۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲
برخلاف مواضع رئیس جمهور/ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

موافقت‌نامه پاریس خود تحریمی است

حسن روحانی پس از خروج ترامپ از برجام ویژگی‌های مثبت موافقت‌نامه را برشمرد. این درحالی است که این موافقت‌نامه با توجه به محدودیت‌هایی که برای سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌کند، موجب محدود شدن رشد اقتصاد کشور خواهد شد. ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی دراین باره گفت: ایران هنوز کشور توسعه نیافته است و نباید خودتحریمی کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حسن روحانی پس از اعلام خروج ریاست جمهوری آمریکا از توافق برجام، خروج این کشور را از موافقت‌نامه آب‌و هوایی پاریس یادآوری کرد. ریاست جمهور با اشاره به اینکه قبل از برجام هم آقای ترامپ تعهدات خودش را نسبت به توافق تغییرات آب و هوایی پاریس نقض کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد، اضافه کرد: او از توافقات دیگری هم مثل توافقات تجاری خارج شد. بنابراین این امر سابقه دار است.

در سال‌های اخیر کشورهای عضو کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل، توافق پاریس را با هدف محدود نمودن تولید دی‌اکسید کربن، به امضا رسانده‌اند. این درحالی‌ است که بخش دیگری از جامعه علمی به دلایل دیگری را برای گرمایش جهانی مطرح می‌کنند و به جرات می‌توان گفت اجماع علمی در مورد علت گرمایش جهانی وجود ندارد. از طرف دیگر محدودیت بر روی تولید دی اکسید کربن به معنی محدودیت در استفاده از نفت و گاز خواهد بود که این امر می‌تواند اقتصاد بسیاری از کشورهای نفتی از جمله ایران را تاحت تأثیر قرار دهد.

اما در ماه‌های اخیر ابعاد مختلف موافقت‌نامه پاریس بسیار بررسی شده است. محدودیت‌هایی که این موافقت‌نامه برای کشور ایجاد می‌کند از موضوعات پرچالش این موافقت‌نامه بوده که در صورت اجرا اقتصاد کشور را دچار مشکلاتی خواهد کرد. دونالد ترامپ به دلیل تضاد موجود بین منافع ملی آمریکا و موافقتنامه پاریس تصمیم به خروج از این معاهده را گرفت این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران نیز در مجموع ذخایر نفت و گاز رتبه نخست را دارد و نیازمند بررسی هوشمندانه تبعات اقتصادی پیوستن به موافقتنامه پاریس را دارد.

علی ابراهیمی: اجرای زودهنگام موافقت‌نامه پاریس نوعی خود تحریمی کشور است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از  سخنان شب گذشته ریاست جمهوری پیرامون توافق‌نامه پاریس واکنش نشان دادند. علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی با عیارآنلاین درباره تبعات پیوستن به موافقت‌نامه پاریس عنوان کرد: پیوستن به موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌ها در کل با توجه به اهمیت نظم جهانی، بسیار اهمیت دارد همچنین این در صورتی مناسب است که  موافقت‌نامه‌ها بدون غرض تهیه شده باشد. با توجه به اینکه کشور ما دارای منابع سرشار سوخت‌های فسیلی است، زمان پیوستن به این موافقت‌نامه مناسب نیست.

وی درباره تبعات پیوستن به این موافقت‌نامه افزود: از سوی دیگر ایران هنوز کشور توسعه نیافته است و نباید خودتحریمی کند. همچنین ایران در انتشارCO2 سهم بسیار کمی نسبت به کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا، چین و آلمان دارد و کشوری همچون آمریکا از این موافقت‌نامه خارج شده است. با وجود این دلایل عجله مسئولان کشور در پیوستن به این موافقت‌نامه منطقی نیست.

نماینده مردم شازند در ادامه خاطر نشان کرد: کشورهایی همچون عربستان که به لحاظ منابع سوخت فسیلی مشابه ایران هستند، تعهدات مشخصی را ارائه نکرده‌اند درحالیکه ایران به طور مشخص تعهدات قابل اندازه‌گیری را مشخص کرده است که این موجب می‌شود تا کشور با چالش‌های بیشتری روبرو شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: