۱۱ ارد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
قائم مقام بانک مرکزی:

در اجرای طرح‌های نیمه تمام سهم بازار سرمایه دیده شود

قائم مقام بانک مرکزی گفت: در اجرای طرح‌های نیمه تمام باید سهم بازار در نظر گرفته و از ظرفیت‌های آنها استفاده شود.

به گزارش عیارآنلاین، اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی عصر امروز در هفتادو ششمین نشست گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با دستور جلسه مشکلات و پیشنهادهای فعالین بخش خصوصی در مورد تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷، اظهار کرد: در نسخه کنونی تبصره ۱۹ قانون بودجه سالجاری که به اجرای طرح‌های نیمه تمام مربوط میشود مشکل خاصی از بابت بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: پیشنهاد ما آن است که با توجه به این که در آخرین ماده این آئین‌نامه، نظام بانکی سهم اصلی را در تامین مالی بر عهده دارد به نظر می‌رسد که باید کارگروهی متشکل از بانک مرکزی و اتاق‌ها این مباحث را به دقت بررسی کنند و با ملاحضاتی که نظام بانکی کشورمان دارد دستورالعمل اجرایی این تبصره را تدوین کند.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: در رابطه با وثایق نیز به طور کلی مواردی مطرح شده است در حالی که باید روی آنها بحث بیشتری صورت گیرد.

کمیجانی تصریح کرد: در این تبصره مشارکت بودجه‌ای در قالب وجوه اداره شده یا یارانه‌ای سود تسهیلات مطرح شده است که اگر به تجربه سنوات قبلی در مشارکت دولت توجه شود معلوم می‌شود که تجربه موفقی نداشته‌ایم.

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی سیستم بانکی با مطالبات فراوانی روبرو است و بعد از سال‌هایی که گذشته است تازه به سیستم بانکی گفته می‌شود که باید حسابرسی در این ارتباط انجام شود؛ بنابراین چنانچه آئین‌نامه و دستورالعمل حاوی پیام روشنی برای نظام بانکی نباشد، مانعی برای اجرای آئین‌نامه‌ها است.

قائم مقام بانک مرکزی خاطر نشان کرد: در اجرای طرح‌های نیمه تمام باید سهم بازار در نظر گرفته شود؛ بازاری که نظام بانکی در آن فعالیت می‌کند یک بازار با پروژه‌های کوتاه‌مدت است و عمدتاً اولویت تامین سرمایه در گردش را در نظر می‌گیرد.

کمیجانی اظهار کرد: تامین مالی بانک‌ها عمدتاً پروژه‌های کوچک و متوسط را در بر می‌گیرد بنابراین با توجه به الگوی پروژه‌هایی که تعریف شده است، باید از ظرفیت‌های بازار سرمایه نیز بهره گرفت.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: