۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۹
صالحی در هم‎اندیشی «بررسی مشکلات فرزندان مادر ایرانی»:

فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی قبل از ۱۸ سالگی تبعه خارجی هستند

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: هر کسی که گذرنامه یا کارت آمایش داشته باشد، قطعاً در فرزند به دنیا آمده از زن ایرانی یا غیر ایرانی او بی‌هویت نیست و این‌ها می‌توانند تا ۱۸ سالگی باکارت یا گذرنامه خود زندگی کنند. بعد از ۱۸ سالگی اگر مادرش ایرانی باشد می‌تواند درخواست شناسنامه کند.

به گزارش عیارآنلاین، مسئله تابعیت فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی و مشکلات ناشی از نارسایی‌های قوانین تابعیتی ایران، از جمله مسائلی است که حوزه تاثیر آن روز به روز در حال افزایش است. مشکلات پیش آمده برای این فرزندان از تحصیل گرفته تا عبور و مرور، زندگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سخت کرده است. در همین راستا عیارآنلاین با پیگیری‌های خود و برگزاری نشستی در این موضوع، ضمن دعوت از مسئولین و کارشناسان، به بررسی این معضل پرداخت. در ادامه، صحبت‌های حجت الاسلام صالحی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور آورده شده است.

مباحث حقوقی اتباع خارجی بسیار پیچیده است

حجت الاسلام صالحی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور درخصوص وضعیت فعلی مادران ایرانی که فرزندانی از پدران غیر ایرانی دارند گفت: مباحث اتباع خارجی مباحثی بسیار پیچیده است و مباحث حقوقی آن‌ها بسیار سخت است و شاید حتی متخصص آن‌ها را نداشته باشیم و یا تعداد آن‌ها بسیار کم و اندک باشد. چند وقت پیش پژوهشی از از طرف کشور فنلاند حول این موضوع را برای نظر دهی دیدم. سرتاپای این پژوهش مشکلات حقوقی بود و توسط وزیر فرستاده شده بود. در جواب نامه نوشتم که این پژوهش ابتدا باید از نگاه حقوقی بررسی و مشکلات حقوقی آن رفع شود.

 نظر مراجع اسلام در تدوین قوانین مدنی در نظر گرفته شده است

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: ما در مبحث اتباع خارجی تبعه داریم، پناهنده داریم، مهاجر داریم، آواره داریم، متردد مرزی داریم و قسمت‌های دیگری نیز وجود دارد و هر کدام از این‌ها تعریف خاص خود را دارند و تعریف بعضی بین‌المللی است. و برخی در تعریف بر اساس قانون اساسی کشورها تفاوت محتوا دارند. این است که مسائل این حوزه را پیچیده می‌کند. باید با دقت مطالب را دید. همین مسئله بی‌هویت بودن یا بی‌هویت نبودن فرزندان زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند، بحثی حقوقی است. چرا مجلس گفته در ۱۸ سالگی به این فرزندان تابعیت داده شود و این تصمیم بر چه اساسی بوده است؟ نظر مراجع اسلام در تدوین قوانین مدنی در نظر گرفته شده است مثلا همین ماده ۱۰۵۹ که نکاح مسلمه با غیرمسلم ممکن نیست بر اساس فتوای مراجع بوده ودر قانون مدنی آورده شده است

وی ادامه داد: ما راجع به اتباع خارجی یک سری تبعه داریم همچون سفیر که با اقامت و روادید در ایران زندگی می‌کنند. کسی که با اقامت و با روادید در ایران است، امکان دارد همسر ایرانی اختیار کند و اگر فرزندی از این زن به دنیا آمد این فرزند اهل کجا محسوب می‌شود؟ ما می‌گوییم این فرزند از زن ایرانی، افغانی است چون پدر او گذرنامه افغانی دارد. این بر اساس قوانین مدنی است که تابعیت در ایران را بر اساس خون می‌داند در حالی که در برخی از کشورها تابعیت بر اساس خاک است. ولی معمولاً بیشتر تابعیت بر اساس خون است و تابعیت بر اساس خاک به بچه‌هایی داده می‌شود که پدر نامشخص است. که اگر پدر او نامشخص باشد شناسنامه ایرانی می‌گیرد.

تنها شناسنامه معرف هویت نیست

صالحی در رابطه با اتباع خارجی، پناهندگان و کسانی که به‌صورت قانونی در کشور هستند گفت: در اخصوص اینگونه افراد مشکل فرزندان بی‌هویت وجود ندارد. هر کسی که گذرنامه یا کارت آمایش داشته باشد، قطعاً در فرزند به دنیا آمده از زن ایرانی یا غیر ایرانی او بی‌هویت نیست و این‌ها می‌توانند تا ۱۸ سالگی باکارت یا گذرنامه خود زندگی کنند. بعد از ۱۸ سالگی اگر مادرش ایرانی باشد می‌تواند درخواست شناسنامه کند. اینکه فکر کنیم تنها شناسنامه ایجاد هویت می‌کند اشتباه است. گذرنامه نیز هویت است. همان‌طور که کارت ملی هویت است. اگر یک خارجی یا یک پناهنده دارای کارت آمایش یا گذرنامه باشد، فرزند او نیز دارای هویت خواهد بود. موارد غیر از این تخلف است و نیاز به برخورد با متخلف وجود دارد. در این دو بخش نباید هیچ فرزند بدون هویتی وجود داشته باشد. فقط بحث موجود این است که بسیاری گمان می‌کنند که هویت یعنی شناسنامه. این اشتباه است و القا کردن این فکر درست نیست. بحث هویت و تابعیت از یکدیگر جدا هستند. هرکسی که تابعیت داشته باشد، هویت مشخصی دارد.

اتباع خارجی دارای کارت آمایش بیمه میشوند

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: کسانی که کارت آمایش دارند یا عراقی و یا افغانی هستند. وقتی پدری دارای کارت آمایش صاحب فرزند می‌شود این فرزند تابعیت پدر را دارد و صاحب کارت آمایش می‌شود و می‌تواند با این کارت به مراکز درمانی برود و ما این‌ها را با کمک سازمان‌های بین‌المللی بیمه می‌کنیم. ما مساعدت می‌کنیم و هزینه را آن‌ها می‌پردازند. ما به سازمان‌ها می‌گوییم که بخشی از این هزینه را دولت با کمک سازمان‌های بین‌المللی می‌پردازد.

وی درخصوص این که چرا مجلس دادن شناسنامه به این افراد را به ۱۸ سالگی موکول کرده است ادامه داد: برای این بحث باید مجلسی‌ها نیز اینجا حضور داشتند. من به خاطر دارم برای تصویب همین ماده واحده شش ماه کار شد. شش ماه کار کردند و تمام اطراف این ماجرا را دیدند. جناب حقیقت طلب زحمت کشیده بودند و گزارشی درباره کشورهای دیگر دادند. من دیدم نوشته شده . در مالزی فرزندان حاصل از ازدواج زنان مالزیایی با مردان غیرمالزیایی اگر در خاک این کشور متولد شوند مالزیایی اند ولی اگر خارج از خاک این کشور متولد شوند مالزیایی نیستند.
۱۳۱۸۱  مورد ازدواج اتباع خارجی با زنان ایرانی در ۴ سال گذشته در خارج از کشور

صالحی گفت: در چهار سال گذشته کسانی که در خارج از کشور با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند ۱۳۱۸۱ نفر هستند. و حال در این چهار سال ۴۸۹۴ نفر در ایران با خارجی‌ها ازدواج کرده‌اند. یعنی کسانی که بیرون از کشور ازدواج کرده‌اند، حدوداً سه برابر است. وقتی گفته می‌شود به همه این بچه‌ها شناسنامه بدهید، این موضوع مطرح می‌شود که شاید کسی نخواهد! بر اساس قانون تابعیت ایران، دولت موظف است فرزندان تمامی ۱۳۱۸۱ نفر را به‌عنوان تبعه ایران نشناسد. مگر همین افراد خود در سن ۱۸ سالگی درخواست ایرانی شدن و اخذ شناسنامه ایرانی را مطرح کنند و بنا بر قانون کشور بعد از درخواست فقط یک سال فرصت دارند تا پرونده تشکیل بدهند و در صورت تشکیل پرونده، این پرونده می‌تواند هر چند سالی در نهادهای مربوطه بماند. چون مهم تشکیل پرونده در بازه زمانی ۱۸ تا ۱۹ سالگی است.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ادامه داد: وقتی می‌گوییم در ایران این‌چنین است، باید گفت در خارج از ایران و در کشورهای دیگری نیز این مسئله وجود دارد. فرزندانی که به این صورت در خارج از کشور متولد می‌شوند، تعداد کمی ندارند. چه‌کاری باید با آن‌ها کرد؟ مجلس چه قانونی باید تصویب کند؟ در قوانین ما بر بحث جنسیت تأکید شده است. این مسئله در جاهای دیگری نیز هست. در قانون مدنی نوشته شده ریاست خانواده با مرد است. آیا می‌توان این را حذف کرد؟ نمایندگان مجلس باید به این سؤالات پاسخ بدهند. مجلس نیز نمی‌تواند به‌راحتی راجع به این مسائل نظر بدهد.

وی افزود: زمانی مرتب گفته می‌شد یک میلیون افغانی و این رقم یک میلیون تکرار می‌شد. مدیر کل ما مرحوم حاج آقا ابراهیمی بود ایشان گفت شما می‌فرمایید یک میلیون یعنی چه؟! چه کسی و بر اساس کدام سند آمار یک میلیون را منتشر کرده است؟ از سال ۵۷ تا کنون آمار ازدواج‌های ثبت شده زن ایرانی با مرد غیر ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور به یک میلیون نمی‌رسد. آمار داخلی از کسانی که پرونده تشکیل داده‌اند ۲۳۱۸۱ نفر است و این آمار عراقی و افغانی است. این تعداد ازدواج چقدر بچه‌دار شده باشند که به یک میلیون برسد؟! می‌فرمایید غیرمجاز ولی ما هیچ محدودیتی برای ثبت ازدواج‌های غیرمجاز قائل نشدیم و از همه آن‌ها خواستیم برای ثبت ازدواج خود بیایند. ما به تمام دفاتر اتباع در سرتاسر کشور اعلام کردیم هر کسی ازدواج کرده، ثبت کند و اگر ثبت نکرده اعلام کند تا ما کار آن‌ها را انجام دهیم و ببینیم همچنین ازدواجی هست یا نه. هیچ شرطی برای این آمارگیری تعین نکردیم؛ حتی از آن‌ها کارت هم نخواستیم. ما هم فعلاً به کسانی که ازدواج کرده و ازدواج خود را ثبت نمی‌کنند، مدرکی نمی‌دهیم؛ اما برای از بین نرفتن حقوق زنان ایرانی این ثبت را انجام می‌دهیم.

ازدواج اتباع با زنان ایرانی به بهانه دریافت تابعیت ظلم به زنان ایرانی است

صالحی افزود: ما دوست نداریم هیچ تبعه خارجی برای گرفتن تابعیت با زن ایرانی ازدواج کند و ما این را ظلمی به زن ایرانی می‌دانیم. و دولت و قانون‌گذار باید برای این مسئله فکری داشته باشد. قرار نیست زن ایرانی وجه‌المصالحه تابعیت مرد خارجی باشد. اما درباره فرزندان آن‌ها برای کسانی که کارت دارند هیچ مشکلی متصور نیست. آن‌ها به مدرسه می‌روند و از خدمات بهداشتی استفاده می‌کنند. حدود ۱۲۰۰۰ نفر تابعیت گرفته و شناسنامه دارند. ولی بقیه که هنوز به سن ۱۸ سالگی نرسیده‌اند، به دلیل به‌روز نبودن سیستم ما، هنوز آمار دقیقی ندارد. گرفتن شناسنامه نیز قوانینی دارد. باید درخواست بدهد و امتحان تابعیت بدهد و این درخواست در وزارتخانه‌های مختلف بررسی شود تا ببینیم مشکل خاصی ندارد. ولی  با ۹۹% آن‌ها موافقت می‌شود. چند چیز از جمله ترک تابعیت قوانینی بین‌المللی دارد و ما نمی‌توانیم با آن هیچ کاری بکنیم. وقتی فردی قبلاً تبعه عراق یا افغانستان بوده حال ما نمی‌توانیم بدون اخذ اجازه از کشورش به او تابعیت ایرانی بدهیم. دو تابعیتی در قانون ما پذیرفته نشده است.

تغییر قانون مستلزم لایحه دولت است

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به وضعیت مسئولین دو تابعیتی کشورگفت: آن‌ها خلاف قانون عمل کرده‌اند و انشاا… به آن‌ها هم رسیدگی می‌شود. قانون دو بخش دارد بخشی برگرفته از احادیث و فقه شیعه و اسلامی که در رابطه با این قوانین باید با نظریات فقها و نظریات شرعی رفتار کرد. ولی یک سری از قوانین بافکر پنجاه سال پیش و یا مثل قانون ماده واحده دوازده سال پیش درست شده و چون ذهن بشر در این قوانین دخیل است به دلیل خطاپذیر بودن ذهن بشر شاید خطایی در آن باشد. ولی ما نمی‌توانیم بگوییم قانون خوب است یا بد دولت موظف به اجرای قانون است. اگر دولت بگوید قانون بد است که دیگر نمی‌تواند آن را اجرا کند. دولت باید لایحه بدهد و آن را دنبال کند ولی تا زمانی که قانونی هست دولت نیز موظف به اجرای قوانین خواهد بود وگرنه سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

هرکسی با زن ایرانی ازدواج می‌کند بدون مشکل می‌تواند ازدواجش را ثبت کند

وی درخصوص ثبت نام اتباع خارجی در مدارس گفت: گذرنامه و شناسنامه و کارت آمایش همه مدارکی هستند که فرد می‌تواند با آن‌ها به مدرسه برود و مدرسه موظف است هیچ تفاوتی بین این‌ها قائل نشود. از رسانه‌ها هم می‌خواهیم بسیج شوند تا هر کسی با زن ایرانی ازدواج می‌کند، ازدواجش را ثبت کند. ما بر اساس ماده ۱۰۶۰ حرف زدیم و خلاف قانون عمل نمی‌کنیم و ما هم گفتیم مساعدت کنند و ازدواج غیرقانونی آن‌ها را نیز ثبت می‌کنیم. ولی به مرد خارجی به خاطر ازدواج با زن ایرانی تابعیت نمی‌دهیم.

صالحی درخصوص اینکه چرا ثبت ازدواج ها اینترنتی صورت نمی‌گیرد و باید به دفاتر مراجعه شود گفت: ما اعلام کردیم که می‌توانند بروند و در دفاتر ثبت کنند. اینکه بگوییم در سایت‌ها این کار را انجام دهند، کاری منطقی نیست. یک‌بار کار را به کافی نت‌ها دادیم و گوش افغانی‌ها را بریدند و در حقشان اجحاف شد. صد هزار تومان می‌گرفتند و کارشان را انجام می‌دادند و یک سری کلاه‌برداری‌هایی شد که مسئله سایت و کافی نت را بستیم.

 

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور درخصوص اختلاف ۷۰۰ هزار نفری آماز فرزندان مادرایرانی پدر خارجی گفت: ما این آمار را قبول نداریم. شما چطور این آمار را اعلام می‌کنید؟ هر آماری باید مستندات خود را داشته باشد. در دفاتر کفالت ما نه مأموری هست و نه نیروی انتظامی آنجا وجود دارد. وانگهی افغانی‌ها بسیار مایل هستند که ما آن‌ها را شناسایی کنیم و به آن‌ها کارت بدهیم. تمام کسانی که غیرمجاز ازدواج کرده‌اند تا به دفتر می‌روند مجاز می‌شوند. تمام کسانی که با دستور مستقیم مقام معظم رهبری به مدرسه رفتند آیا خودشان یا پدر و مادرشان دستگیر شدند؟! درحالی‌که آدرس همه آن‌ها را داریم. و این ۷۵ هزار نفر هیچ کدام مدرکی نداشتند و امروز هم ندارند. برخی از این‌ها خانواده‌های چهار و پنج نفرِ دارند و یک نفر از این‌ها دستگیر نشده است. آمار ۵۵ هزار نفر آمار سال پیش بود و امسال اضافه شده و به ۷۵ هزار نفر رسیده است. حتی وقتی نیروی انتظامی به دلیل کار غیرمجاز پدر یا مادر یکی از این بچه‌ها را دستگیر و به اردوگاه برده ما به خاطر بچه گفته‌ایم آزادش کنند.

افغانستان سرزمین اسلام است نباید خالی از مسلمان شود

وی افزود: افغانستان سرزمین اسلام است و نباید از مسلمان خالی شود. اگر این‌ها متوجه شوند که اینجا آب و دانه مهیاست حرکت می‌کنند. ما نمی‌خواهیم این‌ها به ایران مهاجرت کنند ولی به کسانی که مهاجرت کرده‌اند خدمات می‌دهیم. همه چیز به خاطر امنیت نیست. خروج مسلمانان از افغانستان به نفع ما نیست. چرا باید به خروج آن‌ها کمک کنیم؟ این مسئله بحثی پیچیده است. ما حتی حاضر هستیم خانه به خانه در بزنیم و این‌ها را ثبت نام کنیم. هر مرد خارجی که با زنی ایرانی ازدواج کرده اگر می‌ترسد، همسرش برای ثبت نام بیاید و اگر زن هم می‌ترسد، بچه بیاید. اگر در داخل دفاتر ما ثبت نام کنند ما با این‌ها کاری نداریم. بچه‌های آن‌ها به مدرسه می‌روند و ما آن‌ها را بیمه می‌کنیم. ما این‌ها را تا شناسنامه نگرفته‌اند بیمه می‌کنیم. فعلاً به آن‌ها کارت آمایش نمی‌دهیم ولی آن‌ها را در چرخه کار قرار می‌دهیم و امکان دارد در آینده به آن‌ها کارت هم بدهیم.

صالحی ادامه داد: در رابطه با حمایت از زنان ۱۰۶۰  قانون مدنی وظیفه را مشخص کرده است و ما به استناد از این ماده قانونی وظیفه داریم از زن ایرانی در برابر ازدواج با اتباع خارجی حمایت کنیم. در خارج از طریق دفاتر کنسولی و در ایران در دفاتر اتباع خارجی از آن‌ها حمایت می‌کنیم. ما می‌گوییم ثبت کنند تا وقتی ثبت شد حقوقی برای زن در نظر گرفته شود؛ از جمله نفقه و دیگر این که آثار ضمن العقد که با ثبت ازدواج شروط عقد نیز ثبت می‌شود و دیگری ارث است؛ یا اینکه اگر طلاق داده شوند، باید هزینه برگشتن زن تا محل تولد او توسط مرد پرداخته شود. اگر ثبت کنند ما همه جا مثل سایه آن‌ها را حمایت می‌کنیم.

زن هایی که با اتباع ازدواج می‌کنند اکثرا از فقرا هستند

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: معمولاً زن‌هایی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند از فقرا هستند؛ نیاز به کمک دارند و هیچ کسی نباید از کمک به این‌ها ابا کند. چون کمک کردن به این‌ها ثواب دارد و ما بهتر از همه شما می‌دانیم این‌ها چه جامعه‌ای هستند و ما آن‌ها را به‌خوبی می‌شناسیم. در پژوهشی که سال ۱۳۸۸ انجام داده‌ایم ۱۷% از والدین این دختران که با اتباع خارجی ازدواج می‌کنند درآمدی بالای ۲۰۰هزار تومان در ماه داشتند بقیه همه درآمد پایین دویست هزار تومان. درحالی که میانگین درآمد پدر و مادر این خانم‌ها ۱۳۹هزار تومان بود پس شکی نیست که این‌ها از فقرا هستند. در بین آن‌ها دخترانی هستند که به دلیل عشق ازدواج می‌کنند. پولدار هم بود و چنین کسانی هم وجود دارند ولی اکثریت آن‌ها از فقرا هستند.

وی افزود: در بعد خانواده خانوار‌هایی به افغانی‌ها دختر داده‌ بودند بالای پنج نفر بودند. وقتی تحلیل می‌شود، متوجه می‌شویم بحث آقای شهرابی کاملاً درست است. همه باید کمک کنید. ما اداره ضعیفی هستیم و همه باید کمک کنند. ما هم در راستای کمک به این‌ها تا اینجا این کارها را انجام داده‌ایم. شما هم اگر طرحی دارید، ارائه کنید. ما بعد از چکش‌کاری اگر امکان اجرا باشد، آن را عملی می‌کنیم. چون در آن سوی ماجرا هم مشکل اشتغال و بیکاری و خودکشی مردان ایرانی را داریم. ما به این‌ها کارت می‌دهیم و چند بار توسط وزیر توبیخ شده‌ایم. ما در پژوهشی که انجام داده‌ایم این ازدواج‌ها را مطلوب تشخیص داده‌ایم. در اکثر ازدواج‌هایی که انجام شده دختران از ازدواج‌های خود راضی هستند. ۵.۵% مطلقه دارند و در ۵% همسران متواری شده‌اند.

فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیرایرانی تا قبل ۱۸ سالگی تبعه خارجی محسوب می‌شوند

صالحی ادامه داد: فرزندان این زنان، تبعه خارجی هستند و اگر این تبعه خارجی در ۱۸ سال آمد و شناسنامه گرفت ایرانی می‌شود و اگر نیامد، تبعه خارجی است. کل طلاب جامعه المصطفی خارجی هستند و در ایران زندگی می‌کنند و ما هم به آن‌ها اقامت می‌دهیم. زیاد هم هستند. و برخی حتی تابعیت می‌خواهند و ما هم به‌راحتی به آن‌ها تابعیت نمی‌دهیم. ولی اگر این‌ها تابعیت ندارند به معنای بی‌هویتی نیست. در قانون هم گفته شده ازدواج‌های آن‌ها باید ثبت شود. ۱۰۶۰ سود زیادی برای زن‌ها دارد. اگر مجلس بگوید ثبت نشده را تابعیت بدهید ۱۰۶۰ زیر سؤال می‌رود و کل زن‌های ایرانی در دنیا با مشکل روبرو می‌شوند. این تعداد زنان در دنیا کم نیستند این ازدواج‌ها از قدیم بوده است.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ادامه داد: یک روز خانمی به اداره ما آمد ایرانی بود و در آلمان یا سوئد زندگی می‌کرد. گفت من از شوهرم طلاق گرفته‌ام و امروز با مشکل رو به رو هستم. ایشان سی سال پیش ازدواج کرده بود. گفتیم ما مدارک را نگه نمی‌داریم و سر تا ته اداره ما سه کارمند بیشتر نیست و ایشان شروع کرد به گریه و زاری و دلمان سوخت و خواستیم مشکل ایشان را حل کنیم. آقای قمصری رفت و بین خاک و خل بایگانی مدرک ازدواج سی سال پیش این خانم را پیدا کرد و به او داد. ثبتی که سی سال از آن زمان گذشته بر اساس ۱۰۶۰ به درد یک زن ایرانی خورد. این هم امری بود که در آن زمان بر آن اصرار شده بود. قانون گفته است ازدواج حتماً باید ثبت شود تا ما بعد در مورد تابعیت آن کار کنیم. باید بیایند ازدواج را ثبت کنند و ما هم کار آن‌ها را دنبال کنیم.

وی افزود: مجلس هم باید تبصره‌ای بدهد تا کسانی که مراجعه در زمان مقرر نداشتند، فرصتی برای مراجعه مجدد داشته باشند. در رابطه با اتباع گمان نمی‌کنم اطلاعات کسی بیشتر از من باشد؛ چون کار کاملاً تخصصی است. در ابتدای زمانی که من آمدم، شخصی به نام سرهنگ نوآموز از نظامیان دوران شاه بود که فرد بسیار خوبی بود. ما متوجه نمی‌شدیم و من در آن زمان در جامعه المصطفی مسئول امور اداری پذیرش طلاب بودم. تبعه از آفریقا داشتیم که کسی زبان آن را نمی‌فهمید و گذرنامه و مدارک او چیز عجیب و غریبی بود و زنگ می‌زدیم و از سرهنگ نوآموز می‌پرسیدیم. ایشان بسیار کمک می‌کرد و جایی که او هم متوجه نمی‌شد، خانمی در وزارت کشور بود به نام خانم ریاضی که ایشان هم در بحث اتباع خارجی متخصص بود. گاهی ایشان هم عاجز بود و در بحثی آن‌قدر گرفتاری پیش می‌آمد که مجبور می‌شدیم یک طلبه را به کشورش بفرستیم تا مشکلش را حل بکند و بعد بیاید.

ساختار اداره اتباع باید قوی تر شود

صالحی ادامه داد: بحث اتباع آن‌قدر پیچیده است که هر طرف را که بگیری، مشکل دیگری پیش می‌آید. جمع‌بندی لازم است و راهش این است که ساختار اداره اتباع قوی‌تر شود و این با کمک وزارت (کشور) ممکن است. یک سری کارشناس به در بخور به‌عنوان نیروهای بعدی بیایند و بحث تبعه خارجی را به فرصت تبدیل کنند و اجازه ندهند که هزینه کشور اتلاف شود. بحث توریست را ببینید! بانک مرکزی باهمه عظمتش در آن در مانده بود.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: یکی از همکاران ما همین امروز در مجلس است و مجلس هر وقت خواسته، ما در حد توان خود به آن‌ها کمک و همفکری داده‌ایم. در ورودی اداره ما مأمور هست ولی این مأمور هیچ وقت نمی‌پرسد کار دارید یا ندارید. بیشتر ارباب رجوع‌های ما غیرمجاز هستند. در موردی عرض کنم که اگر واکسن نزده‌اند، مقصر دولت نیست. مقصر خود آن‌ها هستند. وزارت بهداشت به دنبال ریشه کن شدن برخی از امراض است. آن‌ها در مرزها اتاق و زندگی دارند و به همه واکسن می‌زنند. وزارت بهداشت هیچ محدودیتی ندارد و توجهی به گذرنامه و کارت و … ندارد. آموزش و پرورش سال گذشته برخورد بدی در ورامین داشت که ما آن‌قدر پای کار ایستادیم تا معلم را برکنار کردیم. گفته شد معلم مرض روحی داشته و ما هم اعلام کردیم کسی که مرض روحی دارد در کلاس تدریس نکند. جابجایش کردیم.

به آمایشی‌ها خدمات بانکی ارائه می‌شود

وی در ادامه درخصوص دریافت خدمات بانکی توسط افرادی که کارت آمایش دارند گفت: ما موافقیم که به آمایشی‌ها خدمات بانکی ارائه شود. البته فقط بانک صادرات است. ما از بانک مرکزی خواهش می‌کنیم سریع‌تر بخشنامه را بفرستد. با ما جلسه بگذارد و ما هم با آن‌ها جلسه داشته باشیم.

کارت آمایش را تبلیغ کنید/ کارت آمایش ایران به مثابه سیتیزنی امریکاست

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور  افزود: من خواهشی که از رسانه‌ها دارم. لطفاً فقط شناسنامه را نشان هویتی نبینید و کارت آمایش را تبلیغ کنید. ایرانی نمی‌تواند به کانادا برود ولی یک افغانی باکارت آمایش می‌تواند به کانادا برود. این کارت مثل سیتیزنی آمریکاست. آقای گوترش رئیس سازمان ملل به ایران آمد و ما برای ایشان یک کارت آمایش صادر کردیم. کارت را به‌عنوان افتخار می‌دانند. گذرنامه هویت است. اگر بانک‌ها قبول نمی‌کنند ما باید بانک‌ها را متقاعد کنیم. این کارت هویت است. چرا بچه ایرانی فقط شناسنامه را هویت می‌داند اگر به هر دلیلی پذیرفته نشدند که حتماً نظام دلیلی بر آن دارد، در آن صورت این کارت آمایش هویت او است و باید به این هویت افتخار کند. دکتر کریمی پزشکی افغانی است که اخیراً تابعیت گرفته است. وقتی فرمودید تابعیت الکی است بله در اسلام ما تابعیت نداریم امت داریم. ولی امروز دنیا امت را تشخیص نمی‌دهد. این تشخیص بعد از ظهور امام زمان رخ می‌دهد ولی امروز که نباید ما خون خود را از دست بدهیم.

وی افزود: در بخش‌هایی که مربوط به مهاجرت اروپا است، برمی‌گردند و من در چند خاطره خواندم که در مسیر افرادی کشته شدند و او را دفن کردیم. این مسئله نیست که بتوان از آن جلوگیری کرد تفنگ به دست گرفت و تیر زد و کشت. کار آسانی نیست. این‌ها مناقشاتی مرزی است که مأموران دولتی انجام می‌دهند. این است که اگر موضوع را شل کنیم همه این‌ها می‌آیند. آمریکایی‌ها بلایی درست کرده‌اند و به دنبال همین هستند که همه را دچار آسیب کنند.

صالحی در پایان گفت: با آمدن این‌ها ایران دچار گرفتاری می‌شود و آن‌ها (آمریکایی‌ها) هم همین را می‌خواهند. ایرانی هم حاضر است کارگری و چوپانی کند. ما به این‌ها در سمنان و شاهرود مجوز چوپانی داده‌ایم. ولی ایرانی‌ها تحصیل‌کرده و کمی تنبل شده‌اند. این‌ها آرام‌آرام کارهای سخت را گرفتند و ایرانی‌ها تنبل شدند. در دنیا باغ‌ها را مهندسان اداره می‌کنند. جناب آقای رفسنجانی می‌گفت چه ایرادی دارد هر باغی یک مهندس داشته باشد ولی در ایران بر عکس است. افغانی‌ها تلاش می‌کنند وارد خرازی شوند. ولی ما اجازه نمی‌دهیم. امروز افغانی‌ها خیاطی می‌کنند و اگر وزارت کار اجازه بدهد دیگر ایرانی‌ها نمی‌توانند خیاطی کنند چون هم کار آن‌ها خوب است و هم دستمزد آن‌ها کم است. هزینه زندگی افغانی‌ها کمتر است و به همین دلیل آن‌ها کمتر می‌گیرند. هر کاری بکنید افغانی باز هم ارزان‌تر می‌گیرد. چون به قول خودشان با یک پپسی و یک نان زندگی می‌کند. آن‌ها با این فرهنگ زندگی می‌کنند. ما افغانی سرمایه‌دار داریم ولی لباسش نمی‌ارزد.

۹ دیدگاه

 1. احسان علیخانی :

  سلام و درود به شما
  یکی از دوستان عزیز افغانستانی این مطلبهای شما در مورد بی شناسامه ها رو برایم ارسال کرد بسیار عالی بود. این مساله چندسالیست دغدغه ما نیز هست انشالله در برنامه ماه عسل این ماه یک داستان و قهرمان از این عزیران خواهیم داشت.
  یاعلی

  • ناشناس :

   باسلام،این داستان زندگی من هست که درادامه این مطلب برایتان مینوسم ،من دختری تحصیل کرده هستم،همسرم ازاتباع عراق هست،هرچندکه همسرم متولده ایران بوده ومادرش ایرانی وپدرش دردوران جنگ به ایران امده وازان دوران تاالان درخاک ایران زندگی میکنه،همسرمن هم تحصیل کرده هست،وانصافافردخوبی هست،مشکل زندگی ماهمین شناسنامه هست،چون حتی همسرم به علت عدم شناسنامه داشتن نمیتونه کارداشته باشه باوجوراینکه توانایی های بسیارزیادی داره،ایشون گذرنامه دارن،ولی مگه میشه باگذرنامه کارپیداکرد،بنده استخدامی قبول شدم اماچون همسرم گذرنامه به جای شناسنامه داشت ردم کردن،الان یکساله وکیل گرفتیم،برای پیگیری کارمون،باوجوداینکه همسرم ازسن ۱۸سال گذشته،واز۱۸سالگی پرونده تشکیل نداده،فعلاهیچ جوابی به مانداده اند،هروقت که بااداره اتباع صحبت میکنیم به غیرازبی احترامی چیزی نصیبمان نمیشود…

 2. علی :

  خیلی وقیح هستید اگر همین قوانین در مورد اتباع شما در هر کشور دیگری انجام شود همه جا را پر می کنید
  این قوانین نماد کامل نژادپرستی است

 3. z-hn :

  این متن رو به عنوان مطلب طنز در نشریه گل آقا باید به چاپ رسوند مخصوصا اون جمله اش که گفته این کارت مثل سیتیزنی آمریکاست و اون جمله که گفته باید به این کارت آمایش افتخار کند😂😂😂

 4. ahmad :

  آیاخودشون اگه بچهاشون کارت آمایش یاگذرنامه داشته باشدقبول میکنند.آخه اینهاشدمدرک معتبرمگه میشه بااینهاخانه یاماشین یایک سیم کارت تلفن همراه خریدآیا بااین مدارک میشودکارکردیابه راحتی تحصیل کرد.واقعامن موندم که بایدچجوری جواب این آدمها راداد

 5. ghasemiali :

  درسته کلا مخالف وروذ اتباع هستم ولی این دیگه رسما جک ساله

 6. محمد :

  سلام من ازاتباع عراقی هستم،مادرم ایرانی وپدرم عراقی،من درایران به دنیاامده ام،متولد۷۰هستم،سال ۸۸اجازه کنکورسراسری به من داده نشد،ومجبورشدم دردانشگاه ازاددرس بخونم،متاسفانه مااطلاع نداشتم که میتونیم در۱۸سالگی اقدام به شناسنامه کنیم،الان بایدچه کارکنم،چندسالی هست که به هردری زدم جواب نگرفتم،باگذرنامه بهم کارنمیدن،باوجوداینکه هم علمشودارم هم تواناییشو،گذرنامه توایران اصلاهویت شناخته نمیشه،خواهشاجواب منوبدین

 7. حسین آقا :

  قضیه مهاجرت تو جهان یه امر عادی و سیستم واره. بعضی مسئولین ۵۰ سال دیگه هم نمیفهمن این چیزارو.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: