۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۲
مدیر عامل شرکت ملی نفت:

برای نخستین بار صندوق پروژه تعریف کردیم. ۶.۳ میلیارد در صندوق پروژه شکل می‌گیرد

کاردر: یکی از مشکلات شرکت ملی نفت طی سال‌ها این بود که مدلی برای منابع مالی توسعه میادین تعریف نمی‌کرد، در این راستا برای نخستین بار صندوق پروژه تعریف کردیم. ۶.۳ میلیارد در صندوق پروژه شکل می‌گیرد. ۵۰ درصد سرمایه صندوق از ۱۷ میدان گرفته می‌شود و ۵۰ درصد باقی مانده در بورس عرضه می‌شود و در روزی که عرضه می‌شود مردم می‌توانند به قیمت دلار همان روز خریداری کنند و در انتهای پروژه به آنها طبق قیمت دلار در همان روز پرداخت می‌شود. در واقع مردم مابه‌التفاوت قیمت دلار را می‌گیرند. البته موازی با آن با صندوق توسعه ملی صحبت شده و بخشی از سرمایه هم از طریق اوراق مشارکت تامین می‌شود. این نخستین بار است که منابع مالی مردم در توسعه یک پروژه به کار گرفته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی کاردر در نشست خبری که در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اشاره به اینکه ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون بشکه نفت برای ایران حفظ شده است، گفت: برخی تاسیسات نفتی قدیمی هستند و نیاز به نوسازی دارند، به همین دلیل تولید به صورت مستمر چهار میلیون بشکه نبود و در ٣٩٠٠ بشکه حفظ شد. اگر بازسازی صورت بگیرد ظرفیت چهار میلیون بشکه حفظ می‌شود.

وی با بیان اینکه تولید نفت ایران در سال گذشته ١٢٠هزار بشکه افزایش داشته است، افزود: این افزایش تولید اکثرا از میادین غرب کارون و میادین مشترک صورت گرفت. درحال حاضر تولید از میدان آذر ٣٠هزار بشکه در روز و از آزادگان جنوبی ٧٠هزار بشکه در روز است. تولید از میدان آزادگان جنوبی هم در سال جاری به ٥٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در ادامه از تغییر سیاست در این شرکت خبر داد و افزود: قبلا کار مهندسی توسط خود شرکت انجام می‌شد و خودمان تجهیزات را خریداری می‌کردیم، راهبردمان تغییر کرده است و دیگر کالا نمی‌خریم. این کار توسط پیمان کاران صاحب صلاحیت که شناسایی شده‌اند انجام می‌شود.

کاردر ادامه داد: در حوزه کارهای توسعه‌ای به غیر از IPC، مدل مهندسی EPC هم است. در حوزه بهره برداری هم پیمانکار به مدت ٢٠ سال مسئولیت بهره برداری دارند و ما فقط به عنوان کارفرما نظارت می‌کنیم، بنابراین استخدام و جذب نیرو نداریم. البته در حال حاضر از آنجایی که شرکت ها در حوزه بهره برداری تازه شکل گرفته‌اند قراردادها بلند مدت نیست اما در آینده طولانی تر می‌شود. اولین میدان آزادگان شمالی است که پیمان کار انتخاب شده است.

کاردر با بیان اینکه درحال مذاکره برای توسعه سه میدان هستیم، اظهار کرد: ظرف دو ماه آینده سه قرارداد امضا می‌شود. تیم های مذاکره جدی تر و قوی تر شده اند و مدل قرارداد IPC برای طرف خارجی روشن تر شده است.

وی با اشاره به احتمال دستور ترامپ به خروج از برجام و تاثیر آن در صنعت نفت ایران گفت:برخی شرکت ها که در آمریکا فعالیت ندارند محکم هستند و تاثیری بر بیزینس آن ها ندارد، اما برای برخی شرکت ها تبعات دارد البته این تبعات بیشتر روانی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: فعالیت های ما ادامه دارد. انتظار داریم شرکت های خارجی در انتقال تکنولوژی برای افزایش ضریب بازیافت به تعامل خود ادامه دهند. پیام ما به آن ها این است که فرصت سرمایه گذاری در ایران است، ایران ارزان ترین کشور در زمینه قیمت تمام شده است و نیروی جوان و متخصص داریم.

کاردر در ادامه با اشاره به همکاری بین وزارت نفت و دانشگاه ها گفت:با هر دانشگاهی که دانشکده نفت داشت قرارداد امضا کردیم. دانشگاه ها به عنوان مشاوران داخلی ما هستند، البته ممکن است دانشگاه ها نتوانند بخشی از کار را انجام دهند به همین دلیل اسناد را برای ١٧ میدان به منظور برگزاری مناقصه و واگذاری به مشاوران ایرانی آماده کرده ایم که می‌توانند جوینت بین المللی داشته باشند. این مشاوران هم دایمی هستند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات شرکت ملی نفت طی سال‌ها این بود که مدلی برای منابع مالی توسعه میادین تعریف نمی‌کرد، افزود: در این راستا برای نخستین بار صندوق پروژه تعریف کردیم. ۶.۳ میلیارد در صندوق پروژه شکل می‌گیرد. ۵۰ درصد سرمایه صندوق از ۱۷ میدان گرفته می‌شود و ۵۰ درصد باقی مانده در بورس عرضه می‌شود و در روزی که عرضه می‌شود مردم می‌توانند به قیمت دلار همان روز خریداری کنند و در انتهای پروژه به آنها طبق قیمت دلار در همان روز پرداخت می‌شود. در واقع مردم مابه‌التفاوت قیمت دلار را می‌گیرند. البته موازی با آن با صندوق توسعه ملی صحبت شده و بخشی از سرمایه هم از طریق اوراق مشارکت تامین می‌شود. این نخستین بار است که منابع مالی مردم در توسعه یک پروژه به کار گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به پروژه جاسک گفت: خط لوله انتقال ۱۰۰۰ کیلومتری نهایی شد و پیمانکاران در حال انتخاب هستند. فکر می‌کنیم از این طریق بخشی از بیکاری که در این منطقه وجود داشت، برطرف شود. همچنین در آن بخش مجوز ساخت پالایشگاه توسط بخش خصوصی اخذ شده و پتروشیمی هم تاسیس می‌شود. این منطقه به عنوان یک هاب توسعه خواهد یافت.

کاردر با بیان اینکه ایران در ماه آوریل نزدیک به ۲.۶ میلیون بشکه نفت صادر کرد، افزود: فکر نمی‌کنم با اعمال دوباره تحریم‌ها مشکلی در صادرات نفت ایجاد شود مخصوصا ایران در حوزه‌هایی که نفت سنتی صادر می‌شود، مشکلی نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به میدان آزادگان جنوبی گفت: توسعه میدان آزادگان جنوبی در حال انجام است، این میدان پتانسیل برداشت ۶۰۰ هزار بشکه را دارد. مدلی که شرکت‌های خارجی برای توسعه پیشنهاد کرده‌اند، مدل خودمان تا سال ۱۴۰۰ است. یعنی ما تا سال ۱۴۰۰ مشکلی در تکنولوژی نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به حضور توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: اگر توتال از توسعه فاز ۱۱ خارج شود، سهامش به شرکت چینی تعلق می‌گیرد و منابعی دریافت نمی‌کند. زمانی که میدان به تولید رسید، توتال می‌تواند درصدی از شریک خود بگیرد. در حال حاضر در شرکتی که توتال می‌خواهد انتخاب کند، کمی اختلاف نظر کارشناسی داریم. توتال تاکنون ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ خرج کرده است.

کاردر اظهار کرد: اگر تحریم‌ها آغاز شود، مشکلی در اخذ پول نفت نخواهیم داشت. در حال حاضر پول نفت بدون مشکلی دریافت می‌شود. ۱۰۰ درصد سهام بانکی در آلمان متعلق به ایران است و فکر نمی‌کنم مشکلی در این مورد پیش بیاید.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران قابل حذف از حوزه انرژی نخواهد بود یادآور شد: قطعا شل‌اویل‌ها و شل‌گس‌ها نمی‌توانند جایگزین میادین بزرگ نفتی و گازی دنیا همچون ایران شوند ضمن اینکه ما ارزان‌ترین کشور دنیا هستیم و نیروی جوان متخصص زیادی نیز در اختیار داریم.

وی همچنین گفت: حدود ۱۷ میدان برای مناقصه آماده کرده‌ایم که به شرکت‌های ایرانی که جوینت ونچر (شریک خارجی) داشته باشند واگذار کنیم.

وی همچنین بیان کرد: در نوسازی میادین مشکلات داریم و تاسیسات ما قدیمی هستند به همین دلیل سه مشاور در سه نقطه مجموعه میادین انتخاب شده که این مشاورین بین المللی خواهند بود که باید مدل بازسازی به ما پیشنهاد دهند تمام یونیت‌ها تجمیع می‌شود تا بتوانیم از تکنولوژی برتر استفاده کرده و میزان هدررفت کاهش یافته همچنین محیط زیست حفظ شود.

کاردر با اشاره به اینکه هفته گذشته اولین قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه با یک شرکت بخش خصوصی امضا شده تصریح کرد: این گازی که توسط شرکت‌های بخش خصوصی خریداری می‌شود در شبکه‌های شهری به صورت سواپ استفاده می‌شوند بنابراین خودمان در حوزه فلرینگ سرمایه‌گذاری نخواهیم داشت. در پارس جنوبی نیز با پروژه مشترکی با شرکت فرانسوی و ایرانی به صورت جوینت ونچر امضا کردیم که در فازهای ۲ و ۳ پروژه اجرا می شود و اگر عملیات موفق باشد در تمام فازها پیگیری می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه در اجرای هر پروژه به منابع مالی نیز فکر می‌کنیم خاطرنشان کرد: در قراردادهای ای پی سی و ای پی دی مناقصات شروع شده و هر ۱۵ روز یک بار برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: یکی از آسیب‌های ما این بود که قبلا مدل‌ منظم مالی و مهندسی نداشتیم اما اکنون در ای پی سی‌ها و ای پی دی‌ها یک صندوق پروژه در بورس تعریف کردیم و در این رابطه تامین سرمایه ۶.۳ میلیارد دلاری در قالب این صندوق پروژه است. مکانیزم پرداخت پول نیز به این شکل است که حساب ارزی باز می‌کنیم و در سررسید شرکت‌ها دلار دریافت خواهند و مابه‌التفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی با قیمت روز تسویه می‌شود.

کاردر به پروژه جاسک اشاره و اظهار داشت: این منطقه یکی از مناطق استراتژیک است که برای اولین بار بخش خصوصی برنده شده و به صورت BOO اجرا می‌شود. ما این قرارداد را تضمین می‌کنیم که هر قدر باشد پول به صورت اجاره پرداخت خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد: خط لوله انتقال هزار کیلومتری نفت خام نیمه‌سنگین از غرب کارون نیز نهایی شده در حال انتخاب پیمانکار و مناقصه هستیم تا عملیات انتقال یک میلیون  بشکه را فراهم کنیم و به این ترتیب می‌توانیم با اجرایی شدن پروژه‌های پتروشیمی در این منطقه هاب انرژی داشته باشیم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: