گام‌‏های محکم دستگاه قضایی در مسیر اصلاح درونی

اصلاح درونی قوه قضائیه یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری از مسئولین این دستگاه در سال‏های اخیر بوده است که خوشبختانه مورد توجه جدی مسئولین مربوطه قرار گرفته است و اقداماتی روبه جلو در دست اقدام است که قابل قدردانی است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از بحث‌‏های محوری پیرامون دستگاه قضایی در سال‏‌های اخیر، موضوع اصلاح از درون قوه قضائیه بوده که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. ایشان در دیدار با مسئولان قضایی در تاریخ ۹ تیرماه سال گذشته، سلامت قوه قضائیه را در درجه اول اهمیت برای جلب رضایت مردم بر شمردند و وجود معدود افراد فاسد در قوه قضائیه را ظلم به مردم دانسته و خواستار برخورد جدی، قاطع و مستمر با این افراد شدند.

در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری، در ماه‌‏های اخیر شاهد تحولاتی رو به جلو در ساختار نظارتی دستگاه قضایی بوده‌ایم که علی‏‌رغم ضرورت برخی اصلاحات، قابل تقدیر است. آیت الله آملی لاریجانی، رئیس محترم قوه قضائیه در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌‏های مراکز استان سراسر کشور در تاریخ ۴ بهمن ماه سال گذشته با تصریح بر قابل تحمل نبودن هیچ گونه فسادی از سوی دستگاه‌های نظارتی قوه قضائیه گفت: «در آینده طبق برنامه‌ای خاص، ‌آرای دادگاه عالی صلاحیت قضات پس از تأیید در دادگاه عالی تجدید نظر و تأیید رئیس قوه قضاییه همراه با نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد».

راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات علیه قضات اقدام شایسته‏ دیگری بود که به منظور افزایش قدرت کشف فساد و تخلف در دادگاه‌‏ها صورت گرفته است. سامانه مذکور این امکان را فراهم می‏کند که هر فرد موارد مورد شکایات خود را به مسئولین ذی‌ربط اطلاع دهد.

تشکیل معاونت نظارت و ارزشیابی در دادگستری‌های استان‌ها نیز از جمله اقداماتی است که در راستای تقویت ساختارهای نظارتی دستگاه قضایی و به دستور رئیس قوه قضاییه صورت گرفته است. جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در اواسط بهمن‌ماه سال گذشته ضمن رسانه‌‏ای کردن این موضوع گفت: «اجرایی شدن امر نظارت بر پرونده‌های اتهامی قضات منوط به ارائه گزارش مستمر از سوی سرپرست این دادسرا است». دولت‏آبادی بر ارائه منظم گزارش پرونده‏های قضات تاکید کرد و گفت: «گزارش پرونده‌های قضات شامل تعداد ورودی‌ها، تعداد قضات بازداشتی، تعداد قرار‌های نهایی و کیفرخواست‌های صادره علیه قضاتی که تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و یا حکم محکومیت صادر یا نسبت به آن‌ها اجرا شده است».

مسئولان دستگاه قضایی بر عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با تخلفات و فسادهای درونی در سال ۹۷ نیز تاکید داشته‌اند. حجت‌الاسلام خطیب، رئیس مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه قضاییه در ۲۸ فروردین ماه امسال ضمن تاکید بر وجود تفاوت بین دیدگاه مسئولین دستگاه قضایی و حسی که مردم نسبت به مبارزه با فساد دارند، گفت: « در بحث مبارزه با فساد در گفتار و عمل با آنچه نگاه مردم و جامعه به آن است، تفاوت‌های زیادی وجود دارد و بخشی از آن به فساد درون قوه قضائیه بر می‌گردد که همه ما موظفیم با آن مبارزه کنیم تا لااقل در فضای رسانه، گفتار و دفاع از دستگاه قضایی و عملکرد خودمان توفیقاتی داشته باشیم.» رئیس مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه قضاییه برداشتی که مردم و ارباب رجوع نسبت به دستگاه قضایی و نحوه رفتار و احکام صادره دارند را یکی از دلایلی عنوان کرد که مردم بر اساس آن دستگاه قضایی را محکوم به فساد می‌کنند و در ادامه گفت: «آنان نسبت به دستگاه قضایی گلایه‌مند می‌باشند و این عدم رضایت از استنباطی است که از مراجعات خود به دستگاه قضایی دارند».

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه ضمن تاکید بر برخورد جدی با موضوع فساد و نحوه تعاملات و رفتار با مردم در خصوص نتایج بررسی آمار سال‏‌های مختلف در خصوص مبارزه با فساد گفت: «میزان گزارش‌هایی که در سراسر کشور از منابع مختلف به دست ما رسیده، حکایت از آن دارد که فقط به میزان ۱۰% گزارش‏‌ها فساد به معنای واقعی بوده، به این معنا که اقدام و یا کاری صورت گرفته که با تعریفی که از فساد داریم؛ همخوانی داشته و در حدود ۲۱% از مابقی گزارشات به نحوه تعاملات و رفتار قضات و کارمندان بر می‌گردد و الباقی به مباحثی مانند اطاله دادرسی، کمبودها، آسیب ها و عناوین مجرمانه و ناکارآمدی‌های دستگاه‌های اجرایی ارتباط دارند».

با توجه به موارد فوق و اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه قضایی در خصوص اصلاح درونی، شفاف‏‌سازی اصلاحات ساختاری و همچنین نتایج حاصل در امر مبارزه با فساد از جمله مواردی است که باید در سال ۹۷ مورد توجه جدی قرار بگیرد و زمینه ساز تقویت و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: