تصریح کرد: باید ۱۰ میلیون بشکه به ظرفیت ذخیره‌سازی در جاسک اضافه شود که اقدامات اجرایی این امر در حال انجام است.

معاون امور مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: رقمی حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در جاسک پیش‌بینی شده که منابع آن تامین شده است و انتظار داریم با اجرای این طرح، شاهد تحولی در منطقه و همچنین اشتغال نیروی کار در آنجا باشیم.

مذاکره با شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری صادرات گاز به عمان  

منوچهری همچنین به طرح گسترده‌ای که با ابلاغ وزیر نفت هم اکنون در مرحله مطالعاتی است، اشاره و اظهار کرد: این طرح شامل مطالعه کل تاسیسات سطحی در منطقه‌های نفتی شامل بازسازی تاسیسات فرسوده است که به محض اتمام مطالعات طرح‌های اجرایی آن شروع می‌شود.

وی با اشاره به صدور دستور عمل طرح مطالعاتی مخازن کل میدان‌های نفتی که جدای از طرح‌های مربوط به مدل جدید قراردادهای نفتی است گفت: به این ترتیب مخازن نفتی که طرح‌های مطالعاتی برای آنها در نظر گرفته نشده است در این طرح مطالعه شده و اجرایی خواهد شد.

منوچهری با اشاره به پروژه صادرات گاز ایران به عمان نیز افزود: هم اکنون طراحی خط لوله انتقال گاز ایران به عمان به خوبی پیش می‌رود و توافق‌های اصولی با دولت عمان انجام شده؛ ضمن این که مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در این طرح در حال انجام است.

اجرای ۸۰ پروژه در شرکت نفت

وی افزود: مجموعه این طرح‌ها شامل ۸۰ پروژه می‌شود که شرکت ملی نفت ایران درگیر آن است و امیدواریم امسال خیزشی در این طرح‌ها به وجود بیاید؛ البته تعدادی از این طرح‌ها به اجرا نرفته است، اجرای برخی از طرح‌ها سرعت می گیرد و تعدادی از آنها تکمیل خواهد شد.

منوچهری هم به اجرای طرح‌های عمران مناطق نفتخیز نیز اشاره کرد و افزود: عموما ۳ تا ۴ درصد اعتبارات  شرکت ملی نفت ایران براساس قانون بودجه و تکلیف مجلس شورای اسلامی و دولت در قالب طرح‌های عمرانی شامل بیمارستان، راه و… در حال انجام است.

وی گفت: امیدواریم با این حجم از کار نه تنها تولید نفت و گاز کشور حفظ شود، بلکه ظرفیت تولید نیز ارتقا یابد و وابستگی ایران به سوخت مایع کمتر شود. این موضوع سبب افزایش ظرفیت صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه خواهد شد. به نحوی که ایران از پشتوانه کافی  برای صادرات گاز برخوردار خواهد شد.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: