۱۹ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
در هم‌اندیشی عیارآنلاین با موضوع «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار» مطرح شد

حق بیمه قراردادها؛ گریبانگیر فضای کسب و کار

نشست هم‌اندیشی «نقش سازمان تامین اجتماعی در فضای کسب و کار» به همت پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین و با حضور مهمانانی از مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن، شرکت‌های آسیب دیده و سازمان تامین اجتماعی برگزار شد. در این نشست دیدگاههای طرفین مطرح و در نهایت راهکارهایی برای حل این مشکلات ارائه شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، امروزه یکی از بزرگترین مشکلات در فضای کسب و کار، مسئله «حق بیمه قراردادها» است. سازمان تامین اجتماعی به بهانه بیمه کردن کارگران و با توسل به برخی مواد قانون تامین اجتماعی، ضرایب سنگینی از قراردادها را از صاحبان کسب و کار دریافت می‌کند. همین مسئله موجب شده تا صاحبان کسب و کار دیگر رغبتی به بیمه کردن کارکنان خود نداشته و مسائل جدیدی از جمله «قراردادهای سفید امضا» رو به گسترش باشد.

طی مصاحبه‌های متعدد با فعالان کسب و کار و اطلاع از مشکلات آنها، پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین بر آن شد تا با برگزاری نشستی تخصصی با حضور تمامی طرف‌های درگیر در این مسئله، به بررسی همه‌جانبه موضوع بپردازد. در این نشست ضمن انتقال گلایه‌های تولیدکنندگان به مسئولین، به طرح و بررسی راهکارهای پیشنهادی حاضران پرداخته شد. در ادامه خلاصه‌ای از مهمترین اظهارات شرکت‌کنندگان در این نشست آورده شده است.

تامین اجتماعی به دلخواه خود عمل می‌کند نه قانون

میربلوک عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران در اعتراض به مدیریت سازمان تامین اجتماعی گفت: «سوال اینجاست که چرا افرادی خارج از حیطه کارگری و کارفرمایی مدیریت و وکالات کارگران را عهده‌دار شده‌اند»؟

عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران گفت: «یکی دیگر از اشکالات سازمان تامین اجتماعی بخشنامه محور بودن آن است و حرف اصلی را مدیر و مالکان سازمان تامین اجتماعی می‌زنند نه قانون».

وی با خطاب قرار دادن نمایندگان مجلس گفت: «از مجلس انتظار می‌رود که تکلیف شرکت‌های ورشکسته تامین اجتماعی را مشخص کند».

میربلوک گفت: «مادامی که سازمان تامین اجتماعی انحصار دارد، این حرف‌ها فایده‌ای ندارد».

لزوم شفافیت قوانین تامین اجتماعی

نجفی‌منش رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی با اشاره به تجربه سایر کشورها در حوزه بیمه گفت: «بیمه را در آلمان کارفرماها بنیان گذاشتند که ۳۰ تا کارفرما هستند و ۳۰ تا کارگر. سازمان تامین اجتماعی را چون افراد دیگری اداره می‌کنند، مشکلات زیادی در این حوزه به وجود آمده است».

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی گفت: «از مجلس انتظار می‌رود که قوانین را حداقل شفاف کند. در ماده ۳۸ بحث مقاطعه کاری آمده است که اصلا شفاف نیست و این عدم شفافیت باعث می‌شود که از هر کسی حق بیمه دریافت شود. چون سازمان تامین اجتماعی قضاوت و قانونگذاری با خودش است و بخشنامه‌محور عمل می‌کند».

انحصار؛ مانع بهره‌وری سازمان تامین اجتماعی

فرهادی عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران در آغاز سخن خود گفت: «اندیشیدن و حرف زدن در این مسائل کافی است. باید واکنش سریع و به موقع به مشکلات نشان دهیم تا کسب و کار بیشتر از این شکست نخورد».

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به نقش دولت در سازمان تامین اجتماعی گفت: «سازمان تامین اجتماعی یک سازمان متعلق به غیردولت است. دولت فقط باید ناظر باشد ولی متاسفانه بخش غیردولتی کمترین نقش را در سازمان دارد. همه اعضای سازمان را به غیر از یک نفر، دولت دارد انتخاب می‌کند».

وی در ادامه اظهارات خود گفت: «به دلیل انحصاری شدن سازمان، نباید انتظار بهره‌وری داشت».

فرهادی در پایان اشاره کرد: «کارگر باید در انتخاب بیمه، مانند بیمه خودرو حق انتخاب داشته باشد. چرا کارگر نباید در بازار رقابتی بیمه اش را انتخاب کند. کیفیت بیمه‌های تکمیلی خیلی بهتر از بیمه تامین اجتماعی است؛ چون رقابتی شده است».

تکلیف مجلس بر دولت در پرداخت مطالبات تامین اجتماعی

ساعی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در آغاز سخنان خود گفت: «تلاش‌های مجلس در بهبود رابطه بین کارگر و کارفرما و کاهش مشکلات هر دو طرف بوده است».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «باید از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم».

وی در ادامه افزود: «صندوق تامین اجتماعی با تحت پوشش قراردادن یک جمعیت ۴۰ میلیونی بزرگترین صندوق بیمه­ای کشور است».

ساعی با اشاره به بدهی سنگین دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: «بدهی‌ها و تعهدات دولت به تامین اجتماعی در سال­های گذشته زیاد شده است و سازمان را با مشکلاتی مواجه ساخته است. بحران صندوق‌ها یکی از مهمترین موضوعات جلسات مجلس است».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: «مجلس، دولت را مکلف کرده است که در برنامه ۵ ساله توسعه، بدهی‌هایش را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنیم».

میانگین طول مدت بازنشستگی به ۱۴ سال رسیده است

حمزه‌لویی نماینده سازمان تامین اجتماعی درباره طول مدت بازنشستگی گفت: «آن طور که گفته می‌شود، طول مدت بازنشستگی سی سال نیست و امروز میانگینش به ۱۴ سال رسیده است».

رئیس اداره نظارت بر امور هیئت‌های تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی افزود: «بیشترین اعتراضات از طرف جامعه کارگری در هیئت‌های حل اختلاف مطرح می‌شود».

وی در پایان گفت: «امروز اکثر کارگاه‌ها با حداقل دستمزد حق بیمه را پرداخت می‌کنند».

تامین اجتماعی برای دفاع از حق کارگران به وجود آمد

کریمی دیگر نماینده سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اهمیت مسئولیت سازمان تامین اجتماعی و پذیرش برخی ظلم‌های صورت گرفته از سوی این سازمان در حق فعالان کسب و کار گفت: «تامین اجتماعی برای دفاع از حق کارگران به وجود آمد».

سرپرست دبیرخانه هیئت‌های بدوی، تجدید نظر و تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی گفت: «۲۴ هزار پرونده شکایت در مورد رد نشدن حق بیمه معلمان مدارس غیردولتی وجود دارد».

وی با اشاره به طرح حذف ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی گفت: «ماده ۴۱ قبل از انقلاب تصویب شده است و اگر فردایی حذف شود، فاجعه می‌شود. نماینده‌ها باید از ماده ۴۱ دفاع کنند تا خدایی نکرده حقی ضایع نشود».

تعطیلی کارگاه با ادامه روند فعلی

دیباجی مدیرعامل دیبا انرژی پگاه در آغاز سخنان خود گفت: «کارفرما باید آرامش داشته باشد».

مدیرعامل دیبا انرژی پگاه در ادامه افزود: «مدیریت تامین اجتماعی انگیزه‌ای برای حل دور باطل موجود در این سازمان را ندارد».

وی افزود: «سال ۹۳ کار را در حوزه موتور‌های هوایی شروع کردیم. این کار جزو صنایع با فناوری بالا است و افراد درگیر در این کار از افراد باتجربه هستند و ما مشکل به کارگیری بازنشستگان را داریم».

دیباجی با ذکر مثالی از قراردادهای شرکت خود گفت: «در یک قرارداد ۲۵۰ میلیون تومانی، ۴۸ میلیون تومان بدهی بیمه لحاظ شده است. تامین اجتماعی به راحتی با یک ضریب این مبلغ را از ما می‌گیرد».

مدیرعامل دیبا انرژی پگاه پرسید: «اگر بدهی ۴۸ میلیونی که تامین اجتماعی بر ما تحمیل کرده حق است، چرا پس از اعتراض به ۳۱ میلیون تومان رسیده است»؟

وی در پایان افزود: «یک نفر باید جرأت کند و این دور باطل را بشکند، این جرأت در خود سازمان تامین اجتماعی نیست. اگر با همین روند پیش برود، شرکت را باید تعطیل کنیم».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: