مجری طرح توسعه گلخانه:

اجرای طرح سایه‌بان در مزارع و باغات فضای باز حداقل ۳۰درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند

بی عامری: با اجرای طرح سایه‌بان در مزارع و باغات فضای باز حداقل ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. باغداران و صیفی کاران برای استفاده و نصب سایه بان از تسهیلات ویژه گلخانه ها بهره مند می شوند. هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به اجرای طرح سایه بان و گلخانه ها وجود ندارد. سایه بان سازه ای فلزی بسیار ساده تر از گلخانه است و پوشش توری مانند رنگی که سایه ایجاد می کند روی سازه نصب می شود با اجرای این سازه شاهد کاهش خسارات برف ، باران و تگرگ در مزارع و باغات فضای باز خواهم بود.سایه بان ها از تبخیر قابل توجه آب و آفتاب سوختگی محصولات نیز جلوگیری می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، ولی الله بنی عامری با اشاره به اینکه سایه‌بان‌ها قابلیت نصب برای همه نوع محصول دارد افزود : باغداران و صیفی کاران برای استفاده و نصب سایه بان از تسهیلات ویژه گلخانه ها بهره مند می شوند.

وی گفت: هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به اجرای طرح سایه بان و گلخانه ها وجود ندارد .

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور افزود : سایه بان سازه ای فلزی بسیار ساده تر از گلخانه است و پوشش توری مانند رنگی که سایه ایجاد می کند روی سازه نصب می شود با اجرای این سازه شاهد کاهش خسارات برف ، باران و تگرگ در مزارع و باغات فضای باز خواهم بود .

بنی عامری گفت: سایه بان ها از تبخیر قابل توجه آب و آفتاب سوختگی محصولات نیز جلوگیری می کند.

وی افزود : متقاضیان تسهیلات بانکی با ثبت نام در سامانه کارا می توانند برای دریافت تسهیلات درخواست بدهند.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور گفت : تسهیلات با دو نرخ سود ارائه می شود نرخ سود تسهیلات برای مناطق مرزی و محروم ۴ درصد و در مناطق روستایی با سود ۶ درصد پرداخت می شود .

بنی عامری از ثبت ۱۸۰۰ تقاضا برای دریافت تسهیلات بانکی خبر داد و افزود : بر اساس برنامه ریزی های انجام شده متقاضیان دریافت تسهیلات در سامانه کارا پرداخت وام خود را پس از ۳ سال آغاز می کند و در مدت زمان ۶ سال پرداخت خواهند کرد .

وی گفت : در مدل دیگر دریافت کنندگان وام بازپرداخت تسهیلات را پس از یکسال مشارکت و در مدت ۵ سال پرداخت می کنند.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور سطح زیر کشت سبزی صیفی را ۶۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود : بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی به فضای گلخانه منتقل شود .

بنی عامری گفت : تاکنون ۲۵۰۰ هکتار عملیات احداث گلخانه آغاز شده و در مجموع ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه در کشور فعال است.

وی افزود: ۶۵ درصد مساحت گلخانه ها به کشت سبزی و صیفی و ۳۵ درصد آن نیز به کشت توت فرنگی اختصاص دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور میزان صرفه جویی آب را در گلخانه ها ۹۰ درصد اعلام کرد .

بنی عامری گفت: به ازای یک کیلوگرم محصول گوجه یا خیار در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود در حالی که این میزان در گلخانه به ۴ لیتر کاهش می یابد.

منبع: دهقان نیوز

برچسب‌ها:

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    در یک مقاله خارجی دیدم که سایبان در تابستان، به دلیل کاستن نور خورشید و فتوسنتز، محصول درخت را می کاهد. بنابراین استفاده از این سایبان ها می بایست با دقت انجام شود. شاید سایبان های خودکار (متناسب با ساعت روز) هم راه حل مناسبی باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: