عضو کمیسیون فرهنگی در هم‎اندیشی «بررسی مشکلات فرزندان مادر ایرانی» عنوان کرد:

اعطای تابیعت به فرزندان مادر ایرانی در پیچ و خم راهروهای مجلس

طیبه سیاوشی در درباره مشکلات هویتی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران غیرایرانی گفت: «این آدم‌ها می‌خواهند ازدواج کنند. هیچ برگه هویتی ندارند. اگر تابعیت ندارند، لااقل به آن‌ها برگه اقامت بدهید. این‌ها نمی‌توانند هیچ کاری بکنند».

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، نقص قانون تابعیت ایران در موضوع تابعیت فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی، باعث بروز مشکلات بسیار در حوزه‌های مختلفی برای این فرزندان، نسل‌های بعد از آنها و حتی جامعه شده است. در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری نشستی تخصصی با حضور کارشناسان و مسئولین مربوطه در این مسئله، به بررسی جنبه‌های مختلف این موضوع پرداخته است. در این نشست خانم طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطالبی را مطرح کرد که در ادامه به آن اشاره شده است.

طرح کنونی تابعیت، ادامه قانون پیشین مجلس است

طیبه سیاوشی در تشریح طرحی در مجلس درباره اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران غیرایرانی گفت: «ما قانونی داشتیم که تا حدود سال ۸۵ در این قانون تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی که به ۱۸ سال رسیده‌اند و یک سال در ایران اقامت داشتند اعطای تابعیت می‌شد. ولی این قانون بعد از دو سال متوقف شد. امروز طرحی که ما در دست داریم، ادامه همان قانون است و ما هیچ چیز جدیدی نداریم و می‌خواهیم همان قانون را دنبال کنیم و به کسی که تا ۱۸ سالگی در ایران بوده و مشکلی ایجاد نکرده است و مواردی که مد نظر ماست رعایت کرده، اعطای تابعیت شود».

جمعیت زیاد؛ علت ترس از اعطای تابعیت

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره علت مخالفت دولت با اعطای تابعیت به این فرزندان گفت: «ولی بحث این است که این‌ها جمعیت زیادی هستند و از سیصد هزار نفر تا یک میلیون نفر در نوسان هستند و من آمار دقیقی ندارم؛ چون اکثر این مهاجرین غیرقانونی هستند و ازدواج‌های آن‌ها تعدادی رسماً ثبت شده و تعدادی رسماً ثبت نشده است. تعدادی از آن‌ها این مشکل را دارند که حتی ازدواج مادر آن‌ها ثبت نشده است».

وی در تشریح جنبه دیگری از این مسئله گفت: «ولی مسئله دیگر آن است که این جمعیتی که ما تا الآن نگاهی به آن‌ها نداشتیم و آن‌ها را ندیده‌ایم، به تبع این بی‌هویتی، ناخودآگاه برای جامعه ایران مشکلاتی ایجاد بکنند. اگر تبعات این مسئله را ببینید بسیار زیاد است و بحث امنیتی می‌شود».

لایحه جدید دولت؛ البته فقط در حد حرف

طیبه سیاوشی درباره لایحه سال گذشته دولت برای تعیین تکلیف تابعیت این فرزندان گفت: «دولت پنج یا شش ماه پیش به ما گفت که لایحه‌ای را در دستور کار دارد تا به محض تولد فرزند از مادر ایرانی، تابعیت ایرانی را می‌گیرد. این یک قانون جدید است ولی لایحه نیامد و ما از طرف فراکسیون زنان از آقای ملک شاهی رئیس کمیسیون حقوق قضایی درخواست کردیم که این طرح را مجدداً به کار بیندازند. من تصویر این نامه را می‌فرستم. ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است».

وی در تشریح دلایل تعلل دولت در ارائه این طرح گفت: «آن لایحه دولت هم نیامده و بحث این است که طبق صحبت‌هایی که ما در کمیسیون حقوق قضایی و کمیسیون فرهنگی داشتیم، وزارت کشور و وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه به دلیل تبعات منفی این طرح با آن مخالفت داشت. از مباحث امنیتی تا بار مالی آن مورد مخالفت بود».

باید هویتی به این افراد داده شود

نماینده مردم تهران در مجلس دهم گفت: «نظر ما این بود که وقتی این افراد از مرز وارد شده‌اند، با همسر ایرانی ازدواج کرده و فرزندانی به دنیا آورده‌اند دیگر به هیچ وجه نمی‌توان آن‌ها را بازگردانند و باید با مسئله برخوردی قانونی صورت بگیرد. این برخورد قانونی از اعطای تابعیت گرفته تا اعطای اقامت می‌تواند تغییر کند. در هر حال باید هویتی به آن‌ها داده شود. در مورد اقامت شاید تا ده سال کسی اقامتی در کشوری داشته باشد ولی هیچ‌گونه هویتی به او داده نشود و بعد از ده یا ۱۵ سال فقط به او کارت اقامتی داده شود».

اگر تابعیت نمی‌دهید، حداقل برگه اقامت بدهید

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «سوالاتی که دائم مطرح می‌شود این است که یا پدر ایرانی باشد یا مادر ایرانی این چه فرقی می‌کند؟ بحث انسانی است. این بچه به سنین بالای بیست سال رسیده‌اند و مستأصل هستند. این آدم‌ها می‌خواهند ازدواج کنند. هیچ برگه هویتی ندارند. اگر تابعیت ندارند، لااقل به آن‌ها برگه اقامت بدهید. این‌ها نمی‌توانند هیچ کاری بکنند».

خوشبختانه با دستور رهبری، مشکل تحصیل این فرزندان حل شد

وی با اشاره به دستور رهبری مبنی بر تحصیل این فرزندان در مدارس کشور گفت: «خوشبختانه با دستور رهبری این فرزندان وارد سیستم آموزشی شدند. اما باز هم در مدرسه مشکل دارند. دولت وظیفه دارد به وضعیت این فرزندان سر و سامان بدهد. این بچه‌ها تا کی نباید دیده شوند؟! اگر یک تاریخی بگذارند و بگویند که به‌طور مثال ده سال بعد این‌ها دیده خواهند شد، ما درباره این بچه‌ها با بحران روبرو خواهیم شد».

همواره با دولت دچار مشکل شدیم

سیاوشی با انتقاد از دولت و دستگاه‌های امنیتی گفت: «چرا دستگاه‌های امنیتی گمان می‌کنند که متوجه مسئله هستند و نمایندگان مردم متوجه نیستند؟ این یک سؤال بزرگ است. ما هر بار با دولت جلسه‌ای داشتیم، در مقابل هم قرار گرفتیم. خوب است که آن‌ها وقت و جلسه‌ای بگذارند و در کنار هم این مسئله را به شکلی حل کنیم. ما نمی‌خواهیم به آن‌ها اعطای تابعیت کنید ولی مشکل هویتی آن‌ها را به طریقی حل کنید. چون بیشتر پدران افغانی آن‌ها را ترک می‌کنند و می‌روند و فقط یک عده‌ای می‌مانند».

مشکل از سستی مرزهاست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با رد دلیل دولت در مخالفت با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران غیرایرانی گفت: «این فرزندان مادران ایرانی به برگه‌های هویتی احتیاج دارند. اگر دلیل دولت در مخالفت با اعطای تابعیت به این افراد، افزایش پیدا کردن جمعیت آنهاست، دلیل واقعی افزایش جمعیت این افراد این است که مرز مشکل دارد؛ مرز را ببندید. وقتی آن‌ها را می‌گیرند و رد مرز می‌کنند، خودشان مطمئن هستند که با پرداخت مبلغ ناچیزی ۴۸ ساعت بعد در تهران هستند. این چه سیستم فاسدی است؟ در شهر ری بلوچ‌ها و پاکستانی‌ها هستند که اصلاً دیده نشده‌اند».

یا رد کنید یا حل کنید

من عقیده دارم اگر این‌ها مشکلی دارند، دولت باید این‌ها را رد کند تا بروند. ولی حتی توانایی بیرون کردن آن‌ها را ندارند. باید حل و فصل شود و این به جلسه‌های مشترک نیاز است. گفته می‌شود دولت بدنه کارشناسی قوی دارد. با توجه به مهاجرپذیر بودن کشور و جذب کارگر ارزان، باید این مسئله را دید.

۲ دیدگاه

  1. طیبه :

    ما بعد از ازدواج با اتباع عراقي نه فقط خودمان بلكه فرزندانمان هم از يك زندكيه عادى و بدون مشاكل محروم شديم حالا جه ساكن عراق باشيم جه در همان ايران مانده باشيم ان شاءالله كه خدا خودش بعد از اينهمه رنج فرجي كند.

  2. zzzz :

    حاشا ب غیرتت زن
    مگه تو کاری بکنی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: